banner110

30 MİLYONLUK MAĞDURİYET

İç Anadolu’nun hızla gelişmekte olan sanayi üssü Niğde OSB, 7 yıl boyunca sanayiciye bedelsiz olarak arsa tahsis etti. OSB yönetimi, piyasa değeri yaklaşık 30 milyon lirayı bulan sanayi parseli bedelinin kamu bütçesinden iade edilmesini istiyor.

30 MİLYONLUK MAĞDURİYET

İç Anadolu’nun hızla gelişmekte olan sanayi üssü Niğde OSB, 7 yıl boyunca sanayiciye bedelsiz olarak arsa tahsis etti. OSB yönetimi, piyasa değeri yaklaşık 30 milyon lirayı bulan sanayi parseli bedelinin kamu bütçesinden iade edilmesini istiyor.

01 Ağustos 2017 Salı 14:50
30 MİLYONLUK MAĞDURİYET

“GERİ ÖDENSİN”

İç Anadolu Bölgesi’nin güçlü firmalarına ev sahipliği yapan, yüzde 95 doluluk oranıyla 4 bin 500 kişiye istihdam imkanı sağlayan Niğde OSB, 30 milyon liralık bedelsiz arsa tahsisi bedeli ödemelerinin yapılmasını bekliyor. Sanayi Gazetesi’ne, Üretim Reform Paketi’ni değerlendiren ve bölge olarak yaşadıkları sıkıntıyı anlatan Niğde OSB Başkanı Mustafa Altunbaş, “OSB’lerin ve sanayicilerimizin önündeki birçok engeli ve ödeme yükünü kaldırarak üretimi destekleyen, yatırımcının önünü açan üretim reform paketi için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ancak; bu destek yasası Niğde OSB ve Niğde OSB’nin durumunda olan OSB’lerin 2003-2010 yılları arasında bedelsiz tahsis ettikleri sanayi parsellerinin bedellerinin kamu bütçesinden iade edilmesi imkanını ortadan kaldırdı. 2004 yılından beri ödeme bekleyen Niğde OSB, 7033 Sayılı Kanun’un yürürlüğe konması ile hayal kırıklığına uğradı” dedi.

SANAYİCİ KARŞILADI

Niğde OSB’de 730 bin metrekare sanayi parseli tahsisi yapıldığını anlatan Altunbaş, bugüne kadar ilgili kurumlar tarafından Niğde OSB’ye mevzuat kapsamında hiçbir ödeme yapılmadığını kaydetti. Altunbaş, tahsis edilen sanayi parsellerinin bugünkü satış fiyatının yaklaşık 30 milyon lira olduğunu belirterek, arsa bedeli ödemelerinin yapılacağı esasına dayanarak 2004 tarihli 5084/5350 Sayılı Yasa’nın yürürlüğü süresince, Niğde OSB’de yapılan bedelli ve bedelsiz arsa tahsislerinde eşit katılma payları alındığını anlattı. Bedelsiz arsa tahsisi teşvikinin devlet tarafından değil, Niğde OSB ve OSB bütçesini oluşturan sanayiciler tarafından sağlandığı söyleyen Altunbaş, “Niğde OSB’nin bugünkü değeri ile yaklaşık 30 milyon TL alacağı yıllardır bekliyor. Tahsis sürecinde ödemelerin çok kısa zamanda yapılacağı belirtilmesine rağmen 10 yıldır hiçbir ödeme yapılmadı” diye konuştu.

BELİRSİZLİK VAR, ÖDEME YOK

OSB Başkanı Altunbaş, Niğde OSB’de 2004 yılında bedelsiz arsa tahsisi yapılmaya başlandığını, en son bedelsiz arsa tahsisinin ise Ocak 2010 tarihinde yapıldığını söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılan müracaatlarına verilen cevapta; Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına bağlı olan Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü, Ekonomi Bakanlığına devredildiği için yaşanan belirsizlik nedeniyle, “ödeme yapılamayacağının” bildirildiğini kaydeden Altunbaş, 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’daki “kredi borcu olmayan OSB’ler parsel tahsisi yapabilir. Tahsis bedeli Hazinece ödenir” hükmü gereği taraflarına ödeme yapılması gerektiğini, ancak kurumsal görev belirsizliği nedeniyle bugüne kadar ödeme yapılamadığını ifade etti.

KADÜK KALDI

Başkan Altunbaş şöyle devam etti:

“Bu husus sayın bakanlarımıza, bakanlık üst düzey yöneticilerine bizzat sunuldu. Sonraki süreçte, kanun değişikliği yapılması gerektiği beyan edildi ve ödeme yolunu açacak kanun tasarısı sayın bakanımızın talimatları doğrultusunda Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğüne sunuldu. Bu tasarıya göre; 4562 Sayılı OSB Kanunu’nun Geçici 9. maddesinde 2. fıkrasının a ve b bentlerinde yer alan, ‘Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü alınmak suretiyle’ ibarelerinin yürürlükten kaldırılması, b bendinde yer alan ‘Hazinece’ ibaresinin ‘bu amaçla Bakanlığa tahsis edilen ödenekten’ şeklinde” değiştirilmesi uygun görüldü ve OSB ödemelerinin yolu açıldı. Ancak; bu düzenlemeyi içeren yasa tasarısı 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimler sonrasında kadük kaldı.”

 

SON ANDA ÇIKARILDI

Bundan sonra yapılan tüm görüşmelerde sorunun çözüleceği bildirilmesine rağmen mağduriyetlerinin her geçen gün arttığını dile getiren Altunbaş, son yıllarda yaşanan ekonomik durgunluk ve yeni arsa tahsisi yapılamaması nedeniyle Niğde OSB’nin özkaynak sorunu yaşadığını söyledi. Altunbaş, sanayicilerin içinde bulunduğu durum, sıkıntılı süreç ve aidat ve katılma payı tahsilat sorunları dikkate alındığında, yapılacak olan ödemelerin öneminin daha da arttığını belirtti. 2016 yılında hazırlanan “Üretim Reform Paketi Kanun Taslağı”nda sorunun çözüldüğünü ancak, verilen bir önergeyle bu maddenin kanun tasarısından çıkarıldığını anlatan Altunbaş, şunları kaydetti:

“ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

“Her türlü altyapı ve üstyapı yatırımını kendi bütçesiyle tamamlayan, kullanmış olduğu bakanlık kredisini 2000 yılında defaten ödeyen bölgemizin bedelsiz arsa tahsisi bedeli ödemeleri bu maddenin taslaktan çıkarılması ile mağduriyeti devam etmektedir. Bugüne kadar gösterilen hassasiyet ve destekler için sayın bakanımıza ve bakanlık yetkililerine teşekkür ediyoruz. OSB’lerin mağduriyetinin giderilmesi ve Niğde OSB’nin özkaynakları ile işleyişini sürdürebilmesi için yeniden başlanıldığı ifade edilen mevzuat çalışmalarının bir an önce sonuçlandırılarak OSB ödemelerinin yapılmasını bekliyoruz. Sayın bakanımız ve bakanlık yetkililerinin; 2023 hedeflerine ulaşmak için, tüm iç ve dış mihrakların engellemelerine rağmen, büyük gayret gösteren, sadece elini değil gövdesini taşın altına koyarak, risk alarak yatırım yapan sanayicilere ve OSB’lere bu konuda yardımlarının ve desteklerinin devam edeceğine inanıyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.