ALTIN KOBİ’LERİ EKONOMİYE ÇİÇEK AÇTIRACAK

İstihdamının üçte birini sanayi sektörünün oluşturduğu İzmir, 13 OSB’si ve 14 küçük sanayi sitesinin yanı sıra, kentin kapısını dış dünyaya açan 2 serbest bölgeye de sahip. Bu üretim potansiyelinin görmezden gelinemeyeceğini vurgulayan İzmir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar, “KOBİ’lerimizden yerli üretim ve yüksek katma değer bekliyoruz” dedi.

ALTIN KOBİ’LERİ EKONOMİYE ÇİÇEK AÇTIRACAK

İstihdamının üçte birini sanayi sektörünün oluşturduğu İzmir, 13 OSB’si ve 14 küçük sanayi sitesinin yanı sıra, kentin kapısını dış dünyaya açan 2 serbest bölgeye de sahip. Bu üretim potansiyelinin görmezden gelinemeyeceğini vurgulayan İzmir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar, “KOBİ’lerimizden yerli üretim ve yüksek katma değer bekliyoruz” dedi.

19 Mart 2019 Salı 09:01
ALTIN KOBİ’LERİ EKONOMİYE ÇİÇEK AÇTIRACAK

SANAYİNİN “GÜZEL” YÜZÜ

Türkiye’nin batısından Ege Denizi’nin bağrına açılan Anadolu’nun “güzel yüzü” İzmir, dünyanın en hızlı büyüyen beş metropol ekonomisinden biri. Turizm ve ticaretin yanı sıra sanayi yetkinliği ve güçlü firmalarıyla da öne çıkan kent, 1. İzmir İktisat Kongresi’nde aldığı planlı sanayileşme gücünü, yatırımlarıyla devam ettiriyor. Ürettiği Gayri Safi Katma Değer içerisinde sanayinin payının yüzde 26,9 olduğu kentte Sanayi Sicil Sistemi’ne kayıtlı 7 bin 555 firma olduğunu belirten İzmir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar, “İzmir sanayisi Türk sanayisinin yüzde 6,5’ini tek başına karşılıyor. İzmir’de istihdam edilenlerin yüzde 33’ü sanayi sektöründe. KSS’ler, OSB’ler, serbest bölgeler ve teknoparklar, İzmir sanayisinin gelişimine katkı sağlayan önemli enstrümanlardır” diye konuştu. Bişar; İzmir’in rekabet hedefiyle atağa kalkacağını anlatarak, amaçlarının ithal ürünlerin milli imkânlarla üretilmesi olduğunu söyledi.

13 OSB, 14 KSS, 2 SEB

İzmir’in endüstri profilinden bahseder misiniz?

Bugün itibarı ile İzmir ili sınırları içerisinde Sanayi Sicil Sistemine 7 bin 555 firma kayıtlıdır. Aliağa, Bornova, Çiğli, Gaziemir, Kemalpaşa, Menderes, Menemen ve Torbalı ilçeleri sanayi yatırımlarının yoğunlaştığı ilçelerdir. Tekstil, hazır giyim, gıda, içki, tütün, petrokimya, mobilya, plastik, inşaat malzemeleri, tıbbi malzeme, ambalaj, döküm, uzay ve havacılık, savunma sanayi, yenilenebilir enerji, yazılım, otomotiv, demir çelik, ayakkabı sektörleri İzmir’de önemli sanayi kolları arasındadır. Alkollü içecekler ve tütün mamulleri sektörleri, tarıma dayalı sanayi içinde en yüksek katma değer yaratan sektörlerden biridir. Ülkemizdeki toplam kimyasal üretiminin yüzde 25’ini temsil eden petrokimya sektörü üretimi ise, diğer sektörlere girdi sağlayan lokomotif bir sektör konumundadır. Türkiye’nin petrokimya konusunda en büyük firmalarından biri olan PETKİM Aliağa tesisleri İzmir’dedir. TÜPRAŞ’ın 4 petrol rafinerisinden biri de yine kentimizdedir. Yoğun oranda dış ticaret yapan büyük ölçekli otomotiv firmalarımız mevcut. İzmir’deki sanayi tesislerinin büyük çoğunluğu OSB ve KSS’lerdedir. İzmir’de 13 OSB, 14 KSS var. OSB’ler; İTOB, Aliağa Kimya İhtisas ve Karma, Bağyurdu, Bergama, İzmir Atatürk, Buca Ege Giyim, Kemalpaşa, Pancar, Kınık, Menemen Plastik İhtisas, Ödemiş, Tire ve Torbalı’dır. Gaziemir’deki ESBAŞ ile Menemen’deki İZBAŞ kentin 2 önemli SEB’idir. Türkiye'nin 18 SEB’indeki istihdamın ve yatırımın üçte biri Ege SEB’dedir.

“TEKNOLOJİ ÜSSÜ” KURULUYOR

Üniversite-sanayi iş birliği nasıl?

8 üniversiteli ilimizde, ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek amacıyla sanayi ve üniversite iş birliğini sağlayan TGB’lerin sayısı da günden güne artmaktadır. İzmir Bilimpark, DEPARK, Ege Teknopark ve Teknopark İzmir olmak üzere 4 TGB’miz var. Yaşar Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin iş fikirlerini geliştirmesi, girişimciliği arttırmak adına Minerva isimli Kuluçka merkezi mevcut. Bakanlığımızın teşvik ve destekleriyle kurulan Ar-Ge merkezi sayısı 78, tasarım merkezi sayısı 28’dir. Özel sektörün Ar-Ge Merkezi kurulumu konusundaki hassasiyeti, 2017’de 31 Ar-Ge merkezi kurulmuş olmasıyla kendini göstermiştir. Urla’da arazi tahsisi yapılan İzmir Teknoloji Üssü’nün kuruluş çalışmalarına başlanmıştır. İzmir insan kaynağı ve coğrafi konumu başta olmak üzere diğer sahip olduğu avantajları ile yabancı sermaye için de bir çekim merkezi, ülkemizin Avrupa başta olmak üzere dışa açılan kapısıdır.

İzmir’in temel ekonomik göstergeleri nelerdir?

İzmir ile ilgili birkaç ekonomik büyüklük vermek gerekirse; 2018 Ekim sonu itibarı ile 8,54 milyar dolar ihracat 7,91 milyar dolar ithalat yapılmıştır. İhracatı ithalatından daha fazla olan az sayıdaki illerimizdendir. İhracatçı firma sayısı 4 bin 795, ihracatın Türkiye ihracatı içindeki payı yüzde 6,2’dir. 2018’in son verilerine göre kapasite kullanım oranı yüzde 62, teşvikli yatırımlar belge sayısı 166, vergi gelirlerinin Türkiye içindeki payı yüzde 11,9, kurulan şirket sayısı 4 bin 254, marka tescil sayısı 5 bin 303, patent tescil sayısı ise 220’dir. Yabancı sermayeli firma sayısı 2018’in ilk yarısı itibariyle 2 bin 633’tür.

7 STRATEJİK ÖNCELİK

Kentin sanayi stratejileri nelerdir?

Yurtiçi beyin göçünün en bariz yaşandığı iller arasında İzmir lider ildir. Ayrıca imalat sanayisinde yabancı sermayenin tercih ettiği ilk il yine İzmir’dir ve İzmir’e yatırım yapan işletmeler bunun farkındadır. İzmir Bölge Planı planlama çalışmaları sürecinde yapılmış olan İzmir’de Yükselen ve Stratejik Sektörler Araştırması, İzmir Kümelenme Stratejisinin Geliştirilmesine Yönelik Araştırmalar ve Mevcut Durum Analizi çalışmalarıyla GZFT çalışmaları, çalıştay ve toplantılar sonucunda İzmir’in rekabet edebilirliğini öne çıkaracak olan potansiyel ve stratejik sektörler ve bu sektörlere ilişkin ihtiyaçlar belirlenmiştir. Buna göre; başta KOBİ’ler olmak üzere “İzmir’deki işletmelerin ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet edebilirliğini sağlamak” İzmir Bölge Planı’nın temel gelişme eksenlerinden birisi olarak belirlenmiştir. Rekabet edebilirlik ekseninde 7 stratejik öncelik: Bölgesel Ar-Ge ve yenilik, kurumsallaşma-üretim ve pazarlama, kümelenme ve düzenli sanayileşme, üretim ve hizmet, KOBİ’lerde temiz üretim, sektörel verimlilik-ekonomik çeşitlilik ve bölge tanıtımıdır.

“YERLİ ÜRETİMİ HATIRLATIYORUZ”

Dernek ve SİAD’larınız faal çalışıyor mu?

Sivil toplum kuruluşları, özellikle EBSO, İzmir Ticaret Odası, MÜSİAD, ASKON, TÜMSİAD, ESİAD, EGEKOBİDER gibi ilimizde çok aktif çalışan STK’lar mevcuttur. Güncel ve çarpıcı olması adına bir örnek verecek olursak; İZTO Kalkınma Ajansı Destekli Girişimcilik Merkezi kurmak için ilimizdeki 8 üniversiteyi kapsayan güzel bir çalışma başlatmış, EBSO çiçekçilikte pazar payını arttırmak, daha katma değerli ürünler üretmek ve çiçekçilik konusunda tüm paydaşların katılımını sağlayarak bir ekosistemi hayata geçirmek için İhtisas OSB kurmak niyetiyle proje hazırlamaya başlamıştır. İl Müdürlüğü olarak tüm STK ve dernekler ile yakın temas halindeyiz, her zaman toplantılara katılarak fikirlerimizi, Bakanlığımızın sunduğu destekleri kendilerine anlatmaktayız.

KOBİ’lerin sizlerden talepleri nelerdir?

İthal ürünlerin yerli imkânlar ile üretilmesini çok önemsemekteyiz. İl Müdürlüğümüzde bir ekip oluşturduk, ana sanayi firmalarını, Ar-Ge merkezlerini belli bir program dahilinde gezerek bilgilendirmeler ve çeşitli konularda mini anket çalışmaları yapıyoruz. KOBİ’leri ziyaret ederek ithal ürünleri kendilerine anlatarak, bunların ana sanayi tarafından ithal edildiğini, ancak bunların milli imkânlar ile üretilmesinin ülkemiz için hayati önem taşıdığını vurgulamaktayız. Özellikle tarım sanayisinde ürünlerin daha katma değerli hale getirilmesi konusunda 2019’da firma ziyaretlerimize devam etmeyi ikinci bir hedef olarak benimsedik. Yıllardır kentte denizsel kaynaklı geleneksel tuz üretimi yapılmaktayken, 2018’de dünyada sadece 3 ülkede yapılıp ihraç edilen yaprak tuz üretimi bir firmamız tarafından üretilmeye başlanmıştır. Yılda 1 kez tasarım ve üretim yapan sanayicileri teşvik etmek amacıyla “İZTEK İnovasyon Ar-Ge ve Teknoloji Ödülleri” etkinliği düzenliyoruz.

Son Güncelleme: 19.03.2019 09:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.