14 BİN ÇEŞİT ÜRÜNÜYLE SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ

Türkiye’nin önde gelen alüminyum profil üreticisi Altim Alüminyum, yerli otomobilin ASO 1. OSB’de üretilebileceğini belirterek, yerli otomobilin alüminyum iskeletini Ankara’daki firmaların sağlayabileceğini söyledi.

14 BİN ÇEŞİT ÜRÜNÜYLE SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ

Türkiye’nin önde gelen alüminyum profil üreticisi Altim Alüminyum, yerli otomobilin ASO 1. OSB’de üretilebileceğini belirterek, yerli otomobilin alüminyum iskeletini Ankara’daki firmaların sağlayabileceğini söyledi.

07 Haziran 2018 Perşembe 07:45
14 BİN ÇEŞİT ÜRÜNÜYLE SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ

Türkiye’nin önde gelen alüminyum profil üreticisi Altim Alüminyum, yerli otomobilin ASO 1. OSB’de üretilebileceğini belirterek, yerli otomobilin alüminyum iskeletini Ankara’daki firmaların sağlayabileceğini söyledi.

OTOMOTİVDEN GIDAYA

Ekstrüzyon presleri, kalıphane, eloksal kaplama tesisi ve elektrostatik toz boya ünitesi ile alüminyum profil imalatı yapan Altim Alüminyum, 14 bin çeşit ürünüyle sektörde önemli bir boşluğu dolduruyor. ASO 1. OSB’nin nitelikli firmaları arasında yer alan Altim Alüminyumun ürünleri; otomotiv, elektrik-elektronik, klima ve havalandırma, makine, medikal, gıda, inşaat, reklam ve mobilya gibi 16 sektör tarafından kullanılıyor. Sanayi Gazetesine konuşan Altim Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Erol Kurt, yerli otomobil, ASO 1. OSB’nin üretemeyeceği hiçbir ürün olmadığını belirterek, Ankara’daki firmaların yerli otomobilin alüminyum iskeletini rahatlıkla üretebileceğini söyledi. Kurt, “Ankara’da 5 alüminyum firması var, aylık 3 bin ton alüminyum üretiyoruz. Otomotiv sanayi için de rahatlıkla üretebiliriz. Tüm teknolojimiz buna uygun” dedi.

ÖZEL PROFİL USTASI

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Altim Alüminyum firması 2003 yılında kuruldu. Küçük bir sermayeyle başlamıştık.  Bugün dört lokasyonda, 350 çalışanımızla, 16 sektöre ana mal üretiyoruz. Bunların içinde savunma sanayi, elektrik-elektronik, ısıtma-soğutma, güneş enerjisi, inşaat, mobilya gibi birçok sektör var. Doğrama profilleri değil, daha çok özel profiller üretiyoruz. Ürün yelpazemiz arasında perdede, radyatörde, ısıtma-soğutmada kullanılan alüminyum profiller bulunuyor. Şu an 14 bin ürün çeşidimiz var.

3 BİN TON KAPASİTELİ

Sizce Ankara sanayisi yerli otomobili üretebilir mi?

ASO 1. OSB’nin üretemeyeceği hiçbir ürün yok. Yeter ki firmalar bir araya gelsin. Özellikle otomotivin sanayinin Ankara’da olmasını çok istiyorum. Çünkü çok ciddi bir istihdam sağlayacak. Otomotiv sanayine gerekli ürünleri rahatlıkla üretebileceğimizi düşünüyorum. Otomotivin iskeleti büyük ihtimal alüminyum olur. Alüminyumla ilgili tüm parçaları üretiriz. Eğer elektrikli bir otomobil düşünülüyorsa, ki doğrusu da bu, acilen teknolojinin en son olduğu yerden ve Ankara’dan başlarsak bizim için iyi olacak. Ankara’da alüminyum sektörü oldukça iyi bir yerde. Ankara’da yıllık 5 firma var, 3 bin ton aylık alüminyum üretiyoruz. Otomotiv sanayi için de rahatlıkla üretebiliriz. Tüm teknolojimiz buna uygun. Almanya’dan geri kalan bir yanımız yok alüminyum sektöründe. Hatta Almanya bu ürün üretilmemeye başladı çünkü Türkiye’den istedikleri kalitede, istedikleri miktarda alüminyum alabiliyorlar.

CAM BALKONUN MİMARI

Ürünlerinizi geliştirmek için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Tasarım merkezimiz var. Müşterilerimiz, “Şöyle bir Ar-Ge çalışmamız oldu, bunu üretebilir miyiz?” diye bize gelir. Bunu çizeriz, tasarlarız, üretilebilir duruma getiririz. Müşterinin talebine yanıt veriyorsa önce demo üretimi yapılır. Onay gelirse sonra üretime geçilir. Asıl Ar-Ge’nin, ürünü isteyen firmada olması lazım. Bizim de 5 kişilik bir tasarım ekibimiz var. Bu ekip sadece, karşı tarafın bize getirdiğini üretilebilir hale getirir. Bunun yanında, direkt yeni ürün çalışmalarımız da oluyor. Türkiye’de cam balkonu ilk biz tasarladık. Şimdi başlı başına bir sektör oldu.

HEDEF 10 MİLYON EURO’LUK İHRACAT

Ürünlerinizi ihraç ediyor musunuz?

İç piyasaya yoğun şekilde ürün verdiğimizden, dış piyasaya hiç bakmıyorduk. Ama geçtiğimiz yıl bir ihracat ekibi oluşturduk. Alüminyumu işlenmemiş olarak ihraç etmektense, katma değerli bir ürün olarak ihraç etmeye karar verdik. Bununla ilgili bir çalışma hazırladık ve şirket kurduk. Bu şirket alüminyumları işleyip, mekanik işlemler yaptıktan sonra yurt dışına kutulara konmuş, içinde bağlantı aparatlarıyla ihraç edecek. Avusturya’da bir şube açtık. Ciddi görüşmelerimiz var, ihracata başlayacağız. İlk deneme ürünlerini gönderdik. 4’ünden onay aldık, 2’sinde bazı değişiklikler yapacağız. Bu yıl 5-10 milyon Euro arasında bir ihracat hedefimiz var.

AVRUPA’DAN BAŞLAYACAK

Hangi bölgelere ihracat yapmayı planlıyorsunuz?

Avrupa’da başlarsak diğer yerlere satmamız daha kolay olur. Hem kalite hem paketleme hem ödeme konusunda firmaları düzene sokuyor, şartları zorluyor. Oradaki kaliteyi yakaladıktan sonra Orta Doğu’ya ürün satmak çok daha rahat olacak. Bu nedenle önce Avrupa ve ABD’yi hedefliyoruz. ABD ek gümrük vergisi koydu ama görüşmelerimiz sürüyor.

İNŞAAT DEĞİL SANAYİ

Türkiye’deki sanayi politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bazı eksikler var. Biz, bir ürünü üretip, yurt dışına satabiliyoruz. Ama tüm destekler, ağırlıklı olarak inşaat ve turizme yönelik oluyor. Ürettiğimiz ürünleri ihraç edemiyorsak, bu devamlı bir büyümeye engel. Sanayiye daha çok ağırlık verilmesini isterdim. Bunun istihdama ve sürekli büyümeye daha çok katkısı olurdu. Firma olarak bugüne kadar devletten hiçbir teşvik almadık, kredi kullandık. Kullanılan kredilerin faizleri yatırım için pek uygun değil ama yine de yatırım yapıyoruz.

BÜYÜMENİN ANAHTARI

Firmalar büyümek için hangi yolu izlemeli sizce?

Sanayiden kazandığımızı sanayiye vermezsek, geride kalacağımızı düşünüyoruz. O yüzden şirket olarak, kazandığımız her şeyi yine şirketin büyümesi için harcıyoruz. Yeni yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Yeni bir ev almak değil ama yeni bir makine almak bizim için daha verimli oluyor. Çünkü bir adım geri kaldığınızda şunu bilmelisiniz ki artık çok geridesiniz. Firmamız kurulduğu günden beri büyük ilerleme kaydetti. Çünkü biz, çok pahalı evler almıyoruz, çok pahalı arabalara da binmiyoruz. Kazandığımız her şeyi şirkete tekrar yatırım olarak koyuyoruz. Bu yüzden büyüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir devlet. Ama ekonomide zaman zaman daralmalar ve genişlemeler oluyor. Kazandığınız parayı her yıl kazanacağınızı düşündüğünüz müddetçe büyüme şansınız yok.

SOLAR YATIRIMI

Yeni yatırımlarınız var mı?

Solarla ilgili bir yatırım yaptık. Solarda 1 cigavatlık kurulan tesisin altyapı konstrüksiyonunu biz sağladık. Onunla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Soların çatı ile ilgili kısmına hazırlık yapıyoruz. Güneş enerjisi santralleri başlangıcı arazide uygulandı. Ama yurt dışındaki örneklere baktığınızda 40 cigavata yakın bir yatırım var. Biz daha 4 cigavattayız. Yurt dışındaki 40 cigavatın yüzde 80’i çatıda. Soların toprağa yapılmasına karşı olanlardanım. Çatıya yapıldığında hem burayı kullanmış oluruz hem de verimli topraklarımızı solar ile harcamamış oluruz.

DESTEK MEKANİZMASI KARIŞIK

Devletin teşviklerinden neden yararlanmıyorsunuz?

Daha çok ihtiyacı olanların yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, sunulan kredi ya da hibe programını anlamak için çok fazla zaman ayırmamız gerekiyor. Bunu çözebilmek için danışmanlık firmaları oluşturulmuş. Dışarıdan bir destek almadan bunları alma ihtimalimiz kalmıyor. Alabileceğimiz bir destek olup olmadığına bakıyoruz fakat istenen evrakları tamamlayamıyoruz. Zamanımız kıymetli, biz kendi işimizle uğraşalım, daha çok kazanırız dediğimiz anlar oluyor. Ama TİM’in ve Türk Eximbank’ın verdiği destekleri inceledim ve bunlardan yararlanmamız gerektiğine karar verdim. Avusturya’ya açacağımız şubenin kirası, oradaki reklamlar için alınacak ücretler devletimiz tarafından karşılanacak.

SANAYİCİYE 24 SAAT YETMEZ

Firmalarını daha yukarıya taşımak isteyen sanayicilere önerileriniz nedir?

Bir gün 24 saat ama bir sanayici için 25-26 saat. Sürekli çalışmak lazım. Genç girişimciler pes etmesin. Gençliği sanayiye çekmemiz lazım. Çalışırlarsa istedikleri her şeyi başarabilirler. Biz bu işe başladığımızda sadece bir fikrimiz ve inancımız vardı. Her şey parayla olmuyor. Bilmeniz, araştırmanız, çalışmanız ve dürüst olmanız gerekiyor. Hiçbir zaman çalışma zamanınızı 8 saatle sınırlanmamalısınız. “Ben bunu üreteceğim” diyorlarsa, devletin büyük teşvikleri var. Bu teşvikler nedeniyle çalıştıracak eleman bulamayacağız diyorum. Çünkü herkes bir aşamadan sonra kendi işini kurmak istiyor. Ama herkes bir iş sahibi olsun, bu ülke büyüsün. Hepimizin çocukları var, onlara iyi bir ülke bırakmamız gerekiyor. Şu an tek büyük sıkıntı; döviz ve yatırımda kullanılan kredilerin faizlerinin çok yüksek olması.  Ayrıca nitelikli personel bulamıyoruz. İşsizlik var diyorlar, ben buna inanmıyorum. İşsizlik varsa, bize eleman lazım. OSB’de herkese eleman lazım ama eleman bulamıyoruz. 

Son Güncelleme: 07.06.2018 08:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.