AR-GE SANAYİYLE BULUŞTU

Türkiye’yi teknolojik yatırım üssüne dönüştürecek somut adımlar Gaziantep’te atıldı. Ar-Ge işletmelerini, teknoparkları, sanayicileri ve girişimcileri bir araya getiren geniş katılımlı toplantıdan, ‘özel sektöre yoğun Ar-Ge yatırımı yapılmalı’ görüşü çıktı.

AR-GE SANAYİYLE BULUŞTU

Türkiye’yi teknolojik yatırım üssüne dönüştürecek somut adımlar Gaziantep’te atıldı. Ar-Ge işletmelerini, teknoparkları, sanayicileri ve girişimcileri bir araya getiren geniş katılımlı toplantıdan, ‘özel sektöre yoğun Ar-Ge yatırımı yapılmalı’ görüşü çıktı.

09 Mayıs 2016 Pazartesi 09:11
AR-GE SANAYİYLE BULUŞTU


Konu: Ar-Ge / Sanayi Buluşması
Yer: GaziantepGüçlü kuruluşlardan destek

Ülkemizin en başarılı Ar-Ge firmaları, Gaziantep’in en güçlü yatırımlarıyla bir araya geldi. TÜBİTAK MARTEK’in öncülüğünde, OSB Üst Kuruluşu, Kadın ve Girişimciler Derneği, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep TGB’nin destekleriyle gerçekleştirilen programda Ar-Ge’cilerle sanayiciler 50’nin üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye’nin seçkin 10 teknoparkından 55 firmanın katıldığı programda Gaziantepli sanayicilerle bir araya gelen firmalar Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte bir taraftan stant açıp ürünlerini sergilerken diğer taraftan geliştirildikleri projeler ve yapmış oldukları çalışmalar hakkında yatırımcılara bilgiler aktardı.

İşbirliğine farklı duraklar

Gaziantepli sanayicilerin yanı sıra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin ile OSB Üst Kuruluşu’nda görev alan Türkiye’nin en önemli OSB’lerin başkan ve yöneticilerinin katıldığı buluşmanın oldukça verimli geçtiği gözlendi. Dr. Orhan Çömlek’in başındaki bulunduğu TÜBİTAK MARTEK’in ilkini gerçekleştirdiği “Ar-Ge Sanayi Buluşması”nın önümüzdeki dönemlerde güçlü sanayi kentlerinde devam edeceği belirtildi.  

Kıvılcımı ateşleyen ekip

Dr. Orhan Çömlek’in başında bulunduğu TÜBİTAK Marmara Teknokent’in başarılı ekibi, nitelikli ve donanımlı yapısıyla Türkiye’nin teknolojik kalkınmasına açılan yolda büyük bir sorumluluk üstleniyor. Öncülüğünü yaptığı yatırımın ve girişimin sosyal ağı Demoday 16’da başarılı bir iş ortaya çıkaran MARTEK ekibi, Ar-Ge / Sanayi Buluşması’nın altından da fazlasıyla kalktı.

“Özel sektör ar-ge yatırımı yapmalı”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin: Ülkemiz son yıllarda Ar-Ge’ye ayırdığı miktarı arttırdı. Yüzde 1 hedefinin üzerine çıkarttı. Gelecek yıllarda bu payı yüzde 3’e çıkartma hedefindeyiz. Özel sektörün de Ar-Ge çalışmalarına yatırım yapmasını istiyoruz. Sanayinin nihai hedefinin para kazanmak olduğuna inanmıyorum. Bunu geçtiğimiz küresel krizlerde gördük. Sanayicinin derdi hayatta kalmaktır. Para araç olduğu için kıymeti vardır. Ama mühim olan hayatta kalmaktır. Hayatta kalmanın en doğal gereklerinden biri beslenmek, onu enerjiye çevirmektir. İnovasyon, eğitim Ar-Ge ana kaynaklardır. Bunlara inanmayan özel sektörü Ar-Ge yatırımlarına para yatırmaya ikna edemezsiniz. 

Yeni projeler doğacak
TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek: Gaziantep’te özellikle Türkiye’de kamu-üniversite-sanayi işbirliği adına yapılan organizasyonların temelde en özeli, ilki yaşandı. Kamu, üniversite özelikle sanayici Ar-Ge’ci bir araya geldi. Bu konuda 10 teknoparktan 55 adet güzide firma bunların hepsi Ar-Ge firması, ileri teknoloji üreten, Türkiye’ye katma değer katan firmalar. Gazıantep’in öncü yatırımcıları, sanayicileriyle bir araya geldi. Fikir alışverişinde bulundu, yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi. Bu sayede belki de yurtdışından ithal edilen bir ürünün ithalliği kesilecek. Çok güzel birliktelikler, yeni projeler ortaya çıkacak ve biz bunun tohumunu atmaktan mutluluk duyuyoruz.

İnovasyon varisi Gaziantep

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu: Gelişmeleri gerçekleştirebilmenin ve ülkenin hedeflerine ulaştırabilmenin tek yolunun Ar-Ge’den ve üniversite iş birliğinden geçtiği konusunda hiçbir şüphemiz yoktur. Bu konuda Gaziantep olarak elimizden gelen mücadeleyi yapıyoruz. Geçmiş dönemlerde başlattığımız projelerimizi sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Özelikle inovasyon varisi Gaziantep, marka şehri Gaziantep, yani ihracat seferberliği Gaziantep projeleriyle, Gaziantep’in 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

Üniversite-sanayi işbirliği

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun: Bilgiyi, ürün içine gömeceksiniz. Buna Ar-Ge deniyor. Bir ise 5, hatta 100 oluyor. Bilgiyi ürünün içine gömmediğimiz takdirde, global dünyada ekonomik olarak var olmamız mümkün değil. Biz 8 yıllık dönemde, sanayicilerimizle hep birlikte bilginin sanayi ile buluşması için gayret gösterdik. Bu anlamda Gaziantep, Türkiye'ye örnek olacak hamlelerde bulundu. Çok güzel işbirlikleri kurdu. Bu etkinlikte onlardan biri.

SANLAB 30 kadını iş hayatına kazandırdı


Gaziantep’te ilki gerçekleştirilen “Ar-Ge Sanayi Buluşması” önemli bir eğitime ve ev sahipliği yaptı.  TÜBİTAK Marmara Teknokent’te  faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’nin öncü simülatör firması Sanlab, Gaziantepli 30 kadına forklift eğitimi verdi. Program dahilinde eğitimlerini tamamlayarak sınavlarda başarılı olan kadınlar, forklift operatörlüğü belgelerini TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin,  TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Sanlab Similatör Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kükrek’in elinden aldı.

(Sanayi gazetesi, 316. sayı)Son Güncelleme: 16.05.2016 17:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.