AR-GE İHTİYACINI TESPİT EDECEK

İstanbul Anadolu Yakası OSB’de (İAYOSB), firma ile görüşme ve inovasyon karnesi uygulamasının yapılacağı, firmanın değerlendirileceği ve firmayla üniversite TTO’larının bir araya getirileceği “Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisi” açıldı.

AR-GE İHTİYACINI TESPİT EDECEK

İstanbul Anadolu Yakası OSB’de (İAYOSB), firma ile görüşme ve inovasyon karnesi uygulamasının yapılacağı, firmanın değerlendirileceği ve firmayla üniversite TTO’larının bir araya getirileceği “Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisi” açıldı.

27 Eylül 2019 Cuma 08:30
AR-GE İHTİYACINI TESPİT EDECEK

Haber: Helin AYGÜN

Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında sanayicilerin AR-GE, inovasyon ve teknolojik çalışmalarına katkı sağlamak, sanayinin gelişimine ve dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla, İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB) Bölge Müdürlüğü kapsamında “Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisi” hizmete açıldı. İAYOSB Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisi, firma ile ön görüşme yapacak ve faaliyetler hakkında bilgi verecek. Firmanın isteği doğrultusunda ÜSİMP (Üniversite Sanayi İş Birliği Merkezleri Platformu) İnovasyon Karnesi uygulanacak. Firmaların ÜSİMP İnovasyon Karnesi sonucu ile öz değerlendirmesini yapması sağlanacak. Firmaya, üniversite TTO’ları ile birlikte hazırlanan rapor sunulacak. Değerlendirme süreci sonrasında firmanın gelişimine katkıda bulunacak konuları tespit edecek. Firma projelerini üniversitelerin çalışmalarıyla ortak paydada buluşturacak.

İDARİ, MALİ VE HUKUKİ KOORDİNASYON

Ofis ile ilgili Sanayi Gazetesine açıklamalarda bulunan İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, bölge sanayicisinin global gelişmelere daha hızlı uyum sağlaması, üniversite-sanayi iş birliğinin ülke yararına geliştirilmesi kapsamında sanayicilerin AR-GE, inovasyon ve teknolojik çalışmaların geliştirilmesine destek olmayı hedeflediklerini söyledi. Sanayinin gelişimine ve dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla, Bölge Müdürlüğü bünyesinde Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisini hizmete açtıklarını dile getiren Çökmez, “Ofisimiz, üniversite-sanayi iş birliği (ÜSİ) kavramının niteliğini artırmak ve ÜSİ projelerinin başarılı ve verimli şekilde devam etmesi için idari, mali ve hukuki koordinasyon desteği verecek” dedi.

DESTEKLERDEN HABERDAR EDECEK

Başkan Çökmez, sanayicilerin istek ve projeleri doğrultusunda üniversitelerdeki akademisyen, araştırmacı, laboratuvar gibi ilgili kaynaklara erişimin sağlanacağını belirterek, “Bilgi/ Teknoloji Aktarım Ofisi, katılımcılarımızın uygun fon programlarından yararlanabilmesi için bilgilendirme sağlayarak firmalarımızın devlet desteklerinden haberdar olması ve uygulaması noktasında yardımcı olacak. AR-GE ve tasarım merkezi kurma, teşvik ve desteklerden yararlanma konusunda bilgilendirme yaparak bölgemizdeki katılımcılarımızın teknolojik altyapılarını iyileştirmesi, inovasyon kabiliyetlerini artırması gibi süreçlerde firmalarımızın yanında olacak” şeklinde konuştu.

           

İŞ GELİŞTİRME SÜRECİ NASIL OLACAK?

Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisi, İstanbul Anadolu Yakası OSB bünyesindeki firmaların AR-GE ihtiyaçlarını ve teknik problemlerini tespit edecek. Sanayicinin istek ve projeleri doğrultusunda, üniversitedeki araştırmacı, laboratuvar gibi ilgili kaynaklara erişimini sağlayacak. Firmaları TÜBİTAK, KOSGEB gibi uygun fon programlarından yararlanabilmeleri için bilgilendirecek ve danışmanlık sağlayacak. Üniversite-sanayi iş birliği projelerinin başarılı ve verimli şekilde devam etmesi için koordinasyon sağlayacak. Ofis, gerektiğinde patent, proje, girişimcilik gibi diğer birimleri de sürece dahil edecek.

ÜSİMP İNOVASYON KARNESİ NEDİR?

Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisi tarafından uygulanacak “ÜSİMP İnovasyon Karnesi”, uluslararası örneklerden de yararlanılarak, Türkiye’deki firmaların AR-GE ve inovasyon konularında kendi kendilerini değerlendirebilecekleri, ilgili konulardaki toplam 24 parametreyle mevcut durumlarını görebilecekleri bir “inovasyon özdeğerlendirme” çalışması olarak tanımlanıyor. İnovasyon Karnesi, firmanın ne kadar yenilikçi olduğunun belirlenmesine, Türkiye’deki diğer firmalarla yenilik boyutlarında kıyaslanmasına, yıllara göre firmanın yenilik performansının izlenmesine olanak sağlıyor.

BİRÇOK DESTEK VAR

Ofis faaliyetleri kapsamında, devlet kurumları tarafından sağlanan destek ve teşvikler hakkında firmalara danışmanlık hizmeti verilmesi de bulunuyor.

*Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOBİ’lere AR-GE ve tasarım merkezi kurma konusunda birçok destek ve teşvik sağlıyor. Bakanlık; AR-GE indirimi, gelir vergisi stopaj desteği, sigorta primi desteği, damga vergisi istisnası, gümrük vergisi istisnası, temel bilimler desteği sağlıyor.

*Ticaret Bakanlığı, yurt içi ve yurt dışındaki fuarlara katılım ve organizasyon gibi birçok destek ve teşviki bulunuyor.

*TÜBİTAK, özel sektöre, kamu kurumlarına ve üniversitelere AR-GE konularında destekler sağlıyor. Sanayiye yönelik AR-GE proje desteklerinden bazıları şöyle: Sanayi AR-GE Projeleri Destekleme Programı (1501), KOBİ Yararına Teknoloji Destek Programı (1505), KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı (1507), Uluslararası Sanayi AR-GE Projeleri Destekleme Programı (1509).

*KOSGEB’in de AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri bulunuyor. 750 bin liraya kadar destek veren AR-GE ve İnovasyon Destek Programı, 818 bin liraya kadar destek sağlayan Endüstriyel Uygulama Destek Programı, 5 milyon liraya kadar destek sunan KOBİ Teknoyatırım-KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile yine 5 milyon liraya kadar destek veren Stratejik Ürün Destek Programı, Bilgi/Teknoloji Aktarım Ofisi uzmanlarınca firmalara anlatılacak.

Öte yandan, yaklaşık 80 hektarlık bir alanda 150’ye yakın firmasıyla katma değerli üretim gerçekleştiren İstanbul Anadolu Yakası OSB, devlet kurumlarını sanayicisinin ayağına getiriyor. Yerinde hizmet konusundaki hassasiyetiyle, KOSGEB ve Türk Eximbank irtibat ofisleri açan OSB’de, bölge sanayicisi zamandan kazanıyor. Altyapı çalışmaları kadar, üstyapı çalışmalarıyla da “örnek OSB” olma hedefiyle hareket eden İstanbul Anadolu Yakası OSB’de, 8 bin 500 kişi istihdam ediliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.