Bakan Ergün Büyüme rakamlarını değerlendirdi

Ergün, 2010 yılı büyüme rakamlarının, yüzde 8'in üzerine çıkacağını düşündüklerini, piyasa tahminlerinin de yüzde 8,5 civarında olduğunu belirtti.

Bakan Ergün Büyüme rakamlarını değerlendirdi

Ergün, 2010 yılı büyüme rakamlarının, yüzde 8'in üzerine çıkacağını düşündüklerini, piyasa tahminlerinin de yüzde 8,5 civarında olduğunu belirtti.

18 Nisan 2011 Pazartesi 12:29
Bakan Ergün Büyüme rakamlarını değerlendirdi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün katıldığı bir televizyon programda 2010 büyüme rakamlarını değerlendirdi. Yılın başından bu yana herkesin Türkiye ekonomisiyle ilgili büyüme rakamlarını revize ettiğini belirten Ergün, hükümetin de rakamı revize ederek en son 6,8'e çıkardığını, daha sonraki gelişmelerin ise rakamın yüzde 8'in üzerinde olacağını gösterdiğini söyledi. Ergün, “Yüzde 8'in üzerine çıkacağını düşünüyorduk, piyasa tahminleri de yüzde 8,5 civarındaydı. Nihayetinde 8,9 gibi 2004'ten sonraki en yüksek büyüme rakamına ulaşmış olduk. Bu Türkiye ekonomisinin gerçekten önemli bir iç dinamizme sahip olduğunu bize gösteriyor” dedi.

 TÜRKİYE EKONOMİSİ 2011'DE DE YÜKSEK PERFORMANS GÖSTERECEK
 
Ergün, artık 2011 yılına bakmak gerektiğini, 2011 yılında da Türkiye ekonomisinin yine yüksek bir performans göstereceğini tahmin ettiğini söyledi. Ergün, her sektörün önemli katkısının bulunduğunu, ilk üçü inşaat, imalat ve toptan perakende ticaretin paylaştığını belirtti.2011'de 2010'daki büyümenin nasıl bir baz etki oluşturacağı sorusu üzerine Ergün, “Bu büyüme rakamının üzerine büyüme daha zor bir hadise. Ama şimdiden görüyoruz ki bugün itibariyle OVP'daki yüzde 4,5'lik hedefe sahip çıkmak durumundayız. Bugün 2011 1. çeyreğini bitiriyoruz. Bu performansa baktığımızda yüzde 4,5'in üzerinde büyüme potansiyelini gösterdiğini söyleyebiliriz” dedi.
Ergün, cari açık konusuyla ilgili Türkiye'nin kolayca bu açığı finanse edebilecek kaynaklara ulaşma kabiliyeti olduğunu gördüklerini, bu kaynakların ucuz, istikrarlı, kalıcı, kaliteli temin edilmesi gibi unsurların önem taşıdığını ifade etti. Büyüme performansı gösteriliyorsa bu büyümenin dinamiklerinde en önemli unsurun enerji ihtiyacı olduğunu belirten ve Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu hatırlatan Ergün, bu yıldan itibaren atılacak bazı adımlar, enerji yatırımlarından elde edilecek sonuçlarla önümüzdeki dönemde cari açık probleminin bugünkü kadar tartışılmayacağını, belki sürdürülebilir bir problem olarak varlığını devam ettirebileceğini anlattı.
 
BANKACILIK SEKTÖRÜNE GELEN ELEŞTİRİLERİ HEP GÖĞÜSLEDİK
 
Bugüne kadar bankacılık sektörüyle uyumlu çalıştıkları için ekonomik krizi hızlı şekilde aştıklarını belirten Ergün, bankacılık sektörüne dair çok ciddi eleştiriler olduğunu, bu eleştirileri hep göğüslediklerini söyledi. Ergün, şöyle konuştu;
“Ekonomik krize girerken bankacılık sektörü KOBİ'lere olan kredi hacmini çok daralttı, çok cimri davrandı, hatta verdiği kredileri geri çağırdı. Onların kredileri geri çağırması nedeniyle birçok KOBİ çok zor durumda kaldı. Buna rağmen biz bankacılık sektörünün, finans sektörünün ekonomik krizde ayakta kalmasının çok önemli olduğunu ve bütün ekonominin üzerine birden bu sektörün yıkılması tehdidini kabul edemeyeceğimizi ifade ettik. Bankacılık sektörünün tüketiciye yönelik yaptığı birtakım aşırı uygulamalar var. Her şeyden para kazanalım muamelelerden kazanalım. Şundan kazanalım, bir havaleden aldıkları paranın havale miktarından çok daha büyük miktarlara ulaşması gibi eleştiriler var. Bütün bunları bankacılık sektörünün bir bütün halinde düşünmesi lazım. Onun için bu tedbirlere aşırı tepki vermeye gerek yok. Bunlar finansal istikrarı korumaya dönük tedbirler. Aşırı kredi hacminin önüne geçilmesini, enflasyon üzerindeki baskıyı azaltmaya dönük, mevduat vadesi ile kredi vadesi arasında uyumu sağlamaya çalışan tedbirlerdir. Bu tedbirler de gözden geçirilebilir. Ne etkiler meydana getirecek, bakacağız. Olumsuz etkiler meydana getiren yönü olursa kuşkusuz Merkez Bankasının mekanizmaları bunları da gözden geçirecektir.''
Ergün, sanayicinin yatırımlarını daha ucuz ve daha uzun vadeli finansmanla yapmak isteyeceğini, onlara çok büyük bir yansıması olacağını düşünmediğini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.