99 OSB’YE ELEKTRİK ÇARPTI!

OSB’lerin elektrik faturasında yaşanan yüzde 26’lık artış, sanayicileri harekete geçirdi. Sanayiciler tüketim üzerinden tarife uygulanmasını talep etti.

99 OSB’YE ELEKTRİK ÇARPTI!

OSB’lerin elektrik faturasında yaşanan yüzde 26’lık artış, sanayicileri harekete geçirdi. Sanayiciler tüketim üzerinden tarife uygulanmasını talep etti.

23 Mayıs 2018 Çarşamba 11:05
99 OSB’YE ELEKTRİK ÇARPTI!

Türkiye’nin en büyük 99 OSB’nin ‘tedarik tarifesi’ uygulamasından dolayı fatura rakamları yükseldi. Nisan ayından itibaren yapılan uygulama ile faturalarda yüzde 26’lık bir artış yaşandı. OSB’lerde yer almayan diğer firmalar ‘ulusal tarife’ üzerinden aldıkları elektriği daha ucuza kullanmış oldu.

“ÜRETİMİN BÜYÜK BÖLÜMÜ BURADA"

Dunya.com yaptığı habere göre, elektrik fiyatlarındaki artıştan en büyük 99 OSB’nin etkilendiğini ifade eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, “330’a yakın OSB’miz var. Bunun 225 tanesi faaliyette. Bu OSB’lerden büyük ölçekli olanların tamamı şuanda 50 milyon kw saattin üzerinde tüketim yapıyor” dedi. Bu OSB’lerin tek tüketici gibi görüldüğünün altını çizen Kütükcü, “Yani bunlar üretim faaliyeti ile daha yüksek enerji tüketen OSB’ler. Türkiye üretiminin büyük bölümü buralarda gerçekleşiyor. Bu 99 OSB’nin yıllık enerji tüketimleri 36 milyar kw saat ve malesef son kaynak tarifesi uygulamasından dolayı şu anda daha yüksek fiyattan enerji kullanmak zorunda kalıyorlar” dedi.

OSB’ler adına iki büyük sıkıntıları olduğunu belirten Kütükcü, şunları söyledi: “İlki yüksek enerji tüketen OSB’lerimizin tamamının tek tüketici gibi görülüyor. Bu OSB’lerin içinde yıllık 50 milyon kw saatin altında enerji tüketen küçük üreticiler de var. OSB’nin tek tüketici olarak görülmesi ve bundan dolayı da yüksek fiyattan enerji tüketiyor olması küçük üreticilerin sanki büyük üretici gibi yüksek fiyattan enerji tüketmekle karşı karşıya olmasına neden oluyor. Yani OSB içindeki tüm sanayiciler 50 milyon kw üstünde enerji tüketen sanayiciler gibi bir tarifeye muhatap oluyorlar. Hâlbuki hepsi aynı kategorideki firmalar değil. Bunların içinde KOBİ’ler de yüksek ölçekli üreticiler de var. Aynı sektörde üretim yapan rakibiniz OSB’nin bir karış dışında ise ulusal tarifeden enerji tükettiği için sizden yüzde 15 daha uygun enerji tüketiyor. Bu haksız rekabeti oluşturuyor.”

SANAYİCİ HER AY FARKLI ENERJİ FİYATI HESAP ETMEK ZORUNDA

Ayrıca son kaynak tedarik tarifesi uygulamasının EPDK tarafından her ay yeniden ilan edilmesi uygulamasının da üreticilerde başka bir olumsuzluk oluşturduğuna dikkat çeken Kütükcü, “Sanayiciler için uzun vadeli bağlantılar yaparken tüm girdilerin ölçülebilir ve ön görülebilir olması gerekir. Kaçınılmaz ve zorunlu maliyet oluşturan ve olmazsa olmaz maliyet girdisi olan enerji maliyetlerinin her ay değişecek olan değişken bir son kaynak tedarik tarifesine tabii olarak fiyatın hesaplanıyor ve ilan ediliyor olması her ay farklı fiyatla enerji maliyeti ile sanayici karşı karşıya bırakılıyor” şeklinde konuştu.

Kütükcü, “Tedarik şirketleri fiyatlamada ve sözleşmede doğrudan son kaynak tedarik tarifesi fiyatını referans alıp, ‘Bu fiyattan yüzde 2-3 iskonto veririm’ diyerek referans fiyatına son kaynak tedarik tarifesini oturtuyor ve o tarifeye anlaştığı belli iskonto oranları ile de fiyatlamasını yapıyor. Dolayısı ile her ay değişen son kaynak tedarik tarifesi bize her ay değişen, anlaşılmış da olsa değişken fiyat ile karşı karşıya bırakıyor. Biz son kaynak tedarik tarifesi ile enerji almıyor, serbest piyasadan enerji alıyor olsak bile tedarik şirketleri son kaynak tedarik tarifesini referans fiyat koyup oradan iskonto yaparak bize fiyat veriyor. Son kaynak tedarik tarifesi açıklandığı an o açıklanan fiyata göre de tüketicinin fiyatı oluşuyor. Tüketicinin fiyatı doğrudan her ay değişen fiyatlara dönmüş oluyor. Bu yönetilebilir ve sürdürülebilir değil. Bu uygulama tedarik şirketlerinin ve serbest piyasanın derinleşmesine izin vermiyor” açıklamalarını yapıyor.

ÜRETİM REFORMU PAKETİ’NİN HEYECANINI ALDI

Kütükcü, “Geçtiğimiz yıl 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi özellikle OSB’de üretim yapan sanayicinin üzerinden belli yükleri kaldırmıştı. Bu da bizi çok mutlu etmişti. Şuanda ise OSB’deki firmalar dezavantajlı duruma düştüler. OSB’de üretim yapmak şuanda cazip olmaktan çıktı. Planlı sanayileşmede soruna neden olur" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.