A'DAN Z'YE TİCARET BAKANLIĞI

Lağvedilen Ekonomi Bakanlığıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı çatısı altında birleştirildi. Peki, yeni sistemde bu bakanlığın görevleri ne olacak; müdürlükleri ve yetkileri nasıl konumlandırılacak? Serbest bölgelerde işleyiş değişecek mi, gümrük uygulamalarında koordinasyon nasıl sağlanacak? Değişimin tüm detayları haberimizde…

A'DAN Z'YE TİCARET BAKANLIĞI

Lağvedilen Ekonomi Bakanlığıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı çatısı altında birleştirildi. Peki, yeni sistemde bu bakanlığın görevleri ne olacak; müdürlükleri ve yetkileri nasıl konumlandırılacak? Serbest bölgelerde işleyiş değişecek mi, gümrük uygulamalarında koordinasyon nasıl sağlanacak? Değişimin tüm detayları haberimizde…

12 Temmuz 2018 Perşembe 09:31
A'DAN Z'YE TİCARET BAKANLIĞI

Haber: Tuğçe EROL

GÜMRÜK VE SEB ONDA


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki düzenlemelere göre zincire katılan Ticaret Bakanlığının yetki sınırları ve sorumlulukları merak ediliyor. Yayımlanan 1 Nolu Kararname’ye göre çerçevesi çizilen Ticaret Bakanlığı, evvela iç ve dış ticaret hizmetlerine ilişkin ana hedef ve politikaların belirlenmesine yardımcı olacak ve koordinasyonu geliştirecek. Ekonomik faaliyetlerin dış ticarete dönük yapılandırılmasından da sorumlu olarak gerekli tedbirleri almakla görevlendirilen Bakanlık, gümrük muayenesi ve tarifesi konularında da yetki sahibi. Kapatılan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığının Ticaret Bakanlığı potasında eritildiği yeni sistemde, serbest bölgelerin ayrı bir yeri mevcut. Buna göre serbest bölgelerle ilgili yapılabilecek üretim, alım-satım, depolama gibi konuları bakanlık bünyesindeki genel müdürlük yürüterek belirleyecek.

GÜMRÜK: TASFİYE, DENETİM, İŞ BİRLİĞİ


Gümrük tarifesini hazırlayacak, eşya ve malların kontrolünü ve denetimini gerçekleştirecek, geçici depolama yerlerinden antrepo, ambar ve lojistik merkezlerine kadar birçok yerin tasfiye ve işletiminden sorumlu olacak ve ilgili alanlardaki kaçakçılığın önüne geçmek için yetkili kurumlarla iş birliği yapacak olan Ticaret Bakanlığı, gümrüklü yer ve sahaların tümünde söz sahibi olacak.

SEB: HASSAS KOORDİNASYON

Dış ticaretin kılcal damarları olarak adlandırabileceğimiz serbest bölgeler, artık Ticaret Bakanlığının uhdesinde… Ülkeye döviz girdisini artıran ve doğrudan ihracat odaklı faaliyet gösteren bu yapılara ilişkin tüm faaliyetler bu çatı altından yürütülecek. Alım-satım, üretim, depolama, kiralama, montaj-demontaj, bakım-onarım, kıyı bankacılığı, bankacılık, sigortacılık, finansal kiralama ve diğer faaliyet konularını bünyesindeki genel müdürlük vasıtasıyla yürütecek olan Ticaret Bakanlığı, büyük bir sorumluluğu üstlenmiş oldu.

TİM VE TOBB’A TİCARET ÇATISI

Ticaret Bakanlığı, ekonomik faaliyetlerin çatı kuruluşu olarak birlik ve kurumlara dönük çalışmaların da yürütücüsü olacak. Bu eksende Bakanlık; TSO’lar, sanayi odaları, ticaret odaları, deniz ticaret odaları, ticaret borsaları, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve TOBB’a ilişkin çalışmalara işlerlik kazandıracak. Bakanlık ayrıca, esnaf ve sanatkar meslek kuruluşlarıyla ilgili hizmetleri de yürütecek.

İHRACATÇI BİRLİKLERİ VE TİCARET POLİTİKASI

Eskiden Ekonomi Bakanlığı uhdesinde olan serbest bölgelerde olduğu gibi, ihracatçı birlikleriyle de koordinasyonu sağlayacak olan Bakanlık, tüketici hakları konusunda da yetki sahibi kılındı. Görev tanımına şirketler ve kooperatifler de giren Ticaret Bakanlığı, dünya ticaretinden alınan payın artırılması yönünde yerli sanayiye de omuz verecek. İthalat konusunda tedbirler alacak olan yapı, ticaret politikası belirleyerek uygun savunma araçlarını devreye sokacak.

TEŞKİLATLANMA

Merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatlanmalarından oluşan Ticaret Bakanlığında teşkilat yapısı şu şekilde:

Gümrükler Genel Müdürlüğü: Türk Gümrük Tarife Cetveli’ni düzenleyecek ve uygulanmasını sağlayacak. Tahsil edilen vergi, fon ve mali yükleri tahakkuk ettirecek. Serbest dolaşıma giriş, ihracat, yeniden ihracat, imha, gümrüğe terk işlemlerinden sorumlu olacak. Tercihli menşe ve tavizli vergi uygulamalarını yürütecek. Gümrük muafiyeti, konteyner işlemleri ve transit rejimlerden de sorumlu.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü: Gümrüklü yer ve sahalarda kamu düzenini tesis edecek. Deniz ve hava limanlarıyla, kara sınırlarındaki gümrüklerdeki eşya ve taşıtların muhafazasından sorumlu olacak. Kaçakçılıkla mücadele edecek, taşra teşkilatının koordinasyonundan ve müşterek operasyonlardan sorumlu tutulacak.

İç Ticaret Genel Müdürlüğü: Ticaret politikalarının oluşumuna katkı sunacak, ticari faaliyetleri teşvik edecek. TOBB ile ilgili işlemleri yürütecek. Sebze ve meyveler gibi arz—talep derinliği olan malların ticaretini düzenleyecek, toptancı hallerine ve pazar yerlerine çağdaş imkanlara kavuşma fırsatı sunacak. Elektronik ticareti düzenleyecek. Sergi, panayır, tanıtım ve yurt içi fuarların çalışmalarını yürütecek.

Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü: İstatistiki bilgiler üretecek, gümrük verilerini riskten arındıracak, risk analizi yapacak ve arşivleyecek. Aynı zamanda gümrük işlemlerindeki vergi, fon ve mali yüklerin tahsilinin kontrolünden sorumlu olacak.

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü: Tüketicilerin mağdur olmaması için gerekli politikaları üretecek. Piyasaya sunulan ürünlerin denetimini yapacak, kalite kontrol sistemleri kuracak ve tüketiciyi eğitimlerle aydınlatacak.

Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü: Perakende ticaretten istihdama kadar birçok konuda faaliyetler yürütecek. İç ve dış pazar imkanlarını araştıracak ve girişimlerde bulunacak.

Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü: Kooperatifçilik ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yaparak, sektörün gelişmesi için tedbirler alacak. Kooperatifler için örnek ana sözleşmeler hazırlayacak ve üst kuruluşlara yol gösterecek.

Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü: Laboratuvarlar kuracak, geçici depolama yeri ve antrepo kurulup işletilmesine izin verecek. Gümrük hizmetlerini geliştirecek, kaçakçılıkla mücadele verilmesine katkı sunacak.

İhracat Genel Müdürlüğü: İhracatın kalkınma programlarını hazırlayacak, ilke ve hedefler doğrultusunda destekleyecek. İhracatın geliştirilip yönlendirilmesine ilişkin tedbirler alacak. Ülke ihracatını ve dünya pazarlarını düzenli olarak takip edecek, ihracata yönelik devlet destekleriyle ilgili ülke politikalarına ilişkin esasları belirleyecek. TİM ve ihracatçı birlikleriyle beraber mevzuat hazırlayıp yayınlayacak.

İthalat Genel Müdürlüğü: İthalat politikalarını düzenleyecek, ithalatı iç piyasayı ve sanayinin ihtiyaçlarını gözeterek düzenleyecek. Dampinge karşı vergi gibi koruma önlemleri alacak. Ticaret politikasının nabzını tutacak ve çok taraflı istişareleri yürütecek.

Anlaşmalar Genel Müdürlüğü: İkili ticari ve ekonomik konularla ilgili müzakereleri yürütecek. Ticaret anlaşmalarının uygulanmasıyla ilgili mevzuatı hazırlayacak ve yürütecek. DTÖ üyeliğimiz çerçevesinde hak ve sorumluluklarımızın takibini yapacak. Dış ticarette yabancı ülkelerin uygulamalarını takip ederek, Türk şirketlerinin hak ve menfaatlerini koruyacak.

Serbest Bölgeler, Yurt Dışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü: Lojistik serbest bölgeleri, ihtisas serbest bölgeleri, özel bölgeler, dış ticaret merkezleri ve lojistik merkezlerin kurulması, yönetilmesi ve işletilmesinden sorumlu olacak. Alım-satımdan finansal kiralamaya kadar pek çok konuda faaliyet yürütecek.

Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü: Dış ticaret politikası, genel ekonomik hedefler ve insan sağlığı konularında ürün güvenliği politikalarını işler kılacak ve diğer kuruluşlarla iş birliği geliştirecek. Dış ticarete konu olan ürünlere ilişkin teknik düzenlemeler yapacak, AB mevzuatıyla uyumu koordine edecek.

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü: Dış ticarette AB müktesebatına uyumu denetleyecek.

Özel Kalem Müdürlüğü: Bakanın tüm program ve çalışmalarını düzenlemek, resmi ve protokol görevlerini takip etmek.

Başkanlıklar Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Personel Dairesi Başkanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olurken; müşavirlikler ise Hukuk Müşavirliği ve Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği olarak düzenlendi.

Son Güncelleme: 12.07.2018 12:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarık 2018-07-13 16:31:28

5 tl 10 tl 200tl her neyse gümrükte verilen paraların önüne geçilecek mi?