32 KISIM TEKMİLİ BİRDEN KORONA SAVAŞI

Milli seferberlik ruhuyla güçlerini birleştiren Koç Topluluğu şirketleri, Koronavirüs’le kıran kırana savaşıyor. Koç Holding’e bağlı fabrikalarda sağlık ekipmanları üretildiğini ve hastanelere bağış akışını sürdürdüklerini söyleyen Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Arçelik’ten Tofaş’a, Ford Otosan’dan Tüpraş’a kadar tüm şirketlerimiz kendi etki alanları dahlinde salgınla mücadelede sorumluluk almayı vazife bildiler” dedi.

32 KISIM TEKMİLİ BİRDEN KORONA SAVAŞI

Milli seferberlik ruhuyla güçlerini birleştiren Koç Topluluğu şirketleri, Koronavirüs’le kıran kırana savaşıyor. Koç Holding’e bağlı fabrikalarda sağlık ekipmanları üretildiğini ve hastanelere bağış akışını sürdürdüklerini söyleyen Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Arçelik’ten Tofaş’a, Ford Otosan’dan Tüpraş’a kadar tüm şirketlerimiz kendi etki alanları dahlinde salgınla mücadelede sorumluluk almayı vazife bildiler” dedi.

21 Mayıs 2020 Perşembe 09:27
32 KISIM TEKMİLİ BİRDEN KORONA SAVAŞI

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde Koç Topluluğu adeta tek yürek oldu. Koç Holding’in liderliğinde hiç zaman kaybetmeden harekete geçen Koç Topluluğu Şirketleri sağlık ekipmanları üretimini başarıyla gerçekleştirdi. Toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına yönelik aksiyonları hayata geçirdi. Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Koç Holding’i tüm dünyaya iyi örnek olarak göstermesine kadar uzanan süreç ve Koç Topluluğu Şirketleri’nin bu dönemdeki üstün gayretleri emsal oldu. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Türkiye’de özel sektörün girişimci, çevik ve esnek çalışma yapısına, koronavirüsle mücadele kapsamında bir kez daha şahit olduk.  Dünyadaki pek çok ülkeden daha hızlı bir şekilde kaynaklarımızı, üretim hatlarımızı, fabrikalarımızı dönüştürüp toplumsal mücadeleye dâhil olabildik. Ülke olarak verdiğimiz iyi sınava, Koç Topluluğu olarak katkı sağlayabildiğimiz için gururluyuz. 100 yıla yaklaşan geçmişimize bakınca geleceğe ilişkin sorumluluğumuzu omuzlarımızda çok daha fazla hissettiğimiz bir dönemdeyiz. Kuruluş harcımızı oluşturan ‘Ülkem varsa ben de varım’ düsturunu adeta milli seferberlik ruhuyla yaşadığımız, bu ruhla tüm şirketlerimiz ile güçlerimizi birleştirdiğimiz günlerden geçiyoruz. İşlerimizi yönetirken sahip olduğumuz güç ve çeviklik koronavirüs salgını ile topyekûn mücadele etmemizi kolaylaştırdı. Salgın sürecinin en başından itibaren, bir yandan topluma hizmet vermeyi sürdürürken, şirketlerimiz ile de krizin ilk anlarında hiç zaman kaybetmeden harekete geçtik” şeklinde konuştu. Koç Holding’de bir kriz yönetim merkezi kurduklarını söyleyen Çakıroğlu, “Topluluğumuz genelinde uygulanacak ana prensipleri belirledik. Şirketlerimizle birlikte gelişmeleri yakından takip ederek uygulamalarımızı ihtiyaca göre sürekli güncelledik. Bunun bir örneği olarak Arçelik, Tofaş, Ford Otosan ve Türk Traktör kendi faaliyetlerinin dışına çıkarak sağlık ekipmanları üretmeye başladı. Tüm şirketlerimiz kendi etki alanları dahlinde salgınla mücadelede sorumluluk almayı vazife bildiler. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’na Yapı Kredi, Tüpraş, Opet ve Aygaz’ın desteğiyle toplam 20 milyon TL katkı sağladık. Topluluk Şirketlerimizin salgının başından beri yürüttüğü çalışmalara bir arada baktığımızda göğsümüz kabarıyor. Hep birlikte çalışarak bu zor günlerden daha da kuvvetlenerek çıkacağımıza inancım tam” diye konuştu.

   

ARÇELİK: SOLUNUM CİHAZINA OMUZ VERDİ

Arçelik, sağlık sektörünün koronavirüs salgını ile ortaya çıkan ihtiyaçlarına solunum cihazı üretimiyle destek oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Aselsan ve Baykar firması ile birlikte Biosys'in geliştirdiği mekanik ventilatörün seri üretimine başladı. Türkiye genelinde 200’ün üzerinde hastaneye sağlık personellerinin ihtiyaçları için toplam 3 milyon 500 bin TL değerinde çay, kahve, tost, çamaşır makinesi, fırın ve kurutucu gibi ürünler sağladı. Beko ise operasyonlarının olduğu Tayland, Vietnam ve İtalya gibi ülkelerde de benzer hizmetleri hayata geçirdi.

   

BEKO: SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN YANINDA

Ford Otosan, tüm üretim ve ürün geliştirme yetkinliklerini kullanarak, sağlık sisteminin ihtiyaçlarını karşılamak için ekipman üretmeye başladı. 30 bin adet siperli maske, 10 bin adet tulum ve hastanelerden alınan geribildirimler ışığında daha rahat ve kolay bir kullanım sunan bin adet aerosol box üretti. Sağlık Bakanlığı’nın kullandığı tüm Ford ambulanslara ücretsiz servis vermeye başladı. Yeniden kullanılabilen ve temizlenebilen filtresiyle virüslere karşı yüzde 99.9 oranında koruyuculuk sağlayan bir maske tasarımı yapan Ford Otosan, bu maskeyi seri üretime hazır hale getirdi.  Kısa süreli kullanım için eldeki malzemelerden kolay üretilebilecek bir ventilatör tasarlayıp seri üretime hazır hale getirdi.

   

TOFAŞ: HASTANELERE SİPER OLDU

Tofaş, 50 bin adet siperlikli maske, 971 adet entübasyon ve 300 adet biyolojik numune alma kabini üreterek, Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda 69 ildeki sağlık kuruluşlarına ulaştırdı. tofas.com.tr internet adresi üzerinden bu ekipmanların açık kaynak tasarını yayınlayarak, üretim yapabilecek diğer firmalara da çağrıda bulundu. Bu çağrıya kulak veren 10 firma üretime destek vermeye başladı.

   

TÜPRAŞ: BAĞIŞ VE KODLAMA DESTEĞİ

Tüpraş, Milli Dayanışma Kampanyası'na 5 milyon TL destekte bulundu. Rafinerilerinin bulunduğu illerdeki 30 ortaokulda açtığı "Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıflarında sağlık çalışanları için 30 okuldaki 60 gönüllü öğretmenin desteğiyle koruyucu siperli maske üretimine başladı. Derince Devlet Hastanesi’nden gelen talep üzerine hastaneye bir laboratuvar kurma kararı veren Tüpraş, tesislerinin bulunduğu Körfez/Kocaeli, Aliağa/İzmir, Kırıkkale ve Batman’daki hastanelerden ve belediyelerden gelen maske ve tulum taleplerini karşıladı.

   

OTOKOÇ: SAĞLIKÇILARA ARAÇ TAHSİSİ

Otokoç Otomotiv, aağlık çalışanlarının güvenle işlerine gidip gelebilmeleri için İstanbul’da 42, İzmir’de 50, Ankara’da 25, Bursa’da 20, Antalya’da 50, Adana’da 20, Konya’da 10, Trabzon’da 10, Balıkesir’de 10 ve Samsun’da 10 olmak üzere toplam 347 araç tahsis edildi. 100 aracını Koç Üniversitesi Hastanesi ve Amerikan Hastanesi’ne tahsis etti. Ayrıca sağlık çalışanlarına 15 bin adet yüz siperliği teslimi gerçekleştirdi. Avis ve Budget araç kiralama hizmetlerinde sağlık çalışanlarına yüzde 50 indirim tanımladı.

   

KOÇTAŞ’TAN TEMİZ KATKI

Koçtaş, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası'nın ameliyathane ve yoğun bakım ünitesinde kullanılmak üzere 12 adet aspiratör cihazı bağışladı. Koçtaş ayrıca tedarikçilerinin desteğiyle 2 bin adet çamaşır suyu, 100 bin eldiven ve 4 bin pili de hizmet binasının çeşitli birimlerinde kullanılmak üzere temin etti.  

   

TAT GIDA: SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM PAKETİ

Çiftçiye verdikleri destek paketini bu yıl artıran Tat Gıda, 2019 yılına göre toplam avans miktarını yüzde 30 artırarak 23 milyon TL’ye yükseltti. Tarımın sürdürülebilir olması için çiftçiye verdiği destek paketi ise; tohum, fide, tarımsal gübre ve diğer sulama materyalleriyle beraber nakit avansı da kapsıyor.  500’e yakın sözleşmeli mevsimlik çiftçinin yaşadığı Bursa ve İzmir civarındaki 10 ayrı yerde duşlar ve tuvaletler yerleştirildi. Çiftçilerin sağlığını korumak ve üretimin sürekliliğini temin etmek için hayata geçirilen çalışmalar arasında; ateş ölçerler dağıtımı ile eldiven, maske, sabun, şampuan gibi hijyen için gerekli temel ürünlerin bulunduğu bir paket desteği de yer alıyor.

   

AYGAZ VE OPET DE DAYANIŞMADA

Aygaz, Milli Dayanışma Kampanyası'na 2 milyon lira katkı sağladı. Pürsu ile Türkiye genelinde 20’den fazla devlet hastanesine 2 milyon şişe su ulaştırdı. Milli Dayanışma Kampanyası'na 3 milyon lira destek veren Opet, bu süreçte fedakârca çalışmalarına devam eden sağlık çalışanlarına Opet ve Sunpet istasyonlarında 500 TL’ye kadar akaryakıt alışverişlerinde geçerli yüzde 5 yakıt puan hediye ediyor. Ege Üniversitesi Hastanesi’nden gelen maske talebine istinaden 12 bin adet cerrahi maske ve 3 bin adet FFP2 maske teslim eden Opet Fuchs, Ford ambulanslara verilen servis hizmeti için bedelsiz motor yağı sağladı.
   

TÜRK TRAKTÖR’DEN ENTÜBASYON KABİNİ

Türk Traktör, 163 adet entübasyon ve biyolojik numune alma kabinini Sakarya, Ankara ve Kocaeli’nde 25 farklı hastanede kullanıma sundu. “Tarlam Cepte" uygulamasını tüm çiftçilere bir yıl boyunca ücretsiz erişime açtı. Zer ise 6 hastaneye ve 3 farklı lojistik noktasına toplam 46 bin adet maske ve 4 hastaneye 3500 adet siperlik bağışı gerçekleştirildi.

   

DİVAN’IN KAPILARI SAĞLIKÇIYA AÇIK

Divan Grubu üç otelini ücretsiz olarak sağlık çalışanlarının hizmetine açtı ve kumanya desteği sağladı. Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi pandemi hastanesi olarak görev yaparken, tüm hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve sağlık personelimiz üstün bir görev bilinci ve gayretle çalıştı. Ayrıca online sağlık hizmeti Koç e-Sağlık hızla geliştirilerek pandemi döneminde uygulamaya alındı. Tüm bu desteklerin yanı sıra Yapı Kredi, KoçAkademi, Koç Topluluğu Spor Kulübü, Koçfinans, Setur Marinas, Vehbi Koç Vakfı Kültür Kurumları ve Rahmi Koç Müzesi de Koronavirüs savaşçıları arasında yer aldı.

Son Güncelleme: 21.05.2020 09:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.