ALİ BAHAR: TÜM SEKTÖRLER KRİZDEN EŞİT ETKİLENDİ

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, bölgede aldıkları koronavirüs önlemlerini anlattı. Bahar, krizden her sektörün eşit etkilendiğini, destekler en çok turizm sektörüne sağlansa da turizme tedarik sağlayan 50 sektörün en az turizm kadar zor duruma düştüğünü kaydetti.

ALİ BAHAR: TÜM SEKTÖRLER KRİZDEN EŞİT ETKİLENDİ

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, bölgede aldıkları koronavirüs önlemlerini anlattı. Bahar, krizden her sektörün eşit etkilendiğini, destekler en çok turizm sektörüne sağlansa da turizme tedarik sağlayan 50 sektörün en az turizm kadar zor duruma düştüğünü kaydetti.

26 Mart 2020 Perşembe 11:36
ALİ BAHAR: TÜM SEKTÖRLER KRİZDEN EŞİT ETKİLENDİ

Röportaj: Helin Aygün

Pek çok nitelikli firmayı bünyesinde barındıran Antalya OSB, koronavirüsle mücadele kapsamında bölge müdürlüğü personeli için dönüşümlü ve uzaktan çalışma modeline geçti. Bölge içinde her türlü hijyen önlemini alan Antalya OSB yönetimi, bölge sanayicisine destek olmak için, nisan ve mayıs aylarına ait yönetim aidatı ödemelerini iptal etti. Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, bölgelerinde 8 ana sektör bulunduğunu, bunların hiçbirinin koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan krizden diğerine göre daha az ya da çok etkilenmediğini söyledi. Bahar, “Tüm sektörler bu krizden eşit derecede etkilenmiştir ve tüm sektörlere eşit oranda destek sağlanmalıdır. Örneğin; Antalya denince akla ilk gelen turizm sektörüdür ve desteklerin öncelikle bu sektöre verilmesi gibi yanlış bir algı söz konusudur. Turizm sektörüne tedarik sağlayan 50’ye yakın farklı sektör bulunmaktadır. Bu 50 sektör, en az turizm sektörü kadar krizden etkilenmiştir” dedi.

TÜKETİM DURDU, ÜRETİM YAVAŞLADI

Koronavirüs salgınının Türkiye’ye ekonomik yansımaları nasıl oluyor?

Koronavirüs dünya ekonomisini derinden sarstı ve borsaları alt üst etti. Toplam büyüklüğü 5 trilyon dolara ulaşan teşvik paketleri açıklandı ancak alınan tüm önlemlere rağmen dünya ekonomisinin resesyona girmesi engellenemedi. Bu durum borsalarda 2008 krizinden bu yana görülmemiş düşüşlere neden oldu. Dünya borsaları endeksi olarak tanımlanan MSCI World’un 12 Şubat'tan bu yana yüzde 32 oranda değer kaybettiği, işlem gören şirketlerin piyasa değerinin de 28 trilyon dolar azalarak 87 trilyon dolardan 59 trilyon dolara indiği belirtildi.

İnsanlar hem kendi sağlıklarını hem de halk sağlığını korumak için evlerine kapanmak zorunda kaldı. Haliyle tüketim durdu, üretim yavaşladı. Dünyanın en kırılgan 5 ekonomisinden biri olan Türkiye de bu küresel krizden nasibi aldı elbette. Mevcut durumda ekonomiyi rakamlar üzerinden değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Çünkü salgın önlenebilmiş değil, devam ediyor ve ne şekilde seyredeceğini, etkisini,en önemlisi ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Tek söyleyebileceğim salgının dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik yansımasının endişe verici olmaktan çıktığı ve yıkıcı boyutlara ulaştığıdır. Sonucu en net şekilde görmemiz için piyasalardaki belirsizliğin ve paniğin sona ermesi, bunun gerçekleşmesi içinde aşının ya da kalıcı tedavinin bulunması, ulaşılabilir olması ve en nihayetinde de hayatın normale dönmesi gerekmektedir. Yılın ilk yarısında dünya ekonomisinin daralacağı kesindir, beklentimiz ikinci yarının toparlanma süreci olmasıdır.

“BİLGİ NOTU DÜŞÜLEBİLİR”

Firmaların krizden en az şekilde etkilenmesi için destek paketi açıklanmıştı. Sizce firmalar için başka ne gibi tedbirler alınabilir?

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketine ek olarak ivedilikle atılmasını gerektiğini düşündüğümüz adımları günbegün açıklamış, firmalarımızın selameti için sahadan devletimize bilgi paylaşımında bulunmuştuk, bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Banka takiplerinin 180 güne çıkarılması ile icra ve iflaslara 1 ay ara verilmesi olumlu bir yaklaşımdır ancak sorunları sadece ötelemektedir. İş dünyasının ihtiyacı olan; önünü açacak, çarkları durdurduktan sonra değil, öncesinde acil önlemlerle tedavi edecek desteklerdir. Kredi Garanti Fonu destekli kredi Sayın Cumhurbaşkanımızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketindeki doğru söylemiyle engelleyici, sınırlayıcı şartlara bağlanmadan, inisiyatifle, bilanço esaslı, bankalara bırakılarak acilen çıkarılmalı, nakit akışına destek verilmelidir. Bunun yanında şirketlerin 3 aylık maaşlarına da destek verilmeli, 1 yıl ödemesiz, faizsiz, takip eden yılda 24 ay eşit taksitle ödemek suretiyle kredi sağlanmalıdır. İşten çıkarmaların önüne geçmek adına SGK ve vergi ödemelerinin ötelenmesi gerekmektedir. KGF kredi destek paketinin tek şartı ise mevcut istihdamın korunması olmalıdır. Bu destekler için fonların bütün imkanları, parasal genişlenme seçeneği de dahil olacak şekilde uygulamaya alınmalıdır.

Ayrıca eğer KOBİ tanımı ve limitleri bir önceki mevzuattaki gibi uygulanırsa, 2018’de KGF destekli kredi alan birçok firma bu destekten yararlanamayacaktır. Çünkü 2018 yılındaki KOBİ tanımı farklı idi. Bu itibarla birçok firmamızın selameti için sahadan devletimize bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu bir dünya krizidir, acil eylem planıdır. Önceki mevzuattaki çıpalara bakmaksızın çıkacak KGF paketine “KOBİ ve KOBİ dışı limitlere bakılmaksızın, ihtiyaca göre firmalarımız desteklenecektir, herhangi bir limit dayatması olmayacaktır” denilerek konu bankalara bırakılmalı ve ‘şirketlerin bilançolarına göre verilmeli’ notu düşülmelidir.

1 MAYIS’A KADAR UZAKTAN ÇALIŞMA MODELİ

OSB’nizin koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemleri anlatır mısınız?

Bölge Yönetim Kurulumuz, koronavirüs pandemisinin Türkiye’ye ulaştığı ve ilk vakanın tespit edildiğinin duyurulduğu 11 Mart 2020 tarihi itibariyle hastalıktan korunmak, farkındalık oluşturmak ve salgının yayılmasını önlemek için imkanlar dahilindeki önlemleri almıştır. Önceden planlanmış tüm etkinlik, organizasyon ve toplantıları ileri bir tarihe ertelenmiş, Bölge Müdürlüğü personeli salgın ve alınacak önlemler hakkında bilgilendirilmiş, ofis ve ortak kullanım alanlarına dezenfektanlar yerleştirilmiştir. Sağlık Bakanlığının yayımladığı hastalıktan korunma yolları ve alınacak tedbirler, Bölge katılımcılarına mail yoluyla tebliğ edilmiş, tüm tesislerde gerekli önlemlerin alınması istenmiştir.

Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binasında bulunan toplantı ve konferans salonları 01 Mayıs 2020 tarihine kadar kullanıma kapatılmış, söz konusu tarihe kadar insanların toplu halde bulunmasına neden olacak etkinlik ve organizasyon düzenlenmesi yasaklanmıştır. Bölge Müdürlüğü Gündüz Bakımevinin faaliyetleri durdurulmuş, eğitim-öğretime ara verilmiştir.

Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan hastalıktan korunma yolları ve alınacak tedbirler afişler haline getirilip tüm Bölge firmalarına dağıtılmış, Bölge genelindeki kamusal alanlara, fabrikaların giriş ve çıkışları ile yemekhane gibi çalışanların görebileceği yerlere, durak, iş yeri ve raketlere asılarak farkındalığın artması ve doğru bilginin yayılması sağlanmıştır.

Salgın ile mücadele kapsamında Antalya Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisindeki kamusal alanlar, Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binası, gündüz bakım evi, itfaiye, 112 acil, atıksu arıtma tesisi, iş makineleri ve araçlar ile diğer tüm üst yapı tesisleri, biyosidal uygulama iznine sahip bir firma aracılığıyla dezenfekte edilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı’mızın 22 Mart 2020 tarih, 31076 sayı ve COVİD-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler konulu Genelgesi uyarınca Bölge katılımcılarına sunulan kaliteli-kesintisiz hizmet arzında aksamalara neden olmayacak şekilde Bölge Müdürlüğü bünyesinde 01 Mayıs 2020 tarihe kadar uzaktan ve dönüşümlü çalışma dönemine geçilmiştir.

DEZENFEKTAN ÜRETİMİ ARTTI

Koronavirüse karşı herhangi bir ürün geliştiren firmanız var mı? Varsa firma ve ürün hakkında bilgi verir misiniz?

Koronavirüsle mücadelede en önemli koruyuculardan biri olan dezenfektan ürünlerle ilgili Bölgemizde 20 yıldır dezenfektan üretimi yapan GÜNSU Enerji Sistemleri firması, diğer üretim alanlarındaki tüm personelini bu alana kaydırarak ihtiyaca cevap vermek için üstün bir gayret göstermiştir. Hafta sonu ve gece vardiyaları ile üretim kapasitesini artıran fabrikada, hem el hem de sert yüzeyler için kullandığımız dezenfektanlar üretilmektedir.

KAYBIN FATURASI AĞIR OLDU

OSB bünyesinde faaliyette bulunan en çok hangi sektörler ortaya çıkan krizden etkilendi?

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim, 8 ana sektörde gruplanmıştır. 8 sektörün hiçbiri bir diğerine göre daha az ya da daha çok etkilendi diye sınıflandıramayız, sınıflandırmamalıyız. Böylesi küresel ve güçlü bir krizde en çok-en az diye bir ölçütü kabul etmiyoruz. Tüm sektörler bu krizden eşit derecede etkilenmiştir ve tüm sektörlere eşit oranda destek sağlanmalıdır. Örneğin; Antalya denince akla ilk gelen turizm sektörüdür ve desteklerin öncelikle bu sektöre verilmesi gibi yanlış bir algı söz konusudur. Turizm sektörüne tedarik sağlayan 50’ye yakın farklı sektör bulunmaktadır. Bu 50 sektör, en az turizm sektörü kadar krizden etkilenmiştir. En çok turizm sektörü etkilendi diyerek bir sıralama oluşturur, algı ve destekleri o sektöre yoğunlaştırırsanız, diğer 50 sektördeki kaybın faturası oldukça ağır olur.

“ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Koronavirüs salgın tehdidinin uzaması durumunda, OSB yönetimi olarak başka hangi tedbirleri almayı planlıyorsunuz? Eylem planınız var mı?

Bu zor zamanların ekonomik açıdan kolay kapanmayacak yaralar açacağı herkesin malumudur. Ancak her ne olursa olsun ümitsizliğe kapılma gibi bir lüksümüz bulunmamaktadır. İmkanlar dahilinde herkesin birbirine destek olması gerektiği, safları sıklaştırmamız gereken bir süreçten geçiyoruz. Bölge Yönetim Kurulu bu düşünceden hareketle, koronavirüs pandemisi nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren Bölge sanayicisine destek olmak için, Nisan ve Mayıs aylarına ait Yönetim Aidatı ödemelerini iptal etmiştir. Ayrıca Bölge çarşısı ve kademe dükkanlarında faaliyet gösteren 27 esnaftan, Nisan ve Mayıs ayı için kira alınmaması kararlaştırılmıştır. Gelişmelere göre alınan önlem ve sağlanacak destekler, imkanlar dahilinde revize edilecektir.

Organize sanayi bölgesi yönetimlerinin görev ve sorumlulukları OSB Uygulama Yönetmeliği’nde açıkça belirtilmiştir. Sizin de sorunuzda belirttiğiniz gibi koronavirüs salgını bir tehdittir. Ülke ekonomisinden tutunda halk sağlığına kadar hayatın olağan akışını olumsuz yönde etkileyen, bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir tehdittir. Ülkemizin, milletimizin ve sektörün bu tehdidi en az hasarla bertaraf etmesi en büyük temennimiz olmakla birlikte, Devletimizin gerekli eylem planlarını ardı ardına hayata geçiriyor olması tehdidin etkilerini azaltmaktadır. Tüm gücümüzle Devletimizin yanındayız. Devletimiz de güçlü elini sanayicinin omzundan eksik etmez, gereken desteği sağlar ise hep birlikte bu zor zamanların üstesinden gelebiliriz.

Son Güncelleme: 26.03.2020 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.