banner110

AR-GE'Cİ VE SANAYİCİLERDEN ADANA ÇIKARTMASI

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelerek, Adana'da düzenlenen 3. Ar-Ge Sanayi Akademi (ASA) buluşmasına katılan 75 teknokent firmasının temsilcileri ve sanayiciler, yeni iş birlikleri için ortak sinerji yakaladı.

AR-GE'Cİ VE SANAYİCİLERDEN ADANA ÇIKARTMASI

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelerek, Adana'da düzenlenen 3. Ar-Ge Sanayi Akademi (ASA) buluşmasına katılan 75 teknokent firmasının temsilcileri ve sanayiciler, yeni iş birlikleri için ortak sinerji yakaladı.

08 Eylül 2017 Cuma 12:37
AR-GE'Cİ VE SANAYİCİLERDEN ADANA ÇIKARTMASI

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) desteği, Adana Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ar-Ge Sanayi Akademi (ASA) buluşmalarının üçüncüsü Adana’da Seyhan Otel’de gerçekleşti. Sanayicilerin özel sektör temsilcileriyle ve Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelen akademisyenlerle potansiyel iş birliklerine imza atıldığı, sanayinin ve nitelikli üretiminin öneminin bir çok kez altının çizildiği Ar-Ge Sanayi Akademi buluşmaları yoğun katılımla düzenlendi. Daha öncesinde İstanbul ve Kayseri’de yapılan buluşmaların Adana ayağı güçlü networklerin kurulumuna zemin hazırladı.

‘’DÜĞÜMÜ BİRLİKTE ÇÖZÜYORUZ’’

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek; ‘’75 teknokent firması ve üretimi dönüştürmeye karar veren sanayiciler olarak bir araya geldi. Problemleri çözüyoruz. Türkiye çok yakın süreçte savunma sanayinde olduğu gibi yerli ürünlere ulaşma mesafe kat edecektir’’ diye konuştu. En zor harekete geçen grup akademisyenler olduğunu vurgulayan Çömlek, duvarın artık yıkıldığını ifade etti.

ŞİMDİ SIRA SANAYİCİDE

7 yıldır Adana Hacı Sabancı OSB’nin Başkanlığını yapan 21 yıllık sanayici Bekir Sütcü, 1950’li yıllarda Adana’da hakim olan tarıma dayalı sanayinin yeni üretim altyapısına hızla dönüştüğünü, akademisyenle sanayicinin bir araya gelmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Sütcü; ‘’Küçük sanayi sitelerinin atağıyla Adana duraksamadan kurtuldu. Yakın zamanda OSBÜK olarak Sanayi Bakanımız Dr. Faruk Özlü tarafından OSB’lerimizle birlikte ağırlandık. Bu da gösteriyor ki; hükümetimiz ve bakanlığımız Ar-Ge ve inovasyonun sahaya çıkmasına oldukça önem veriyor’’ şeklinde konuştu. Yüksek katma değer üretmenin zorluğunu vurgulayan Başkan; ‘’ Sanayiciler olarak atılım yapma zamanımız geldi. Artık başımızı öne eğme vakti değil, katma değer üretmenin zamanıdır’’ ifadeleriyle Adana’nın Ar-Ge atağına kalkacağını, yakın süreçte 15 Ar-Ge merkezi kurmak için de gerekli girişimleri sürdüreceğini ifade etti.

ELİ TAŞIN ALTINA KOYMA ZAMANI

Türkiye’de son dönemde teknolojik gelişimi yükseltmek adına verilen desteklerin artırıldığını söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, güçlü üretimin eskimiş ve geleneksel metotlarla yapılamayacağının açıklamasında bulundu. Sözlü, genç tasarımcılara Adana’da fırsat yaratıldığını belirterek; ‘’Bilişim çağına ayak uydurmak zorundayız. Bilişim ve internet dünyayı küçülttü. Bizler hem kent, hem de ülke ekonomisi için mücadele eden insanlar olarak inovasyon çerçevesinde daha fazla bir araya geleceğiz’’ dedi. Yerli üretim cesaretinin yükseltilmesi noktasında üreten şehirlerin öne çıkması gerektiğini vurgulayan Başkan; ‘’ Sanayinin çıtası üreten şehirlerin belediye başkanlarının gayretleriyle de ihtiyaç duyulan seviyeye ulaştırılacaktır’’ şeklinde yorum yaptı.

İŞBİRLİĞİNİN DESTEKÇİLERİNE PLAKET

Ar-Ge firmalarına plaket verilen toplantıda Growfide, E- Global, Chicago Türk Ticaret Merkezi ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği gibi kurum ve kuruluşların ödüllendirildiği toplantıda TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Şahin Gök,  T.C. İstanbul  Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi Kadir Decdeli ve Sanayi gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın plaketle onurlandırıldı. MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, Belediye Başkanı Sözlü’ye desteklerinden ötürü plaket taktim etti.

Son Güncelleme: 09.09.2017 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.