banner250

BAHAR’DAN TECRÜBE PAYLAŞIMI ÖNERİSİ

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar’dan, yeni kurulacak OSB’lerin altyapısını sağlamlaştıracak bir öneri geldi. Bahar, OSB’lerin kurucu heyetinde mevcut deneyimli OSB’lerin yer alması gerektiğini söyledi.

BAHAR’DAN TECRÜBE PAYLAŞIMI ÖNERİSİ

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar’dan, yeni kurulacak OSB’lerin altyapısını sağlamlaştıracak bir öneri geldi. Bahar, OSB’lerin kurucu heyetinde mevcut deneyimli OSB’lerin yer alması gerektiğini söyledi.

17 Eylül 2019 Salı 09:00
BAHAR’DAN TECRÜBE PAYLAŞIMI ÖNERİSİ

OSB’lerin birbirleriyle tecrübe paylaşımına olanak sağlayan teklif Antalya OSB Başkanı Ali Bahar’dan geldi. “Yetkin OSB’ler, yeni OSB’lere katkı sağlamalı” diyen Bahar, OSB halkasına yeni katılan sanayi bölgelerine mevcut OSB’lerin yönetimdeki varlıklarıyla katkı sunması gerektiğini ifade etti. Deneyimli OSB’lerin kurucu heyette yer almasının, sanayi sektörüne önemli bir ivme ve güç katacağını söyleyen Ali Bahar, böylelikle deneyim paylaşımının artacağına dikkat çekti.

SÜRECİ POZİTİF ETKİLER

4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve Uygulama Yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle, yeni OSB’lerin mevcut OSB’lerin deneyim ve kaynaklarından yararlanabileceğini söyleyen Başkan Bahar, “OSB’lerin kuruluş esasları geçmişin şartlarına göre belirlenmiş ve kanunlaştırılmıştır. Aradan geçen yıllarda sevk ve idareyi kapsayan bölümlerle ilgili günün ve geleceğin ihtiyaçlarına göre revizyonlar yapılmış, OSB’lerin gücüne güç katılmıştır. Ancak OSB’lerin kuruluşunu gerçekleştiren kurum ve kuruluşlarda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Günümüz şartları göz önüne alındığında, yeni kurulacak OSB’lerin kurucu heyetinde mevcut OSB’lerin de görev alması, sürece önemli bir ivme kazandıracaktır” diye konuştu.

OSB’LER İŞLEYİŞE HÂKİM

OSB’lerin kuruluşunda ilçe belediyesinden yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığına kadar birçok kurumun yer aldığına dikkat çeken Başkan Bahar, “OSB kurucu heyetinde başta Valilik olmak üzere, yer seçimi kesinleştirilen alandaki büyükşehir belediyesi, il belediyesi, ilçe belediyesi, belde belediyesi, sanayi odası, yoksa TSO, o da yoksa ticaret odası, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı veya il özel idaresi yer alabiliyor. Ancak kurulacak bölgede tüm gereksinimlerini yerine getirmiş, deneyim sahibi, güçlü bir OSB varsa, bu OSB kuruluş süreçlerine dahil olamıyor. OSB’lerin kanuna, yönetmeliğe ve işleyişe olan hâkimiyeti, OSB kurulumda görev alan diğer kurumlara nazaran daha fazladır. OSB’lerin deneyim ve kaynaklarının sürece dâhil edilmesi, her yönüyle artı değer sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

KANUNU REFERANS VERDİ

Tüm OSB’lerin eş yetkinlik ve büyüklüğe sahip olmadığını, dolayısıyla da tüm OSB’lerin kurucu heyette yer almasının her zaman artı değer oluşturamayacağına dikkat çeken Bahar, “Kurucu heyete katılacak OSB’lerde aranacak özellik ve yeterlilikler, kanunda tanımlanabilir ve sadece belirlenen büyüklüğe ulaşan OSB’lerin kurucu heyette yer alması sağlanabilir. Böylelikle alt ve üst yapının planlanmasından sekretaryaya, parselasyondan tahsise kadar tüm işlemler tek durak ofis mantığı ile yürütülebilir, sanayi yatırımlarının hayata geçmesi hızlanır, dolayısıyla da üretime ve istihdama katma değer sağlanabilir. Böylesi bir revizyonun, sanayi sektörüne önemli bir ivme ve güç katacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.