ASO’DAN MESLEK İMZASI

ASO 1. OSB ve Keçiören Belediyesi, özgün müfredat programıyla bireyleri meslek hayatlarına hazırlayacak. OSB Başkanı Niyazi Akdaş; “Öğrencileri, eğitime gönül vermiş alanlarında başarılı olmuş eğitimci kadromuzla sanayide kullanılan teknolojiye sahip makine, takım ve tezgâhlarda uygulamalı eğitim vererek yetiştireceğiz” dedi.

ASO’DAN MESLEK İMZASI

ASO 1. OSB ve Keçiören Belediyesi, özgün müfredat programıyla bireyleri meslek hayatlarına hazırlayacak. OSB Başkanı Niyazi Akdaş; “Öğrencileri, eğitime gönül vermiş alanlarında başarılı olmuş eğitimci kadromuzla sanayide kullanılan teknolojiye sahip makine, takım ve tezgâhlarda uygulamalı eğitim vererek yetiştireceğiz” dedi.

25 Ekim 2019 Cuma 08:26
ASO’DAN MESLEK İMZASI

Eğitime her geçen gün koyduğu tuğlalarla örnek gösterilen ve mesleki eğitime marka kurumsallığı kazandıran ASO 1. OSB ile Keçiören Belediyesi arasında “Meslek Edindirme ve Meslek Geliştirme Eğitim Faaliyetleri Düzenlenmesine Dair İş Birliği Protokolü” imzalandı. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Belediye Başkan Yardımcıları Sabiha Akdemir ve Kazım Kabadayı, ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş, Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO Sürekli Eğitim Merkezi Danışma Kurulu Üyesi sanayici Doç. Dr. Şemsettin Özdemir, ASO 1. OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve ASO Sürekli Eğitim Merkezi Eğitim Danışmanı Dr. Oğuz Poyrazoğlu’nun katıldığı imza töreninde; protokolü Keçiören Belediyesi ‘Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ ve ‘Göçmen Hizmetleri Merkezi’ adına Belediye Başkanı Turgut Altınok, ve ‘ASO Sürekli Eğitim Merkezi’ adına OSB Başkanı Niyazi Akdaş imzaladı. İmzalanan İş Birliği Protokolü ile verilecek mesleki ve teknik eğitim faaliyetleri Keçiören Belediyesi ile ASO SEM tarafından gerçekleştirilecek. Eğitimlerde Mesleki Yeterlilik Merkezi Ulusal Meslek Standartları’na göre hazırlanan özgün müfredat programları uygulanarak bireyleri bir mesleğe hazırlamak veya bir mesleğe sahip olanların mesleklerinde gelişmelerine ya da yeni teknolojilere veya yeni mesleklere uyumlarına imkân sağlanacak.

AKDAŞ: DÖNÜŞTÜRECEĞİZ
ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş; “Öncelikle bölgemizde bulunun üyemiz işletmelerin nitelikli iş gücü ihtiyacını sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hazırlattığımız müfredat programıyla ve eğitime gönül vermiş alanlarında başarılı olmuş eğitimci kadromuzla sanayide kullanılan teknolojiye sahip makine, takım ve tezgahlarda uygulamalı eğitim vererek yetiştireceğiz. İnanıyorum ki ‘ASO Sürekli Eğitim Merkezi’ verdiği eğitimlerle Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimi dönüştürerek alanında tüm OSB’lere rol model olacak. Bu iş birliğinin başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum” dedi.

EN AZ 2 YIL
ASO Sürekli Eğitim Merkezi Kurucu Temsilcisi Serdar Tütek; ASO Sürekli Eğitim Merkezi iş modelinin hem kursiyerler açısından hem de işverenler açısından kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu vurgulayarak “Eğitimlerin ilk 12 haftasında 5 gün ASO Sürekli Eğitim Merkezinde teorik ve laboratuvar eğitimi alacak olan kursiyerler haftada 1 gün de işletmede İşbaşı eğitimine gidecek. Böylece işverenler; işe almayı planladığı kursiyerin mesleki gelişimini haftalık olarak gözlemleme imkânına sahip olacak. Eğitimin birinci 12 haftalık dönemini tamamlayan kursiyerler ikinci 12 haftalık dönemde haftada 6 gün işletmede mesleki uygulama eğitimi alacak” şeklinde bilgi verdi. İşletmelerin 24 haftalık eğitim sonrasında başarılı olan kursiyerlerin en az yüzde 50’sini minimum 24 hafta istihdam edeceğini söyleyen Tütek, “Kursiyerlere ilk 24 hafta süresince ödenecek olan günlük 77 TL cep harçlığı ile iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası da İŞKUR tarafından karşılanacak. Bu süreçte hem kursiyerler hem de işverenlerin gideri olmayacak” açıklamalarında bulundu.

OSB’LERE GEÇEBİLECEK
Bir kursiyerin işletmede faydalı olabileceği seviyedeki beceriyi ASO Sürekli Eğitim Merkezinde 12 haftada kazandıracaklarını belirten Tütek; “İkinci 12 haftalık dönemde işletmede uygulamalı mesleki staj eğitimini alan kursiyerlerin 24 haftalık süreçten sonra istihdam zorunluluğu kapsamında en az yüzde 50’si istihdam olsa dahi kalan diğer yüzde 50’lik yetişmiş nitelikli iş gücü hazır hale gelmiş olacak ve başka OSB’lerdeki işletmelerde istihdam edilebilecektir. Bu çarkı 5 yıl döndürebilirsek bu süreçte 5 binden fazla nitelikli iş gücü yetiştirmiş olacağız. ASO Sürekli Eğitim Merkezi; sanayiye nitelikli iş gücü kazandırılması açısından bu yönüyle de ayrıca hayati önem taşıyor” ifadelerine yer verdi.

NESİLLERE BÜYÜK UMUT
ASO Sürekli Eğitim Merkezinde düzenlenen imza töreninde belediye ve sanayi iş birliğine önem verdiklerinin altını çizen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok; “Nitelikli iş gücü sanayinin gelişmesinde ve güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor. ASO Sürekli Eğitim Merkezi sanayi ile eğitimin bütünleşmesini ve eğitimin üretime dönüşmesini sağlayarak nesillere umut olacak bir merkez. Nitelikli bir eğitimle devletin ve milletin yükünü ciddi anlamda almış oluyorsunuz. Bu iş birliğinin vatanımıza, milletimize, devletimize, sanayimize, ticaretimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Yapılan değerlendirmelerin ardından İş Birliği Protokolü’nün imzalanması ve Sürekli Eğitim Merkezi eğitim ortamlarının gezilmesiyle tören son buldu.

Son Güncelleme: 25.10.2019 08:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.