banner110

13 FİRMAYA VERİMLİLİK ÖDÜLÜ

Türkiye’nin en eski ve en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası tarafından verilen “Enerji Verimliliği Ödülleri” sahiplerini buldu. Büyük Ölçekli İşletme Enerji Verimliliği Uygulama Projesi kategorisinin birincisi Besler Gıda oldu.

13 FİRMAYA VERİMLİLİK ÖDÜLÜ

Türkiye’nin en eski ve en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası tarafından verilen “Enerji Verimliliği Ödülleri” sahiplerini buldu. Büyük Ölçekli İşletme Enerji Verimliliği Uygulama Projesi kategorisinin birincisi Besler Gıda oldu.

03 Ekim 2017 Salı 12:44
13 FİRMAYA VERİMLİLİK ÖDÜLÜ


ÇEVRECİ FİRMALARA ÖDÜL

15 bin sanayicinin üye olduğu İstanbul Sanayi Odası (İSO), enerjiyi verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan firmaları bu sene ilk kez ödüllendirdi. İSO’nun “Enerji Verimliliği Ödülleri”nde, Büyük Ölçekli İşletmeler kategorisinde birinciliğe Besler Gıda layık görüldü. Bu kategoride ikinci Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, üçüncü ise İstaç İstanbul Çevre Yönetimi oldu. Törende beş kategoride toplam 13 firmaya ödül dağıtıldı.

ENERJİDE YÜZDE 10 TASARRUF

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın katılımlarıyla gerçekleşen ve sanayi dünyasından pek çok ismin de yer aldığı törende, Büyük Ölçekli İşletme Enerji Verimliliği Uygulama Projesi kategorisinde birinciliği “Kurumsal Enerji Hareketiyle Sıfır Kayıp Yolculuğu” projesiyle Besler Gıda aldı. Besler Gıdanın birinci olduğu proje ile enerjide toplam tasarruf oranı yüzde 10,66 olurken, yıllık kazanç 2 milyon 300 bin TL ve yıllık karbon azalımı miktarı ise 5 bin 317 ton/yıl olarak gerçekleşti. Törende ikinciliği “Güneş Enerjisinin Üretim Proseslerinde Doğrudan Kullanımı-SolarDRY” projesi ile Tofaş Türk Otomobil Fabrikası; üçüncülüğü “LNG ile Çalışan Sistemin LFG Çöp Gazı Yakıt Beslemeli Kazan Sistemine Çevrimi” projesiyle İstaç İstanbul Çevre Yönetimi aldı.

TOPLAM 13 ÖDÜL

Ödül töreninde, Büyük Ölçekli İşletme Enerji Verimli Ürün kategorisinde Gamak Makina Sanayi “IE4 Verim Sınıfında Belgelenmiş, Sincap Kafesli Asenkron Motor 75 kW, 720 Nm” ürünüyle birinciliği, Teksan Jeneratör de “Hibrit Jeneratör” ürünüyle ikinciliği elde etti. KOBİ Enerji Verimliliği Uygulama Projesi kategorisinin birincisi, “HKTM Yeşil Enerji Teknolojileri Kompleksi” projesiyle Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi olurken; “Organik Atıklardan Enerji Üretimi ve Sera Gazı Azaltımı” projesiyle Enfaş Enerji, jüri özel ödülüne layık görüldü. KOBİ Enerji Verimli Ürün kategorisinde Lamp 83 Aydınlatma birinci, Makelsan Makine ikincilik ödülü aldı. Özel kategoride ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi & Girişimci Alüminyum Sanayici ve İş Adamları Derneği, Nuvia Enerji Teknolojileri, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği ve Kadir Has Üniversitesine ödül verildi.

YAŞAMSAL ÖNEMİ VAR

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan törende yaptığı konuşmada, enerjinin geçmişten bugüne ekonominin ve sanayinin gelişimiyle birlikte önemini sürekli bir şekilde artırdığını söyledi. Enerjinin bugün Türkiye için olduğu kadar, dünya üzerindeki bütün ülkeler için de üretim ve tüketim açısından yaşamsal bir önem arz ettiğini dile getiren Bahçıvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bu sene nisan ayında kamuoyu ile paylaşılan Milli Enerji ve Maden Politikası’nın “Güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik” temelinde yeni bir yaklaşıma sahip olduğunu kaydetti. Bahçıvan, Türkiye’nin hem bölgesel hem de küresel güç olma hedefine büyük katkı yapmayı hedeflediğini kaydetti.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak en önemli konulardan birinin de “Milli Enerji ve Maden Politikası’nın bir diğer temel ekseni olan yerlileşme olduğundan bahseden Bahçıvan, bu bağlamda, enerjiye yönelik makine ve ekipmanların Türkiye’de üretilmesinin, yani bir enerji endüstrisi oluşturulması konusunda eksiklerinin olduğunu ifade etti.

SANAYİCİYE SORUMLULUK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak törendeki konuşmasında, Türkiye’nin enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusunda sanayicilere büyük sorumluluk düştüğünü anlattı. Albayrak, “Biz de attığımız her adımda üreticiyi ve sanayiciyi düşünüyoruz. Sanayicilerin küresel rekabette elini güçlendirecek düşük maliyetli ve gece-gündüz kesintisiz elde edeceği enerjiyi temin edeceğiz. İstihdam, yerli üretim, lokalizasyon ve yerli ve milli kaynakların kullanımı konularını aynı pakette ele alıyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.