BAKANDAN ÜRETİM UYARISI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, sanayicilere seslendi. Dünyada olup biteni iyi okumak gerektiğini ifade ederek, “Elbette ‘Ben işime bakarım, üretimimi yaparım, gerisi beni ilgilendirmez’ diyen de çıkabilir. Bunu saygıyla karşılarım ancak ürettiğiyle kalır” dedi.

BAKANDAN ÜRETİM UYARISI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, sanayicilere seslendi. Dünyada olup biteni iyi okumak gerektiğini ifade ederek, “Elbette ‘Ben işime bakarım, üretimimi yaparım, gerisi beni ilgilendirmez’ diyen de çıkabilir. Bunu saygıyla karşılarım ancak ürettiğiyle kalır” dedi.

20 Haziran 2019 Perşembe 06:47
BAKANDAN ÜRETİM UYARISI

Kocaeli Sanayi Odası, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı konuk etti. Odanın meclis toplantısına katılan Turhan’a sanayiciler taleplerini ve beklentileri iletti. Oda meclisinde sanayicilere seslenen Bakan Turhan, dünyanın yaşadığı ekonomik kiriz sürecinde herkesin taşı elinin altına koyması gerektiğini belirterek, “Stratejistler, dünyanın, ikinci cihan harbinden bu yana en derin krizini yaşadığı noktasında görüş bildiriyorlar. Kimileri tüm bu yaşananları, farklı bir dünya savaşı olarak da tanımlıyor. Bazı düşünürlere kalırsa, siyasal ve iktisadi krizden önce, insanlık krizi yaşanıyor ve bu buhran, hemen her şeyi olumsuz yönde tetikliyor” dedi. Bakan Turhan şöyle devam etti;

“Bunları şunun için anlatıyorum. İster siyasetle uğraşalım, ister sanayici olalım, ister hizmet üreten olalım, isterse evinde oturan bir kimse olalım. Bu yaşananları görmezden gelerek, hiçbir işi sağlıklı yapamayız. Örneğin; buzullar her geçen eriyor. Bana ne diyemeyiz. Yakın coğrafyamızda kan gövdeyi götürüyor, bana ne diyemeyiz. Koloni mantığıyla ticaretin kurallarını belirlemek isteyen ülkeler var, bana ne diyemeyiz. Elbette bana ne, ‘Ben işime bakarım, üretimimi yaparım, gerisi beni ilgilendirmez’ diyen de çıkabilir. Bunu saygıyla karşılarım ancak ürettiğiyle kalır, iki arpa boyu yol alamaz. Oysa bu ülkenin iki arpa boyu yol gideceklere değil, maraton koşucularına ihtiyacı var. Bunun da yolu, ne iş yaparsak yapalım, dünyada olup biteni iyi okumaktan geçmektedir.”

Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı’ndan sonra milli üretime geçememesinin olumsuz sonuçlarının yaşandığını kaydeden Bakan Turhan, “Bakın İkinci Dünya Savaşı 1945 yılında bitti. Savaşın bitmesiyle dünyanın siyasi ve ticari olarak yeniden şekillendirildiğini görüyoruz. Şayet o yıllarda, biz, birilerinin hazır pazarı olmayı tercih etmek yerine, kendi öz kaynaklarımızla, insan gücümüzle üretmeyi tercih etmiş olsaydık, yani yerli ve milli üretim yapsaydık, sanayi bacalarımızı tüttürseydik, ulaşım altyapımızı güçlendirseydik, bugün çok daha farklı bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık” diye konuştu.

Türkiye’nin konumunun stratejik olduğunu da hatırlatan Turhan “Hayal mi elbette değil. Çünkü Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki üç kıtanın kesiştiği noktada, önemli ticaret koridorları üzerinde bulunmamız hasebiyle adeta doğal lojistik merkezi konumundayız. Sadece doğu ile batı arasında değil, kuzey ile güney arasında da küresel ölçekte lojistik üs konumundayız. Deniz yolu mu dersiniz, kara yolu mu dersiniz, hava yolu mu dersiniz, demir yolu mu dersiniz, hepsi mümkün. Bundan büyük bir kıymet olabilir mi? Tüm bunların ne anlam ifade ettiğini siz değerli sanayiciler çok daha iyi bilecektir. Çünkü bir sanayici için bir üretici için üretim birinci adımsa, onu pazara en güvenli ve en ucuz yolla ulaştırmak ikinci, üçüncü adımdır” şeklinde konuştu.

Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı Hızlı Demiryolu projesi hakkında da açıklamalar yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Kocaeli için kritik önemdeki demiryolu projesini de hayata geçireceğiz. O da Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı Hızlı Demiryolu projesi. Bu hat İpek Demiryolu güzergahının ülkemizden geçen bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan en önemli halkalarından birini teşkil edecektir.118 kilometrelik Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı kısmında etüt-proje çalışmalarını tamamladık. Bütçe imkanları dahilinde yapım ihalesine çıkmayı planlıyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 24.06.2019 13:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.