ADANA'YA 4. OSB GELİYOR!

Tarım ve tekstile dayalı sanayide Türkiye'nin önde gelen illerinden Adana, Hacı Sabancı, Kozan ve Ceyhan OSB’lerin ardından 4’üncü bir OSB’ye daha ev sahipliği yapacak. Kuruluş çalışmaları devam eden Adana Sera OSB’nin yer seçimi onaylandı.

ADANA'YA 4. OSB GELİYOR!

Tarım ve tekstile dayalı sanayide Türkiye'nin önde gelen illerinden Adana, Hacı Sabancı, Kozan ve Ceyhan OSB’lerin ardından 4’üncü bir OSB’ye daha ev sahipliği yapacak. Kuruluş çalışmaları devam eden Adana Sera OSB’nin yer seçimi onaylandı.

16 Nisan 2018 Pazartesi 09:01
ADANA'YA 4. OSB GELİYOR!

İLK FAAL SERA OSB HEDEFİ

Adana Ticaret Odası öncülüğünde, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Borsası, Karataş Ziraat Odası, Karataş Belediyesi ortaklığında kuruluş çalışmaları devam eden “Adana Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) OSB” için Karataş’ın Bebeli Mahallesi’nde belirlenen alan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca da uygun görülerek resmen onaylandı. Şimdiden 90’a yakın başvurunun yapıldığı OSB’de, haziran ayında altyapı çalışmalarının başlaması bekleniyor. Yurt içindeki büyük üreticilerin yanı sıra yabancı firmaların da başvuruda bulunduğu Adana Sera OSB, Türkiye’nin ilk faal sera OSB’si olmayı hedefliyor. Toplam alanı 2 bin 853 dekar olan OSB faaliyete geçtiğinde, 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. OSB’de yer almak için yapılan başvurular ise 15 bin dekarı aştı.

İKİ YILLIK ÇALIŞMA

Adana Hacı Sabancı OSB eski Bölge Müdürü Vedat Kahyalar tarafından projesi hazırlanıp organize edilen ve Adana Ticaret Odası Meclis üyelerinden oluşan “ATO Tarım Komisyonu” kurarak başlattığı Adana Sera OSB adım adım hayata geçiyor. Yaklaşık 2 yıllık çalışma sürecinde, özellikle yer tespiti konusunda Valilik, Milli Emlak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Defterdarlık, Meteoroloji, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Mimarlar Odası ve potansiyel yatırımcılar ile seracılarla yapılan görüşmeler sonucu, yatırım için en elverişli alan tespit edildi. Bölgenin hangi sektörleri içine alacağı, yatırımcı profili, lojistik ve iklim koşulları ile parsel büyüklükleri gibi hassas konular üzerinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunulurken, en uygun yerin Karataş’ın Bebeli Mahallesi’nde yer alan mera alanı olduğu kararlaştırıldı.

YER SEÇİMİ TAMAM

Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Adana Sera OSB Projesi, kurulma aşamasındaki en önemli kilometre taşı olarak kabul edilen yer seçiminin de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygun görülerek onaylanmasıyla yepyeni bir sürece girdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, proje kapsamında kurulacak OSB’de modern üretim yöntemleriyle seracılık faaliyeti yapılarak, katma değeri yüksek ürün üretileceğini ve bu sayede Adana’nın yanı sıra ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlanacağını söyledi.

İHRACATA ELVERİŞLİ KONUM

Sera OSB’nin kurulacağı yerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylanmasının, projenin geleceği için oldukça önemli olduğunu anlatan Menevşe, “İklim şartları sebze, meyve, çiçek, fidan ve tohum yetiştiriciliği için son derece elverişli olmasından dolayı önerdiğimiz arazinin resmen kabul edilmesi projenin önündeki olası bir engelin ortadan kalkmasını sağladı. Seçilen arazinin, yapımı devam eden ve 2019 yılında tamamlanması planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı’na 48 kilometre, Karataş yoluna 6 kilometre mesafede olması da bölgemizden Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine kısa sürede yaş meyve sebze ihracatı yapma olanağını doğuracak” dedi.

5 KAT FAZLA TALEP

Oda Başkanı Menevşe, bunun yanında kurulacak OSB’nin sadece tarımsal üretimi artırmakla kalmayacağını, aynı zamanda ilk etapta yaratacağı yaklaşık 2 bin kişilik istihdam ile de bölgenin önemli sorunlarından biri olan işsizlik rakamlarının tek haneye çekilmesine katkı sağlanacağını ifade etti. Adana Ticaret Odası olarak, Çukurova Bölgesi’nin en önemli sektörü olan tarımı, modern yöntemlerle yeniden şekillendirecek bu projenin hayata geçirilmesine ön ayak oldukları için son derece gururlu olduklarını vurgulayan Menevşe, “İlk etapta 2 bin 853 dekar olarak belirlenen arazi için şu ana kadar başvuranların talebi, 15 bin dekarı aştı. Bu, Adana’nın bu projeye bakış açısını net şekilde ortaya koyuyor” dedi.

KAPILAR RAHAT AÇILDI

Adana Sera OSB Proje Danışmanı ve Adana Hacı Sabancı OSB eski Bölge Müdürü Vedat Kahyalar, Sanayi Gazetesine yaptığı açıklamada, toplam alanın yüzde 5’inin yani 150 dekarının tarımsal endüstri alanına ayrılacağını söyledi.  Türkiye’de toplam 13 sera OSB’nin kurulması için hazırlıkların devam ettiğini dile getiren Kahyalar, “Yaklaşık 40 tane de hayvancılık OSB var. Bunların birçoğunda kuruluş faaliyetleri sağlıklı yürütülemiyor. Biz, Türkiye’nin en başarılı sera OSB’si olduk. Çünkü yer seçimimiz bakanlık tarafından kabul edildi. Ayrıca Tarım Bakanlığının eline iyi bir proje sunduk. Diğer TDİ Sera OSB’lerin kuruluş süreçlerinde sıkıntı yaşanıyor, araziler davalık oluyor. Adana TDİ Sera OSB’nin arazisi ise devlet arazisi. Hazine, arsayı bize ücretsiz verecek. Böylece biz de üreticiye, sadece altyapı maliyetleriyle çok ucuza satabileceğiz. Dolayısıyla üretim için oldukça cazip bir bölge olacağız. Devletten herhangi bir kredi almadık, kendi öz sermayemiz ile ortaya çıktık. Bu nedenle önümüzde kapılar rahat açıldı” dedi.

REKOR BAŞVURU

Adana Sera OSB’nin kurulacağı alanın su, elektrik, yol gibi konularda avantajı bulunduğu kaydeden Kahyalar, parsellerin 10-25-50 dönümlük bölümlerden oluşacağını ifade etti. Kahyalar, OSB’ye yer almak için rekor derecede başvuru olduğunu belirterek, “Fransa’daki büyük bir sera şirketi, OSB’mizde yer alabilmek için başvuruda bulundu. Ayrıca Türkiye’de kurumsallaşmış firmalardan da başvurular geliyor. Çilek, muz, domates, salatalık, çiçek, fidan ağırlıklı bir sera OSB olacağız. Bunları da kendi içinde kümelendireceğiz, yan yana getireceğiz. Böylece ortak satış, üretim, personel imkanı sağlayacağız. Örneğin yurt dışından çok büyük bir talep geldiğinde, o alanla ilgili tüm firmalar güç birliği yapabilecek. Bölgede ayrıca paketleme, soğuk hava depoları da yer alacak” diye konuştu.

TİTİZ YER SEÇİMİ

Vedat Kahyalar, bölge seçimi için yürüttükleri titiz çalışma hakkında da bilgi verdi. Yer seçimiyle ilgili 25 seçenekleri olduğunu ve içlerinden seçtikleri 3 alternatif için Meteorolojiden 50 yıllık güneş, nem, yağmur, don durumuyla ilgili rapor aldıklarını aktaran Kahyalar, “Sonuçları inceleyerek seracılarla toplandık. En iyi yerin Karataş olduğuna karar verdik. Bu bölgede don yok, ılıman, denize yakın. Ayrıca burası lojistik açıdan da avantajlı olacak. Burada üretilen çilekler, birkaç saat içinde Fransa’ya ulaşabilecek” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.