banner250

BAŞKENTLİ İŞADAMLARINA GÜMRÜK TÜYOLARI

Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, düzenlediği eğitim programı ile üyelerini Gümrük Kanunu’nu hakkında bilgilendirdi. Programda, Gümrük Kanunu’nun yükümlüleri, getirdiği haklar, sorumluluklar ve cezai müeyyideler konusu ele alındı.

BAŞKENTLİ İŞADAMLARINA GÜMRÜK TÜYOLARI

Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, düzenlediği eğitim programı ile üyelerini Gümrük Kanunu’nu hakkında bilgilendirdi. Programda, Gümrük Kanunu’nun yükümlüleri, getirdiği haklar, sorumluluklar ve cezai müeyyideler konusu ele alındı.

29 Aralık 2014 Pazartesi 11:22
BAŞKENTLİ İŞADAMLARINA GÜMRÜK TÜYOLARI


Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği ve Expeditors Logistik’in işbirliği ile düzenlenen eğitim programında, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve uygulamaları konusunda işadamlarına bilgi verildi. Yoğun katılımın dikkat çektiği eğitimde, uzmanlar aynı zamanda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Gümrük Kanunu’nun tanımından, talep başvuruları, süreler, belge saklama gibi birçok konunun ele alındığı programda konuşan Gümrük Müşaviri Gökhan Fikirli, ithalat ve ihracat yapan işadamlarının kanunu bilmemek gibi bir mazeretinin olamayacağını söyledi.

Gümrük Kanunu’nun bir hukuk kanunu olduğuna vurgu yapan Fikirli, şu bilgileri paylaştı:

“4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun amacı Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bölgesine giren ve çıkan eşyaya ve taşıt araçlarına uygulanacak gümrük kurallarını belirlemektir. Gümrük Kanunu bir hukuk kanunudur. Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bölgesi, Türkiye Cumhuriyeti topraklarını kapsar. Türkiye kara suları, iç suları ve hava sahası gümrük bölgesine dahildir. İşadamı için Gümrük Kanunu’nu bilmemek mazeret değil. A’dan Z’ye her şeyden sorumlusunuz. Gümrük Müşavirleri bir vekalet ile işlerinizi takip edebilirler.”

İşadamlarının, talepleri ile ilgili olarak Gümrük İdarelerine başvuruda bulunabileceklerini ifade eden Gökhan Fikirli, taleplerin 30 gün içerisinde yanıtlanması gerektiğini belirtti. Başvurunun reddinin de gerekçesi ile bildirilmesi gerektiğine işaret eden Fikirli, yeni bir malzeme ithalatı için de Gümrük İdaresi’ne başvuru yapılabileceğini ve ücretsiz bilgi alınabileceğini söyledi.
 

Posta ile taahhütlü itiraz

Belge saklama ve itiraz konusuna da değinen Fikirli; “Firmalar gümrük ile ilgili belgelerini beş yıl saklamak zorunda. Eşyanız ile ilgili 15 gün içinde itiraz hakkınız var. Süreyi kaçırırsanız itiraz hakkınızı kaybedersiniz. 15’inci gün bayram tatili ya da hafta sonuna denk geliyorsa mesainin başladığı ilk gün itirazınızı yapabilirsiniz. Burada önemli bir tüyo ise riske girmemek için itirazınızı posta yoluyla ve de kesinlikle taahhütlü olarak yapabilirsiniz.

Yurt dışından gelen eşyanız Türkiye’nin siyasi sınırlarına girdiği andan itibaren süreleriniz söz konusu.  Kanunda belirlenen süreler içerisinde malınızı almazsanız eşyanız gümrükte kalır. Ayrıca eşyanızı ne kadar erken çekerseniz, o kadar az ardiye bedeli ödersiniz” açıklamalarında bulundu. Gümrükte zaman kayıplarının önlenmesi için yapılması gerekenler konusunda da bilgi veren Fikirli, dahilde İşleme Rejimi konusunda ise; “Türkiye’nin 1980 yılından beri uyguladığı Dahilde İşleme Rejimi, ihracatın yüzde 85’inin kullanıldığı bir rejim. Dahilde İşleme, ihracatı teşvik için bir devlet politikasıdır aynı zamanda. Devlet bunu istiyor ve  ‘yapın’ diyor. Çünkü, üretim amacıyla kullanılan yarı mamul veya hammadde malzemeleri bu yöntemle geliyor,  işleniyor ve daha sonra üçüncü ülkelere satılıyor. Bu uygulamada vergiler teminata bağlanabiliyor.  Eşyanın ihracatı sonrası da teminatı geri alınıyor. Dolayısıyla gümrük vergisi maliyetiniz de olmuyor. Aynı zamanda yurtdışı piyasalarla rekabetiniz de kolaylaşıyor” dedi.


 

Son Güncelleme: 20.07.2017 17:58
Anahtar Kelimeler:
AKTİF Gümrük
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.