BELEDİYELER REKLAM VERGİSİ ALAMAYACAK

Danıştay, tüm OSB’leri ilgilendiren önemli bir karar aldı. Yüksek mahkeme, belediyelerin OSB’lerdeki işletmelerden reklam ve ilan vergisi alamayacağına hükmetti.

BELEDİYELER REKLAM VERGİSİ ALAMAYACAK

Danıştay, tüm OSB’leri ilgilendiren önemli bir karar aldı. Yüksek mahkeme, belediyelerin OSB’lerdeki işletmelerden reklam ve ilan vergisi alamayacağına hükmetti.

25 Mart 2020 Çarşamba 08:41
BELEDİYELER REKLAM VERGİSİ ALAMAYACAK

Haber: Helin Aygün

Belediyeler, OSB içindeki işletmelerden reklam ve ilan vergisi alamayacak. Ankara’da bir firma tarafından açılan davada Danıştay, belediyelerin OSB sınırları içindeki işletmelerden reklam ve ilan vergisi almasının hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

OSB firması ile Ankara Büyükşehir Belediyesini karşı karşıya getiren davaya ilişkin Danıştay Dokuzcu Dairesi’nin Kararı, Resmi Gazetenin 14 Mart 2020 tarihli sayısında yayımlandı.

VERGİ VE GECİKME ZAMMI TALEP EDİLDİ

OSB’de işyeri bulunan bir firma tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce borç hesap kartı ile 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin olarak ilan ve reklam vergisiyle gecikme zammının kaldırılması istemiyle açılan davada, yerel mahkeme davacı firma aleyhine karar verdi. Bunun üzerine dava temyiz edilerek, Danıştay’a taşındı.

Danıştay, Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda “gelirler” başlıklı 12. maddesinde OSB’nin gelirleri arasında ilan ve reklam gelirlerine de yer verildiğini kaydetti.

KARAR AÇIKLANDI

Davayı görüşen Danıştay Dokuzuncu Dairesi önemli bir karar aldı. Kararda, “5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nun 7’inci maddesiyle Büyükşehir, ilçe ve ilk kademe belediyelerinin görev ve sorumluluklarının belirtildikten sonra, sondan bir önceki fıkrasında 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgelerine tanınan yetki ve sorumlulukların bu kanun kapsamı dışında olduğu belirtilmiştir. Aynı kanunun 23’üncü maddesinin e bendinde, büyükşehir belediyesinin yetki alanındaki meydan, bulvar, cadde ve ana yollar ile bu alanlara cephesi bulunan binalar üzerindeki her türlü ilan ve reklamların vergileri ile asma, tahsis ve bakım ücretleri büyükşehir belediyesinin gelirleri arasında sayılmıştır. 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun ‘Gelirler’ başlıklı 12. Maddesinde, OSB’nin gelirleri arasında ilan ve reklam gelirlerine de yer verilmiştir. Olayda, OSB’de yer alan ışıklı ve ışıksız reklam tabelaları, davalı belediyenin yetki alanı içinde bulunmadığından, yetkisiz idarece tesis edilen dava konusu işlemde ve davayı reddeden vergi mahkemesi kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır” değerlendirmesi yapıldı.

Mahkeme, karar sonucu, daha önce davacı firma aleyhine karar veren yerel mahkeme kararını bozarak, belediyelerin OSB sınırları içindeki işletmelerden reklam ve ilan vergisi alamayacağına hükmetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.