Birbirimizi desteklemeliyiz

Ergün, “Sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirmenin yolu dinamik ve rekabetçi bir özel sektör oluşturmaktan geçiyor” dedi.

Birbirimizi desteklemeliyiz

Ergün, “Sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirmenin yolu dinamik ve rekabetçi bir özel sektör oluşturmaktan geçiyor” dedi.

20 Nisan 2011 Çarşamba 12:06
Birbirimizi desteklemeliyiz
Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (KASİAD) yeni üyelere yönelik bir restoranda düzenlenen ‘KASİAD Ailesine hoş geldiniz’ etkinliğine katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, KASİAD gibi sivil toplum kuruluşlarının iş dünyasına büyük katkı sağlayan örgütler olduğunu belirterek, yeni üyelerin, meslek hayatlarındaki en isabetli, en doğru kararlardan birini verdiklerini ifade etti. “Günümüz dünyasında birlikte olmaya, ortak platformlarda birbirimizi desteklemeye ve güçlendirmeye ihtiyaç var” diyen Ergün, gönüllülük esasına göre faaliyet gösteren işadamı derneklerinin paylaşımcı ve birleştirici rolünün küçümsenemeyeceğini söyledi.
KOCAELİ MARKA ŞEHRİ
 
Kocaeli'nin, ülkenin en önemli sanayi illerinden biri olduğunu, bu kentte sanayici ve iş adamlarıyla şehrin ve ülke ekonomisinin nabzını tutmaya çalıştığını dile getiren Ergün, Kocaeli’nin ülkenin ‘marka’ şehirlerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Yüz ölçümü küçük olmasına rağmen imalat sanayisinde İstanbul'dan sonra ikinci en büyük üretimin yapıldığı şehir olan Kocaeli'nin, son yıllarda yaşadığı değişimi aslında Türkiye'nin yaşamış olduğu değişime örnek olarak gösterebiliriz” dedi.
Bakan Ergün, makro ekonomideki dengeler gözetilip, düzeltilirken iş ve yatırım ortamını iyileştirecek, yeni yatırımlar yapmayı kolaylaştıracak ve dış ticareti geliştirecek, dış ticaret kanallarını açacak çalışmalar yapmaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Bu istikamette politikalar ürettik, bu adımların neticesinde 2002 yılında 43 milyar lira olan özel sektör yatırımları, 2010 yılına gelindiğinde 164 milyar liraya çıktı. İstikrar ve güven ortamı, finansal istikrar, mali disiplin özel sektörün yatırım yapma kabiliyetini 4 kat arttırmış oldu. Sadece bunlar artmadı başka rakamlar da arttı. 2010 yılının son çeyreğinde özel sektör 2002 yılının toplamı kadar yatırım yaptı.”
 
ÖZEL SEKTÖR DIŞA AÇILMALI
 
Özel sektörün dışa açılarak ihracat yapması gerektiğini hatırlatan Ergün, büyükelçilikler, dış ticaret müsteşarlıkları, serbest ticaret anlaşmaları, yatırımların karşılıklı korunması anlaşmaları, gümrük, iş birliği anlaşmaları, vizelerin kaldırılması gibi anlaşmalar yaptıklarını, son bir kaç yıl içinde Afrika'da 15'e yakın büyükelçilik açtıklarını söyledi. “Geçtiğimiz dönem ekonomik krizin başlangıcına kadar 27 çeyrek üst üste büyüyen, büyümede rekor kıran bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıya kaldık” diyen Ergün, o rekorun daha ilerilere taşınması gerektiğin dile getirdi.Ergün, şunları kaydetti: “Türkiye ekonomisi yeniden, yeni bir büyüme sürecine girdi. Geçen hafta 2010 yılına ait büyüme rakamları açıklandığında aslında ekonomimizin ne kadar güçlü dinamiklere sahip olduğu bir kere daha ortaya çıkmış oldu. Avrupa ülkeleri hala krizin etkileriyle boğuşurken biz 2010 yılının son çeyreğinde 9,2 oranında büyüdük, yılın tamamında ise yüzde 8,9'luk büyüme gerçekleşmiş oldu. Bu büyüme 2004 yılındaki yüzde 9,3'lük büyümeden sonraki en yüksek büyüme rakamıdır. 2010 yılındaki büyüme performansımızla Avrupa ülkeleri arenasında birinci olduk. G-20 ülkeleri arasında dünyanın en büyük 20. ekonomisi olduk. Türkiye'nin ekonomik performansı dünya genelinde ise 5. sırada.”
Otomotiv sektöründe yılın ilk 3 ayında hafif ticari araç pazarında geçen yıla göre yüzde 76'lık bir artış olduğuna dikkati çeken Ergün, Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre yılın ilk üç ayındaki ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttığını, 2008'de ulaşılan en yüksek ihracat rekoru olan 132 milyar dolarlık ihracat rakamının bu yıl yakalanabileceğini kaydetti.
 
ENFLASYON RAKAMLARINDA SON 41 YILIN EN DÜŞÜK RAKAMLARINI YAKALADIK
 
Ergün, enflasyon rakamlarında da son 41 yılın en düşük rakamının yakalandığını, yüzde 4'ün altına düşüldüğünü, geçmişte bu durumun hayal bile edilemediğini söyledi. Bakan Ergün, artık işletmelerin niteliğini artırmaya destek verdiklerini, işletme bazında nitelikli destek hizmetleri ortaya çıkarttıklarını, işletmelerin borsaya açılmasına ve kendi kurumsal yapılarını güçlendirmesine katkı sağladıklarını söyledi.
Türkiye'nin artık yoluna tonu 1 lira olan mal değil, kilogramı, gramı bin lira olan mallar satarak devam etmesi gerektiğine dikkati çeken Ergün, Türkiye ekonomisinin bu sayede daha ileri noktalara taşınabileceğini ifade etti. Ergün, bunun gerçekleşmesi için özel sektörün ARGE, teknoloji, markalaşma ve tasarım gibi alanlara odaklanması, bu alanlara daha hızlı kaynak ayırmasının doğru olacağını bildirdi. Ergün, desteklerinin de bu alanlara yönlendirildiğini, teşviklerin daha çok bu alanlara doğru odaklandığını kaydetti.Ergün, “İşletmelerimiz küçük ve dağınık yapıdan kurtulmalı, kümelenmeli ve işbirliği yaparak ölçek ekonomisinden yararlanmalıdır. Sadece kamunun desteklemesine bakmayalım, işbirliğinin kendisi de bir destek bunu böyle algılayalım. Kümelenmenin, ortaklığın kendisi bir sinerji meydana getiriyor” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.