Ar-Ge yatırımlarının payı artacak

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 2023 yılında Türkiye'de, milli gelirin yüzde 3'ü kadar ARGE harcaması yapılacağını belirterek, “Bunun 3'te 2'sini özel sektör yapacak” dedi.

Ar-Ge yatırımlarının payı artacak

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 2023 yılında Türkiye'de, milli gelirin yüzde 3'ü kadar ARGE harcaması yapılacağını belirterek, “Bunun 3'te 2'sini özel sektör yapacak” dedi.

13 Mart 2012 Salı 11:26
Ar-Ge yatırımlarının  payı artacak


  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Türkiye'deki Robot Teknolojileri ve Geleceği” konulu panelde yaptığı konuşmasında, “2023 yılında Türkiye'de, milli gelirin yüzde 3'ü kadar ARGE harcaması yapılacak ve bunun 3'te 2'sini özel sektör yapacak” dedi. Son yıllarda, ARGE harcamalarının milli gelir içindeki payını artırdıklarını ve yüzde 1 seviyesine yaklaştıklarını belirten Ergün, 2023 yılında bu rakamı yüzde 3 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Bakan Ergün, şöyle devam etti:


60 MİLYAR DOLAR ARGE HARCAMASI YAPILACAK
“2023 yılında Türkiye'de milli gelirin yüzde 3'ü kadar ARGE harcaması yapılacak ve bunun 3'te 2'sini özel sektör yapacak. Şimdi milli gelirimizin yaklaşık yüzde 1'i kadar ARGE harcaması yapılıyor ve bunun 3'te 1'ini özel sektör, 3'te 2'sini kamu yapıyor. Demek ki 2023'de 2 trilyon dolar milli gelirimiz olacağına göre 60 milyar dolar ARGE harcaması yapacak. Bunun 40 milyar dolarını özel sektör, 20 milyar dolarını kamu sektörü yapacak. Gittikçe bilgi ve teknoloji için ayrılan kaynaklar artacaktır.”

YILDA YÜZDE 8,5 ORANINDA BÜYÜME BEKLİYORUZ
Ergün, “Türkiye, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyor. 2 trilyon dolarlık üretim, 500 milyar dolarlık ihracat ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmak gibi bir hedefimiz var. 500 milyar ihracat demek, bugün olduğundan daha fazla ürün üretmek ve satmaktan ziyade, daha nitelikli, yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünleri üretmek ve satmak demektir. Bir şeyin içine ne kadar özgün bilgi ve teknoloji katarsak o şeyi daha değerli yaparız. 2010 yılında yüzde 9 gibi yüksek bir büyüme oranı yakalayan Türkiye ekonomisinin bu yıl da yüzde 8,5'e yakın oranda büyümesini bekliyoruz” dedi.

Bilgileri nihai ürünlere dönüştürmeliyiz
“Ürettiğimiz bilgileri, insanlığın yararına olacak alanlara kanalize etmeli, nihai ürünlere dönüştürmeliyiz” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, geçen yıl, bakanlığın “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” olarak yeniden yapılandırılmasının da, bu açıdan bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Artık eğitim, bilim, üniversite araştırmaları, kültür, ARGE üretim süreçleri gibi konularda bütüncül politikalar oluşturma imkanına sahip olunduğunu söyleyen Ergün, konuşmasına şöyle devam etti: “Her zaman vurguladığım bir husus var, hiçbir toplum diğerinden daha akıllı veya daha zeki bireylerden oluşmuyor. Ancak kendi insanına merak, ilgi, araştırma, öğrenme, yenilik yapma gibi özellikleri kazandıran ve buna uygun bir iklim oluşturan toplumlar, bilgi yarışında ön plana çıkmaktadırlar. Bu altyapıyı oluşturduğunuz zaman sizin toplumunuzda da ne cevherler varmış, gözünüzün önündeymiş ama görmüyormuşsunuz. Yeter ki o iklimi oluşturalım. Açığa çıkaranlar ilerliyor, çıkaramayanlar ilerleyemiyor. Yoksa birçok geri kalmış toplumun içinde de müthiş zenginlikler var. Bu nedenle, anne baba davranışlarından eğitimin her aşamasına, kültür ve sanat birikiminden sanayileşme süreçlerine kadar her alanı mercek altına almamız gerekiyor. Özellikle genç nüfusumuzun bilime ve teknolojiye olan ilgilerini artıracak projelere ağırlık vermemiz gerekiyor”   

Bilişim Vadisi ile ilgili çalışmalar sürüyor
ABD'deki Silikon Vadisi'ne benzer bilişim vadilerinin Türkiye'de yapılmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bilişim vadisinin, birçok küresel markaya ev sahipliği yapacağını ve Türklere ait birçok küresel markanın doğuşuna da zemin hazırlayacağını anlattı. Artık üniversitelere yönelik girişimci ve yenilikçi üniversite endeksleri oluşturulacağını ve üniversitelerin bu alanlardaki performansını ölçmeye başlayacaklarını belirten Ergün, “Hangi üniversite daha yenilikçi bir teknoloji geliştirmiş, bunu patente dönüştürmüş, bunlarla üniversitelerimizi ölçeceğiz ve ilan edeceğiz. Hangi üniversite daha girişimci- Akademik yükselme kriterlerini değiştirecek, patent ve projeleri de yükselme kriterleri arasına koyacağız. Her yıl dünyadaki Türk Bilim insanlarını ülkemizde buluşturan kurultaylar yapmaya başlayacağız” dedi. Almanya, Japonya ve ABD'de olmak üzere 4 noktada bilim ataşelikleri kuracaklarını dile getiren Ergün, bütün bu çalışmalarla, Türkiye'de bilime olan ilginin artmasını, bilime uygun bir iklim oluşmasını ve üretilen bilgilerin nihai ürünlere dönüşmesini amaçladıklarını kaydetti.

Son Güncelleme: 13.03.2012 11:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78