55 YILLIK BİRİKİMİN ADRESİ

Türkiye’nin ilk planlı sanayi üsleri arasında yer alan Manisa OSB, yarım asrı aşan birikimiyle yatırımcılara kucak açıyor. Bölge, otomobil sektörüne olan hakimiyeti nedeniyle yerli otomobilin üretim yeri olmaya da aday.

55 YILLIK BİRİKİMİN ADRESİ

Türkiye’nin ilk planlı sanayi üsleri arasında yer alan Manisa OSB, yarım asrı aşan birikimiyle yatırımcılara kucak açıyor. Bölge, otomobil sektörüne olan hakimiyeti nedeniyle yerli otomobilin üretim yeri olmaya da aday.

14 Ağustos 2018 Salı 08:24
55 YILLIK BİRİKİMİN ADRESİ

Yüzden fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, yerli ve yabancı yatırımcının gözdesi Manisa OSB, kaliteli hizmeti makul maliyetle sanayiciye ulaştırmaya devam ediyor. On binlerce kişiye istihdam sağlayan bölge, yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri, çevreye duyarlılığı ve nitelikli ara eleman yetiştirilmesine verdiği önemle, diğer OSB’ler için örnek teşkil ediyor. Manisa OSB, yerli otomobilin üretim yeri için de en ciddi adaylar arasında yer alıyor. Sanayi Gazetesine bilgi veren Manisa OSB Başkanı Dr. Sait C. Türek, bölge firmalarının dörtte birinin otomobil için parça ürettiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin otomobiline ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

YERLİ OTOMOBİLE TALİP

Bölgenizdeki yeni yatırım faaliyetlerini ve yürütülecek projeleri anlatır mısınız?

Yeni yatırım faaliyeti olarak özellikle biz yerli otomobile talibiz. Mevcutta verilmekte olan tüm altyapı ve üstyapı hizmetlerimizin proje alanında da devamlılığını sağlayabilecek teknik altyapı imkanımız ve finansal gücümüz var. 2 bin 300 öğrenci kapasiteli ve her yıl 600 öğrenci mezun veren okulumuz MOSTEM var. Yeni yaşam alanlarının yaratılması için bir paydaşı olarak içinde olduğumuz ve ilk etapta sadece 2 bin OSB çalışanı için yapılacak bir OSB Kent’imiz var. Bugün 200 firmanın bulunduğu Manisa OSB’de otomotiv sektörü için çalışan 50 tesisimiz var. Bölge firmalarımızın dörtte biri otomobil için parça üretiyor. Yani çok güçlü bir otomotiv yan sanayimiz var. İstenilen boyutlarda şekillendirilebilecek, İzmir-Menemen Manisa Yolu bağlantılı aynı zamanda doğrudan demiryolu bağlantısı imkanı olan 96 hektarlık VI. kısım tevsii alanımız var. VI. kısım tevsii alanımızın hemen yanında bulunan 300 dönümlük lojistik merkezimiz vasıtasıyla üretilen araçların doğrudan fabrikada yüklenip trenle limanlara sevkiyatını sağlayacak demiryolu bağlantımız var. En önemlisi; asırlardır inanç ve iradesi ile birçok zorluğa göğüs gererek bugünlere gelen ve olmazı başaran bir neslin evlatları olarak; markası, özgün tasarımı ve yüksek teknolojiye dayalı mühendisliği ile kendi otomobiline sahip olma hayalini gerçekleştirme yolunda olan ülkemize yürekten inancımız var. Biz de bugün Manisa OSB olarak ülkemiz için; inancımızı, irademizi ve iddiamızı ortaya koyuyor Türkiye’nin otomobiline ev sahipliği yapmak istiyoruz.

ORTAK SORUNLARA ORTAK ÇÖZÜM

Katılımcı firmalarınız için hizmet üretirken hangi kriterleri dikkate alıyorsunuz?

Hizmetlerimizi sanayici odaklı hizmet anlayışı ile veriyoruz. Sanayicilerin talepleri doğrultusunda hizmetlerimizi ulaştırmaya gayret sarf ediyoruz. Burada da parolamız “Kaliteli hizmet, makul maliyetle sanayiciye verilmelidir”. Sanayicilerimizin müşterek sorunlarına ortak çözüm bulmak için de her türlü gayreti gösteriyoruz. Bizim üretim anlayışı içerisinde özellikle çevreci bir OSB’yiz. Bacasız sanayi tercihimizdir. Yönetmelikte yazan OSB’lerde bulunamayacak olan tesisler hiçbir zaman bizim bölgemizde yer almaz ve almıyor. Karma OSB olmamızın da birçok avantajlarını yaşıyoruz.

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK

Yürütmekte olduğunuz ZEKİ Projesi hakkında bilgi verir misiniz?

Bölgemizin en gurur kaynağı projesi olan, zihinsel engelli gençlerimizi sosyal hayattan kopmadan üretime katmayı amaçlayan, 2015 yılı sonunda başlattığımız ve 2017 yılı başında işletmeye aldığımız sosyal sorumluluk projemiz Z.E.K.İ. (Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri) Yaşam Merkezi; Türkiye’de OSB’ler alanında yapılmış ilk ve tek proje olma özelliğini taşıyor. Toplamda 12 işyerinin ve 96 kişilik zihinsel engelli bireyin istihdam kapasitesinin olduğu merkezde, Ocak 2018 itibariyle 44 zihinsel engelli birey, Manisa OSB firmaları olan Teleset, Standard Profil, Vestel Beyaz Eşya, Bosch Termoteknik ve Klimasan tarafından istihdam edilerek iş ve aylık gelir sahibi oldu. Sanayicimizin Z.E.K.İ. yaşam merkezimize gösterdiği ilgi ve işyeri açma konusunda hassasiyetleri bizi oldukça mutlu ediyor.

ANLAMLI PROJE

Bir diğer projeniz de OSB Kent Projesi. Böyle bir projeyi hayata geçirme ihtiyacı nereden doğdu?

Özelikle gelişmiş OSB’lerin bulundukları ortamlarda kentsel doku sıkışıklık yaşıyor, kentin imar planlarında değişikliklere gidip konut alanları açılması gerekiyor. Konut alanları açılamadığı takdirde OSB’lerin bulunduğu şehirlerde emlak ve kira değerleri çok büyük artışlar gösteriyor ve astronomik rakamlara ulaşıyor. Bu yüzden bizim yapmış olduğumuz OSB Kent Projesi çok anlamlı. OSB’nin yakınında değişik bir uydu kentin yapılmış olması hem çalışanların bütçesine katkı sağlıyor hem de OSB’ye yakın olması sonucu çok daha rahat ulaşım imkanları sunuyor. Çalışanların daha zinde daha hızlı bir şekilde çalışacakları ortamlara erişmiş olması verimliliği de haliyle artırıyor. TOKİ ve Yunusemre Belediyesi ile ortak yürüttüğümüz projenin en kısa zamanda bitirilmesi hedefleniyor. Bu projede öncelik, OSB çalışanlardan evi olmayanlar.

ÇEVREYE SAYGILI

Büyük ve çevreye duyarlı bir OSB olarak arıtma tesisinizi anlatır mısınız?

Arıtma tesisimizin toplam kapasitesi 21 bin 500 metreküp/gün. Manisa OSB sürekli büyüyen ve gelişen bir OSB. Artan ihtiyaç karşısında kapasite artışı elbette düşünülüyor. Bu konuda proje çalışmaları devam ediyor. Atık su arıtma tesisimiz, Manisa OSB’deki firmalardan kaynaklanan, evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların arıtıldığı bir tesis. İşletme prosesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma birimlerinden oluşuyor. Biyolojik arıtmada, klasik aktif çamur prosesi uygulanıyor. Manisa OSB firmalarından gelen evsel ve endüstriyel nitelikli atık sular, arıtma tesisi prosesinden geçirilerek, arıtılmış ve doğaya canlılara hiçbir zararı olmayan hale getirilerek deşarj edilirken, kirliliğe sebep olan bileşiklerin de arıtma çamurunda tutulup, bu çamurun da atık bertaraf tesisine gönderilmesi ile sanayi kaynaklı atık sularının çevreye hiçbir şekilde zarar vermemesi sağlanmış oluyor.

ARANAN VE NİTELİKLİ ELEMAN

Nitelikli ara eleman yetiştirilmesi konusunda OSB’lerin üzerine düşen sorumluluk nedir?

Özel Manisa OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MOSTEM), Manisa OSB’nin nitelikli eleman ihtiyacını nitelikli eğitim ortamında karşılama kararlılığından ortaya çıktı ve ülkedeki pek çok okula örnek oldu. 2012 yılında faaliyete başlayan okulumuzda bilimi, gelişen teknolojiyi yaşam biçimi haline getiren bireyler yetiştirme çabası içindeyiz. İş arayan değil, işte aranan, mühendis gibi düşünen teknik elemanlar yetiştiriyoruz. Firmaların devam eden ara eleman ihtiyacına cevap verebilmek, şehir dışından gelen öğrenciler için yatılı okul hizmeti de sunabilmek ve öğrenciler için daha cazip bir eğitim-öğretim ortamı oluşturmak amacıyla, Özel MOSTEM ek derslik binası, yurt ve kapalı spor salonu, 192 yataklı yurt binası gibi olanakların yer aldığı “MOSTEM Kampüs Alanı”mızı Ekim 2017’de tamamladık.

OSB’LERİN DEĞERİ ARTACAK

2018 yılında OSB ve endüstri camiası firmaları ekonomiye nasıl katkılar sağlayabilir?

OSB’ler ve sanayi camiası ekonominin can damarıdır. Ekonominin lokomotifidir. OSB’ler ülkemizde oldukça gelişmiştir. Sanayi bölgeleri içerisinde bulunan fabrikalar, üretimin ana merkezleridir. Kentsel dokunun korunmasına, çarpık kentleşmeyi önlemeye katkı sağlamaktadır. 2018 yılında kendisini yenileyen, yeni nesil OSB olma yolunda ilerleyen bölgeler, kendi katılımcılarına daha büyük imkanlar sağlayacak, rekabet ortamı içerisinde daha farklı olanaklar sağlayacaklardır. Ben 2018 yılında OSB’lerin değerlerinin ve öneminin çok daha fazla artacağı inancını taşıyorum.

Son Güncelleme: 14.08.2018 08:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.