ASO 2. VE 3. OSB “MERA” MAĞDURU

Kamulaştırma işlemleri yıllar önce yapılmasına rağmen, tapu memurunun “mera” olarak kaydettiği ASO 2. ve 3. OSB arazileri, sanayiciyi zor duruma soktu. Fabrikaların bankaya kredi çekmek için başvurmasıyla ortaya çıkan hata, dava süreciyle de çözüme kavuşamadı.

ASO 2. VE 3. OSB “MERA” MAĞDURU

Kamulaştırma işlemleri yıllar önce yapılmasına rağmen, tapu memurunun “mera” olarak kaydettiği ASO 2. ve 3. OSB arazileri, sanayiciyi zor duruma soktu. Fabrikaların bankaya kredi çekmek için başvurmasıyla ortaya çıkan hata, dava süreciyle de çözüme kavuşamadı.

13 Temmuz 2018 Cuma 09:04
ASO 2. VE 3. OSB “MERA” MAĞDURU

Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. ve 3. OSB’deki sanayiciler, yıllar sonra arazilerinin, bir tapu memurunun yaptığı bir hata nedeniyle “mera” olarak kaydedildiğini öğrendi.  Bankadan kredi çekmek için başvuruda bulunan bölge sanayicisi, bankanın ipotek vermek istememesi üzerine durumdan haberdar olurken, OSB’nin açtığı dava da aleyhe sonuçlandı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının araziyi mera statüsünden çıkarmak için 3 köyü yine imar etmeleri talebinde bulunduğunu söyledi. Sanayicilerin bürokrasiden kaynaklanan yaşadığı sorunlara da değinen Özdebir, ASO 1. OSB’yi büyütmek için 6 senedir uğraştıklarını, buna karşın 1 metrekarelik bile kamulaştırma yapılamadığını ifade etti.

ÜZERİNDE FABRİKALAR VAR

Özdebir, ASO 2. ve 3. OSB'deki bir arazinin, kadastro memurlarının yaptığı bir hata nedeniyle 15 sene önce satın alınmış olmasına rağmen, mera alanı olarak kaydedildiğini kaydetti. Sorunu çözmek için dava açtıklarını fakat kaybettiklerini anlatan Özdebir, “Kadastro memurlarının yapmış oldukları bir hatadan dolayı 15 sene önce satın almış olduğumuz bir Hazine arazisi için tapuya mera alanı diye not düşmüşler. Bu bize doğrudan bildirilmedi. Oradaki sanayicilerden ipotek vermek isteyenlere tapularının mera olduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla ipotek olarak da kullanamıyorlar. Üzerine fabrikalar, milyonlarca lira masraf yapıldı” dedi.

“3 KÖY YAPIN” TALEBİ

ASO Başkanı, şöyle devam etti:

“ Şimdi diyorlar ki 'Burası mera arazisi, buradan mera arazisini kaldırmayız'. Harekete geçtik. Mera vasfını kaldırmadılar. Mahkeme aleyhimize neticelendi. Bu arada arazinin yapısı değişti. 10 milyon metreküpe yakın kazı yapıldı. Bakana da götürdük. Üzerinde fabrikalar üretim yapıyor. Sayın Bakan’ın da kulakları çınlasın. 'Bana 3 tane köy yaparsanız, köy evleri, okulu, camisi, ahırları dahil olmak üzere, bu mera alanını kaldırırım' dedi. Sanayiciye bakışın bir göstergesi olarak buna çok üzüldük. Ama bu Bakan’ımızın konuya çok hakim olmamasından bunun kaynaklandığına inanıyoruz.”

YENİ FONLAMA MODELİ ÖNERİSİ

Öte yandan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sanayiye yönelik yeni fonlama modeli önerisinde de bulundu. İç piyasaya yönelik değerlendirmeler yapan Özdebir, “Bankalar beni fonlayacağına benden mal alan insanları fonlamalı. Tüketici kredilerine benzer bir modelin sanayi için de uygulanıyor olabilmesi gerekiyor” dedi. ASO Başkanı, iç piyasanın canlı tutulmasının önemine değinerek, “İmalat sanayisi özelinde bunun yapılabilmesi için piyasaların kamu tarafından sıkılaştırılmaması lazım. Reel sektörün borçları ve faizler çok yükseldi. Bu şartlar altında sürekliliğin temini için iç piyasadaki canlılığın devam edebilmesi lazım ki işletmeler bu borçları çevirebilsinler” diye konuştu. Piyasadaki en önemli sorunlardan birinin vadelerin uzaması olduğunu dile getiren Özdebir, sanayicinin girdilerindeki vadenin son derece kısa olmasına karşın nihai ürünün pazara sürüldüğü andaki vadelerin uzun olduğunu belirtti.

İTHALATA KARŞI SÜPER TEŞVİK

ASO Başkanı Özdebir, süper teşviklerin ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunacağını, bu teşviklere konu yatırımların birkaç yıla yayılacağını söyledi. Söz konusu yatırımların Türkiye'nin yurt dışından ithal ettiği ara mallarını kapsadığına işaret eden Özdebir, “Bu yatırımlar devreye girdiği zaman Türkiye'nin ithalatında önemli bir payı iç tedarik yoluyla azaltacak. Türkiye'de üretilebilme imkanı olmasına rağmen ithal edilen binlerce mal bulunuyor. Özellikle Devlet Malzeme Ofisinin ülkede üretilen malların ithal muadillerini satmaması gerekir” değerlendirmesini yaptı.

YERLİ FİRMALAR TEDARİKÇİ OLABİLECEK

Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde yerli firmalara yer verilmesi konusunda çalışmalar olduğunu ifade eden Özdebir, 8-10 civarında firmanın Fransa'daki Nükleer Enerji Zirvesi'ne katıldığını ve iş görüşmeleri yaptığını ifade etti. Özdebir, yerli firmaların nükleer santrallerde tedarikçi olabilmeleri adına eksikliklerinin tespitine yönelik çalışma yürütüldüğünü anımsatarak, “Örneğin pompa üreticisi yerli bir firma var. Nükleer santralde de pompa kullanılıyor. Bu pompa üreticisinin nükleer santrale pompa verebilmesi konusunda eksiklikleri neler, bu konuda bir çalışma yapacağız” dedi. Firmaların söz konusu eksikliklerinin giderilmesinin hem ihracata katkı sağlaması hem de Akkuyu Nükleer Santralinin ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemine vurgu yapan Özdebir, Akkuyu'da yerli firmaların üretebileceği binlerce parça olduğunun altını çizdi.

“HER ŞEYİ YAPABİLİRİZ”

Nurettin Özdebir, Türkiye'nin şu anda nükleer reaktör yapamayacağını, buna karşın nükleer adanın dışındaki ürünleri üretebileceğini kaydetti. Elektrik üretimi ve sonrasındaki her şeyi Türk firmaların yapabileceğini anlatan Özdebir, “Santraldeki vana, pompa, kablo gibi birçok şeyi üretebilme kabiliyetimiz var. Bölgedeki 20 milyar dolar civarındaki yatırımın 3'te 2'sini Türkiye'deki imkanlarla yapmak mümkün. Böyle bir kabiliyet olması, başka ülkelere ihracat yapma potansiyeli de doğurur.

 Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) 17 yerli firma tedarikçi konumunda. Bu nükleer projelere de örnek olabilecek” diye konuştu. Özdebir, yerli firmalara Akkuyu Nükleer Santralini yapacak Rosatom firmasının ihalelerine girme eğitimi vereceklerini belirterek, “Bu planlandı. Bu konuda 15 Ankara, 15 İstanbul'da olmak üzere 30 firmayı düşünüyoruz. Rus tarafı 4 sefer erteledi. İş planı gibi gerekçeler sundular ama çok somut şeyler de söylemediler” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.