BAKAN’DAN FİLYOS’A BÜYÜK ÖVGÜ

Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul’da düzenlenen Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi imza törenine katıldı.

BAKAN’DAN FİLYOS’A BÜYÜK ÖVGÜ

Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul’da düzenlenen Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi imza törenine katıldı.

12 Haziran 2018 Salı 09:14
BAKAN’DAN FİLYOS’A BÜYÜK ÖVGÜ

Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul’da düzenlenen Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi imza törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Özlü, “Koster Filomuzun Yenilenmesi Projemiz; yerli ve milli sanayi hedefimizin, çok önemli halkalarından biridir. Bu proje; ülkemiz için stratejik öneme sahip olan, milli menfaatlerimizle doğrudan ilgili bir projedir” dedi.

“DIŞ TİCARETİN CAN DAMARLARIDIR”

“Milli Koster Yenilenme Çalışmamız; 2023 yılı ve sonrasında, Türk deniz ticaret filosunu modern ve teknolojik üstünlüğe sahip gemilerle donatmaya odaklanmıştır” diyerek sözlerine devam eden Bakan Özlü şöyle konuştu;  “Deniz ticareti ve limanlarımız; ülkemiz dış ticaretinin can damarlarıdır. Dış ticaretimizin çok büyük bir bölümü, deniz yolu ile gerçekleşmektedir. Denizlerimiz, limanlarımız ve gemilerimiz; sadece mallarımızı, yüklerimizi, ürünlerimizi değil; 81 milyon vatandaşımızın geleceğini taşımaktadır. Ülkemiz, kara taşımacılığında bir köprü olduğu kadar, deniz ticaretinin de ana rotalarında yer almaktadır. Uzakdoğu – Avrupa ana deniz rotasına yakın olmamızın yanı sıra, Karadeniz – Akdeniz deniz ticaretinin de göbeğinde yer almaktayız. Bizim bütün çabamız; sahip olduğumuz bu coğrafi avantajı, stratejik bir bakış açısıyla pekiştirmektir.”

“KOSTER FİLOSUNU YENİLEMEMİZ ŞART”

Karadeniz ve Akdeniz havzasında deniz taşımacılığı için kullanılan yaklaşık 1900 adet Koster gemisi bulunduğunu ifade eden Bakan Özlü, sözlerine şöyle devam etti; “Bu gemilerin toplam kapasitesi; yaklaşık 10 milyon deadweight ton, ortalama yaşı ise 23’tür. Tüm filonun yüzde 44’ü, 20 yaş üzerindedir. Bizim deniz taşımacılık filomuzda 800 civarında koster gemimiz var. Bu gemilerin toplam kapasitesi 3,6 milyon deadweight ton, ortalama yaşı ise 26’dır. Filomuzun bölgedeki pazar payı, %30 civarındadır. Türk sahipli koster filosunun adet olarak % 68’i, tonaj olarak % 57’si, 20 yaşın üzerindedir. Bu rakamlardan da görüleceği gibi; Akdeniz ve Karadeniz’i deniz taşımacılığında Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayimizi geliştirmek için, Koster Filosunu yenilememiz şarttır. Ayrıca; bir koster gemisinin ekonomik ömrünün, yaklaşık 20 yıl olduğu göz önüne alındığında, koster filomuzun oldukça yaşlı olduğu gerçeği ile de yüz yüze gelmekteyiz. İlk etapta 20 gemi, program kapsamında 100 olmak üzere, toplamda 800 gemimizi, son teknoloji ile ve yurtiçi imkânlarla yeniden inşa ederek, filomuzu güçlendireceğiz. Bu süreçte Türk ekonomisine en az 5 milyar dolar katkı, iki katına kadar ihracat imkânı ve 30 binin üzerinde aileye gelir kapısı açacağız. Projemizle birlikte; tersanelerimizin kapasitesi artacak. Gemi İnşa sektörümüzün büyümesi; yan sanayimiz için de yeni iş potansiyelleri sağlayacak.”

FİLYOS ENDÜSTRİ BÖLGESİ SEMBOL ESERLERDEN BİR OLACAK”

Deniz ticaretimizi güçlendirmek için, liman arkası bölgeleri de güçlendiriyoruz” ifadelerini kullanan Bakan Özlü, “Yüksek teknoloji alanlarında, yerli ve yabancı yatırımları çekebilmek ve küresel bir güç olabilmek hedefiyle, Mega endüstri bölgeleri kuruyoruz. Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Kuzey Ege ve Güney Marmara bölgelerinde, limanlara entegre 5 mega endüstri bölgemizle,ülkemizin küresel güç olma iddiasını somutlaştırıyoruz. Bunu en yakın örneklerinden biri; sizin de yakından takip ettiğiniz ve desteklediğiniz Filyos Projemizdir. Filyos Endüstri Bölgesi; büyüyen, gelişen, güçlü ve büyük Türkiye’nin sembol eserlerinden biri olacaktır.”

“KENDİ GEMİLERİMİZ İLE TAŞIYACAĞIZ”

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı; “Bugün imzalanacak olan projemiz kapsamında; Koster Denizcilik Anonim Şirketini kuruyoruz. Bu şirkete; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız,  yüzde 49 pay ile ortak olmuştur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız, hurda teşviği ile yaşlı gemilerin filomuzdan ayrılmasını özendirecektir. Ekonomi Bakanlığımız, Proje Bazlı Destek Mekanizması ile projeye destek olacaktır. Koster Filomuzu Yenile Projemiz; Deniz Ticaret Odası’nın işbirliğinde, kamu – özel ortaklığının, en güzel örneklerinden biridir. Sayın Başbakanım; İhracatta ve ithalatta kendi yükümüzü, kendi gemilerimiz ile taşıyacağız. Bu önemli günde; bu projeye verdiğiniz büyük destekten, bizlere yaptığınız abilikten ve yüksek himayenizden dolayı, size şükranlarımı arz ediyorum. Ekonomi Bakanlığımıza, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza, Deniz Ticaret Odamıza ve tüm gemicilerimize teşekkür ediyorum. Koster Filomuzu Yenileme Projemizin; ülkemize, milletimize ve denizcilik sektörümüze hayır ve bereket getirmesini diliyorum. Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramınızı kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Son Güncelleme: 12.06.2018 09:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.