30 MİLYAR DOLARLIK İTHALATA NOKTA KOYULACAK

Cari açıkta önemli yere sahip olan ara malı ithalatı, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” ile önlenecek. Program ile yerli imkan ve kabiliyetlerle orta-yüksek ve ileri teknoloji ürünleri üretilebilecek.

30 MİLYAR DOLARLIK İTHALATA NOKTA KOYULACAK

Cari açıkta önemli yere sahip olan ara malı ithalatı, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” ile önlenecek. Program ile yerli imkan ve kabiliyetlerle orta-yüksek ve ileri teknoloji ürünleri üretilebilecek.

07 Ağustos 2019 Çarşamba 12:39
30 MİLYAR DOLARLIK İTHALATA NOKTA KOYULACAK

İthalatın önüne geçip, yerli üretimi güçlendirmek amacıyla yürütülen çalışmalar, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” ile taçlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uzun süredir üzerinde çalıştığı “uçtan uca yerlileşme” olarak da bilinen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek amaçlanıyor.

Program ile ilgili açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, programın cari açığı kalıcı olarak azaltmak ve teknoloji öncülüğünde büyümek amacıyla hazırlandığını belirterek, “AR-GE sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşmesini ve yerli katma değerin artmasını esas alan sonuç odaklı bir program olacak. Sanayide ithal ara malı oranının azalmasıyla cari açığımız kalıcı olarak düşecek. Küresel rekabette elimiz güçlenecek” dedi.
 

YERLİ İMKANLARLA ÜRETİLECEK

11. Kalkınma Planı’nda yer alan en önemli başlıklardan olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, Resmi Gazete’de yayımlananan Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle hayata geçti. Programın ana amacı, yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi olarak belirlendi. Bakanlık, makine, bilgisayar, elektronik, optik, elektrikli teçhizat, eczacılık, kimya ve ulaşım araçları sektörlerinden ürün listeleri ilan edecek. Bu listelere ilişkin yatırımcı çağrılarına çıkacak. İlk uygulama, pilot sektör olarak seçilen makine ile başlayacak.
 

400’E YAKIN ÜRÜN GRUBU

Programın hazırlık aşamasında aylarca veriler toparlanıp analiz edilirken, yaklaşık 400 ürün grubu tespit edildi. Ardından hazırlanan program ile cari açığın kalıcı olarak düşmesi hedefleniyor.

TEŞVİKLER TEK ELDEN YÖNETİLECEK

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı hazırlanırken geleceğin teknolojik ürünleri dikkate alındı. Programda AR-GE, yatırım ve üretim teşvikleri tek pencereden yönetilecek. TÜBİTAK, KOSGEB, Sanayi ve AR-GE destekleri ile yatırım teşvikleri uçtan uca tanımlanacak, faydayı bütüne yaymak üzere kurgulanacak. Ürünün fikir aşamasından pazara çıkışına kadar desteklendiği; AR-GE'den yatırıma, üretimden pazarlamaya kadar takip edildiği bir süreç işletilecek. Program kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB'in de katkılarıyla ana kriteri “katma değer” olan bir değerlendirme süreci yürütülecek. Programla birlikte 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi hedefleniyor.

ALICILAR DA DESTEKLENECEK

Programa göre desteklenen projelere sadece yatırımcılar değil, üretilecek ürünün alıcıları da dahil edilecek. Üretici ve alıcı birlikte desteklenecek. Kamunun alıcı olduğu projelerde alım garantisi mekanizması da çalışacak. Kalkınma ajansları, programın yatırımcılara tanıtımında ve üretici-alıcı eşleştirmelerinde aktif rol oynayacak. Yatırım yapılacak üründe, katma değer oluşturacak şekilde AR-GE çalışması istenecek.

TEŞVİK SINIRINA DÜZENLEME
Program çerçevesinde desteklenen yatırımlar stratejik yatırım teşviki alacak. 50 milyon liranın üzerindeki yatırımlar ise proje bazlı teşviklerden yararlanabilecek. Bakanlık, destek kararı verilen tüm projeleri takvime bağlayacak, tüm AR-GE ve yatırım süreçlerini yakından izleyecek. Yatırımcıların karşılaşacakları tüm sorunları hızla aşmalarını sağlayacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.