150 MİLYON DOLARLIK İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Beykoz Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü açılış törenine katılan Bakan Mustafa Varank, merkezde Türkiye’nin ilk endüstriyel enziminin üretildiğini belirterek, “Enstitü sayesinde yıllık 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilebilecek” dedi.

150 MİLYON DOLARLIK İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Beykoz Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü açılış törenine katılan Bakan Mustafa Varank, merkezde Türkiye’nin ilk endüstriyel enziminin üretildiğini belirterek, “Enstitü sayesinde yıllık 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilebilecek” dedi.

01 Ekim 2019 Salı 09:10
150 MİLYON DOLARLIK İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, biyoteknoloji sektörünün global AR-GE harcamalarının geçen sene yüzde 13 olduğunu belirterek, katma değerli ürünlerin geliştirilmesi ve ihraç edilmesi için biyoteknoloji çalışmalarında Türkiye’nin aktif oyuncu olması gerektiğini söyledi.

Varank, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Beykoz Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü açılış törenine katıldı. Biyoteknoloji sektörünün, global AR-GE harcamalarından yüzde 13'e ulaştığını anlatan Varank, “Küresel ilaç pazarında da biyoteknolojik ilaçların payı giderek artıyor. 2018'de yüzde 28 olan bu oranın gelecekte yüzde 32'ye çıkmasını öngörüyoruz. Dünyadaki eğilime benzer artışın ülkemizde de gerçekleşmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bu alanda katma değerli ürünlerin geliştirilmesi ve ihraç edilmesi için, yaşam bilimleri ve biyoteknoloji çalışmalarında aktif oyuncu olmak zorundayız” dedi.

KRİTİK TEKNOLOJİLER

Sağlık endüstrileri alanında teknolojinin geliştirilmesi, yatırım üretim ve ihracatın artırılması için Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi kurulduğunu anımsatan Bakan Varank, mevcut durumda komitenin yerli plazma ve aşıların üretilmesi, tıbbi görüntüleme cihazları ve biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesi konularına ağırlık verdiğini kaydetti.

Varank, “Biliyorsunuz, küresel rekabette üst sıralara çıkmanın temel koşulu teknolojiyi üretmekten geçiyor. Tabii üretmek içinse nitelikli insan kaynağı, girişimcilik ruhu ve güçlü bir AR-GE ekosistemine ihtiyaç var. Biz milli teknoloji hamlesi dediğimiz programlarımızda kritik teknolojilerde atılım sağlayıp ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

150 MİLYON DOLARLIK İTHALATI ÖNLEYECEK

Açılışı yapılan enstitünün, stratejide yer alan nitelikli insan kaynağı ile kritik teknolojilerde rekabet önceliğini birebir karşılamış olacağını belirten Varank, şunları kaydetti:

“Burada yapılacak çalışmalar biyoteknoloji alanında yetkinliklerimizi artırmanın yanı sıra 20-30 yıl sonrasının teknolojilerini de İnşallah inşa edecek. Her ne kadar resmi açılışını bugün yapıyor olsak da enstitümüzde akademik çalışmalar şimdiden başlamış durumda. Ülkemizin ilk endüstriyel enzimini başarıyla burada ürettik. Enstitü sayesinde yıllık 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilebilecek. Yurt içi enzim pazarının büyüklüğü şu anda 300 milyon dolar seviyesinde. 5 büyük şirketin domine ettiği küresel pazarda ise 8 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Ülkemizin kilogram başına ihracat ortalaması bir buçuk dolarken, ürettiğimiz enzimin niteliğine göre bu rakam 20 ile 100 dolar arasında değişiyor. Bu enstitüde üretilen enzimlerin ithalat girdi maliyeti de sıfır. Yani hiçbir ithalat yapılmadan üretilmiş olacak.”

DEPREM DESTEKLERİ

Bakan Varank ayrıca, basın yayın organlarında bazı akademisyenlerin deprem destekleri ile ilgili ortaya attıkları iddialara tepki göstererek, “1999'a kadar deprem alanında sadece 45 proje destek görmüşken 17 senede 217 projeyi biz hükümet olarak TÜBİTAK vasıtasıyla destekledik. 2006-2019 yılları arasında onaylanan projelere yaklaşık 110 milyon lira katkı sağladık. Marmara Bölgesi üzerinde yürütülen proje bütçelerinin de yüzde 38'i İstanbul Teknik Üniversitesi'ne gitti” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.