13 BAŞKENTLİ ÇÖZÜM ARADI

Ankaralı OSB’lerin sorunlarına, İvedik OSB ev sahipliğinde çözüm arandı. Ankara Valisi Vasip Şahin’e talep ve beklentilerini anlatan OSB’ler, parsellerin atıl kalmadığı, yatırımlarla donanmış sanayi bölgelerine dönüşmek için kafa kafaya vererek istişarede bulundu.

13 BAŞKENTLİ ÇÖZÜM ARADI

Ankaralı OSB’lerin sorunlarına, İvedik OSB ev sahipliğinde çözüm arandı. Ankara Valisi Vasip Şahin’e talep ve beklentilerini anlatan OSB’ler, parsellerin atıl kalmadığı, yatırımlarla donanmış sanayi bölgelerine dönüşmek için kafa kafaya vererek istişarede bulundu.

30 Temmuz 2019 Salı 09:12
13 BAŞKENTLİ ÇÖZÜM ARADI

Toplam 15 bin 158 firmaya ve 236 bin istihdama sahip olan 13 Ankaralı OSB, başkentin sanayi üstadı İvedik OSB bünyesinde toplandı. Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında gerçekleşen toplantıya Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve Ankara Sanayi İl Müdürü Vehbi Konarılı da katıldı. OSB’lerin talep ve beklentileriyle şekillenen toplantıda, ev sahibi Hasan Gültekin ve Vali Şahin önemli istişarelerde bulundu. Gündem, sanayide atıl parsel kalmaması üzerine kuruldu.

FİKİR BİRLİĞİ
Sanayicilerle son zamanlarda sıkça bir araya gelemediklerini vurgulayan Vali Vasip Şahin, buna rağmen toplantıların verimli geçtiğini ifade ederek, süreklilik vurgusunda bulundu. Çözüm odaklı davrandıklarına dikkat çeken Şahin, “OSB'lerdeki sorunların konuşulup istişare edilmesi, fikir ya da eylem birliğinin inşası için buluşmalarımız oldukça faydalı” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da yapılan endüstri yatırımlarını yakinen takip ettiğinin hatırlatıldığı toplantıda, OSB’lerin ortak sorunları masaya yatırıldı ve Vali Şahin’e güncel rakamların bilgisi verilerek kentin ekonomiye sağladığı katkılar üzerinde duruldu.

ENDÜSTRİ YAPILARINI TANITTI

Şahin’in konuşmalarının ardından, Türkiye’nin çalışkan il müdürlerinden olan Ankara Sanayi İl Müdürü Vehbi Konarılı Ankara sanayisinin son durumu hakkında bilgilendirmede bulundu. Konarılı, OSB’ler hakkında istatistikler sunarken, yapılması gereken çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Konarılı; AR-GE merkezleri, tasarım merkezleri, teknoparklar, TTO’lar ve sanayi siteleri hakkında da geniş çaplı bilgilendirmede bulundu.

HAVZANIN SÖZCÜSÜ

İl Müdürü Vehbi Konarılı’nın ardından söz alan Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay,  Ankara’nın Temelli Havzasında yer alan ve 4 bin 500 hektarlık alana kurulu olan Anadolu OSB, Başkent OSB, ASO 2. ve 3. OSB’lerinin ortak sorunları hakkında bilgilendirmede bulunarak Vali Vasip Şahin’den destek istedi. Yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi veren Hüseyin Kutsi Tuncay, yol ve su gibi altyapı kalemleriyle ilgili de OSB’lerin beklentileri hakkında kapsamlı bir bilgilendirmede bulundu.
 

HER ŞEY İSTİHDAM İÇİN
Toplantının ardından İvedik OSB’nin ve Teknopark Ankara’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ve Vali Vasip Şahin, ilk uygulamalı TGB olan Teknopark Ankara binasının 16’ncı (en üst) katına çıkarak inovasyonu ve sanayiyi kaynaştırma ekseninde İvedik OSB çevresinde yapılacak çalışmalar hakkında istişarede bulundu. İvedik OSB civarında yer alan boş arazilerin değerlendirilmesi hakkında fikir alışverişinde bulunan Şahin ve Gültekin, atıl kalan arazilerin sanayi yatırımlarına dönüştürülmesi, ekonomiye ve istihdama artı değer oluşturulması için çaba gösterilmesi gerektiği konusunda ortak görüş belirtti. Toplantıya Başkent OSB, ASO 1.OSB, OSTİM OSB, Polatlı OSB, Anadolu OSB, ASO 2. ve 3 OSB, Polatlı Ticaret Odası OSB, Dökümcüler İhtisas OSB, Çubuk Hayvancılık OSB,  Şereflikoçhisar OSB, Ankara Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB ve yetkilileri katıldı.

Son Güncelleme: 30.07.2019 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.