“Akademi kuracağız”

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ bu döneme ilişkin planlarını Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Kocaeli’nin fuar merkezine dönüşmesini amaçladıklarını belirten Özdağ ara eleman sorununun çözümü için de KOTO Akademi’yi kuracaklarını söyledi.

“Akademi kuracağız”

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ bu döneme ilişkin planlarını Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Kocaeli’nin fuar merkezine dönüşmesini amaçladıklarını belirten Özdağ ara eleman sorununun çözümü için de KOTO Akademi’yi kuracaklarını söyledi.

31 Ekim 2013 Perşembe 10:11
 “Akademi kuracağız”
 

    Kocaeli ülkemizde sanayinin kalbinin attığı yer ama sadece sanayinin değil. Sanayi ile ticaretin birbirinden ayrışamaz bütünlüğü Kocaeli’nde büyük önem taşıyor ve il içindeki ticaret odaları bu anlamda büyük öneme sahip. Ticaretin canlanması için de ticaret odalarının öncülük etmesi gerektiği yadsınmaz bir gerçeklik. Kocaeli Ticaret Odası’nda haziran ayında gerçekleşen kongrede başkanlığa seçilen Murat Özdağ bu dönem için hayata geçirmeyi düşündükleri projeleri Sanayi Gazetesi’ne anlattı.

“SANTEK sadece başlangıçtı”
KOTO olarak gerçekleştirmeyi planladıkları çok fazla proje ve faaliyet bulunduğunu belirten Özdağ, “Bunların başında fuarlar ile ilgili çalışmalarımız yer almaktadır. Biliyorsunuz ki eylül ayı içerisinde SANTEK 2013 fuarını ortaklarımız ile beraber başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu sadece bir başlangıçtı. Şimdi sırada gerçekleştirmek istediğimiz iki farklı fuar daha yer almaktadır. Bunlar “lojistik ve istifleme” fuarı ile “geri dönüşüm sektörü ve teknolojileri” fuarıdır. Uzun vadedeki hedefimiz ise Kocaeli’ni uluslararası bir fuar merkezi haline dönüştürmektir” dedi. Uluslararası organizasyonlar konusunda da önemli çalışmaları olduğunu belirten Özdağ, “Kocaeli Ticaret Odası’nı daha dışa açık, yurt dışı oda ve kurumlar ile daha sıkı iletişim halinde olan bir yapıya büründürmeyi hedefliyoruz. Bu yapı içerisinde daha fazla uluslararası fuar, ikili görüşme ve benzeri ticari etkinliklere katılmayı planlamakta ve üyelerimizin de dış dış pazarlara açılıp yeni iş olanakları yakalamalarına vesile olmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Hayat boyu öğrenme
Bu dönemin en önemli çalışmaları arasında KOTO Akademi’nin yer aldığını belirten Özdağ konuya dair şunları söyledi: “KOTO Akademi ile üyelerimizin büyük sıkıntı yaşadığı ara eleman konusuna İŞKUR, Kocaeli Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle çözüm üretmeyi hedeflemekteyiz. KOTO akademi ile özellikle çalışan bireylerin ve işyeri sahibi iş adamlarımızın kişisel gelişimine katkıda bulunup hayat boyu öğrenme anlayışı içerisinde çalışmalarımızı sürdürmeyi planlamaktayız. KOTO Akademi’ye ek olarak bir diğer önemli çalışmamız ise Yapı Sanat ve İnşaat Teknik Lisesi’nin kurulması olmaktadır. Böylelikle, ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü için nitelikli ara elemanı yetiştirilmesi konusunda faydamız olacağına inanmaktayız.”

Alışveriş festivali
Yerel düzeydeki önemli etkinliklerden birinin de alışveriş festivali olarak planlandığını kaydeden Başkan Özdağ, “Düzenleyeceğimiz alışveriş festivali ile kent genelinde ticari ve sosyal hareketlilik sağlamayı hedefliyoruz. Bu bağlamda yerel markaların katılacakları ve üç hafta devam edecek alışveriş festivali ile ilçelerimizde gerçekleştirilen festivallerin bütünleştirilmesini de tasarlamaktayız” dedi.

MERSİS sistemi
Günümüzde en değerli varlığın zaman olmasından esasla oda üyelerinin işlem kuyruklarında kaybettiği zamanın önüne geçmek adına KOTO’yu uzaktan erişilebilir bir hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Özdağ konuya dair şunları söyledi: “Bu yönde çalışmalarımız zaten başlamıştır. Etkin bir şekilde hizmet eden e-Oda sistemimiz hali hazırda kullanılmakta olup, sicil işlemlerimizin uzaktan erişilebilir hale dönüşeceği merkezi MERSİS sisteminin altyapı çalışmaları da başlamış bulunmaktadır. Hedefimiz teknolojiyle yoğun çalışan, uzaktan erişimi kolay, çağın teknolojik gerekliliklerini yakalamış ve üyelerimize en hızlı hizmeti veren bir oda şekline bürünmektir.”

Özel uzmanlık birimleri
KOTO’nun çalışma modellerinde üye merkezli yeni hedefler de bulunduğunu belirten Özdağ, “Meslek gruplarına özgü kurmayı planladığımız özel uzmanlık birimleri sayesinde kredi, vergilendirme, çalışma ilişkileri, yurtdışı fonlar, ortaklıklar, tercüme, ekonomi danışmanlığı vb. hizmetleri üyelerimizin istifadesine sunmayı hedeflemekteyiz” dedi. Özdağ bir diğer projelerinin ise lojistik merkezi olduğunu sözlerine ekledi:

Lojistik merkez
“Lojistik merkez anlamında da önemli hedeflerimiz bulunmaktadır. İlimizde yoğun olarak faaliyet gösteren lojistik sektörünün daha planlı bir şekilde yönetilmesi ve kümelenmesi adına lojistik merkez ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konu ile ilgili proje bazlı çalışmalarımız bulunmakta olup yakın bir zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır. Özellikle lojistik merkezin kurulumuna yönelik yol gösterici nitelikte olacağına inandığımız bir fizibilite araştırması gerçekleştirmeyi istemekteyiz.”

KOTO Başkanı Murat Özdağ: ilköğretim okulunu Zonguldak’ta, ortaokul, lise ve sonrasında da üniversiteyi Kocaeli Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde okudu, daha sonra bir Amerikan Üniversitesi’nin İstanbul’daki ve Amerika’daki programlarına katılarak İnşaat Mühendisliği bölümünü tamamladı. Evli ve iki çocuk babası olan Özdağ, 30 yıldır Kocaeli’nde yaşıyor. Küçük yaşlardan beri babasının yanında ve dışarıda ticaret ile uğraşan Özdağ gıdanın yanı sıra otomotiv, inşaat ve bilişim sektörlerinde ticaretle uğraşıyor.

 

 

 

Son Güncelleme: 31.10.2013 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.