100’ÜN ÜZERİNDE PROJE HAYAT BULACAK

Avrupa Birliği ile son dönemde ticari ilişkilerde yaşanan gerileme, hibe desteğiyle aşılacak. Türkiye-Avrupa Birliği Diyalog Projesi ile Türk oda ve borsalara 5 milyon Euro’luk hibe kaynağı sağlanacak.

100’ÜN ÜZERİNDE PROJE HAYAT BULACAK

Avrupa Birliği ile son dönemde ticari ilişkilerde yaşanan gerileme, hibe desteğiyle aşılacak. Türkiye-Avrupa Birliği Diyalog Projesi ile Türk oda ve borsalara 5 milyon Euro’luk hibe kaynağı sağlanacak.

21 Eylül 2018 Cuma 08:15
100’ÜN ÜZERİNDE PROJE HAYAT BULACAK

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki oda ve borsalara 5 milyon Euro hibe kaynak sağlayacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres), “Türkiye- AB İş Dünyası Diyalogu Projesi (TEBD)”ni hayata geçiyor. Avrupa Birliği’nin mali destek sağlayacağı proje kapsamda, 100’ün üzerinde proje gerçekleştirilecek. TEBD Projesi kapsamında, kadın ve genç girişimciliğin geliştirilmesi, çevre, Türk KOBİ'lerin Avrupa’da iş yapma zorluğunun tespiti için anket, inovasyon, enerji, KOBİ'lerin borç yönetimini kapsayan finansal eğitimlerin dışında, il ve ilçe düzeyinde yerel iş birliği projeleri geliştirilecek. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “AB, oda ve borsalarımıza 5 milyon Euro hibe kaynak daha sağlamış olacak. Bu proje, aynı zamanda, son yıllarda soğumaya yüz tutmuş AB-Türkiye ilişkisini yeniden canlandırmaya yönelik bir girişimdir” dedi.

ÖNEMLİ İSİMLER BİR ARADA

Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısı; TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Eurochambres Başkanı Christoph Leitl, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Toplantıda ayrıca, oda ve borsa başkanları ile Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Rusya Federasyonu, Karadağ, Kosova, Belarus, Gürcistan Odalar Birliklerinin Başkanları ve temsilcileri yer aldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının, iş dünyasına hizmet anlamında çok etkili kurumlar olduğunu söyledi.

ODA VE BORSALARA KAYNAK

TOBB ve Eurochambres'ın ortak girişimi sonucu geliştirilen TEBD Projesi ile AB'nin, Türk oda ve borsalarına hibe kaynak sağlayacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, “TOBB ve Eurochambres'ın ortak girişimi sonucu şimdi bu projeyle AB, oda ve borsalarımıza 5 milyon Euro hibe kaynak daha sağlamış olacak. Bu proje, aynı zamanda, son yıllarda soğumaya yüz tutmuş AB-Türkiye ilişkisini yeniden canlandırmaya yönelik bir girişimdir. Ben, iş dünyamız adına, AB'ye ve başkan vekili olmaktan gurur duyduğum Eurochambres'a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÜYELİK SÜRECİNE KATKI

TOBB Başkanı, 2001’de Oda Geliştirme Projeleri’yle bu sürece başladıklarını, daha sonra Türkiye-AB Oda Forumu, şimdi de Türkiye-AB İş Diyalogu adıyla uyguladıkları projelerle oda ve borsalara destek olmaya devam ettiklerini kaydetti. Bu projelerle, oda ve borsaların hizmet kapasitelerine destek sağlamanın yanında, Türkiye’nin AB üyelik sürecine de katkı verdiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“İş dünyasının birbirini daha yakından tanımasını sağlıyoruz. Türkiye ile AB arasındaki diyalog platformlarına oda ve borsalarımızı dahil ediyoruz. Şunu açıkça ifade etmek isterim; Türkiye ile AB arasındaki en etkili ve giderek daha da güçlenen diyalog platformu, oda ve borsalarımızın liderliğinde iş dünyası tarafından yürütülmektedir. Daha çok diyaloğa ihtiyacımız olduğunu da biliyoruz. O nedenle bu projemizi, Türkiye-AB bütünleşmesinin gerçek aktörlerini yakınlaştıracak çok önemli bir adım olarak görüyoruz.”

20 ODA VE BORSA EŞLEŞTİRİLDİ

Hisarcıklıoğlu, TEBD Projesi kapsamında Türkiye ve AB üyesi ülkelerden 20 oda ve borsanın eşleştirileceğini, Türk ve AB üyesi ülke odalarının bir araya gelip birlikte çalışacağını, birlikte proje üreteceğini ifade etti. Türk ve AB odalarının, birbirlerine ortak olacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Kadın ve genç girişimciliğini geliştirme, çevre, ürün geliştirme, Gümrük Birliği gibi bir dizi iş birliği alanı söz konusu. Bu kapsamda, Eylül 2018 ila Haziran 2020 arasında 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmeyi planladık. Türk oda ve borsaları, AB’deki partnerleriyle birlikte bu alanlarda ortak projeler geliştirecek ve uygulayacak” dedi.

WIN-WIN SÜRECİ

Oda ve borsalar arasında sağlanan iş birliğinin il ve ilçelerde yerel kalkınmaya da ivme kazandıracağını kaydeden TOBB Başkanı, bunun ayrıca yereldeki girişimcilerin Avrupa’ya açılmasına imkan vereceğine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, “Neticede Türkiye kazanacak, Avrupa kazanacak, birlikte çalışıp birlikte kazanmış olacağız. İş dünyası olarak başlattığımız bu win-win, yani kazan-kazan sürecinin, ülkeler bazında da yansıması olacağına inanıyoruz. Bu projenin, ülkemiz iş dünyasına, oda ve borsa camiamızın hizmet kapasitesine ve Türkiye-AB diyaloğuna katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

ZOR DÖNEMLER AŞILACAK

Eurochambres Başkanı Christoph Leitl de söz alarak, Türk oda, borsalarına ve Türk ekonomisine güvendiklerini söyledi. Ekonomide zorlu dönemler görülebileceğini ama önemli olanın işleri düzeltmek için çalışmak olduğunu vurgulayan Leitl, “Bu noktada Türk hükümetine inanıyoruz. Toplam 20 bin Avrupalı şirket Türkiye’deki iş ortamına güvenerek burada yatırım yaptı. Kurumsal iş birlikleri yaparak bu zorlu dönemleri aşmak mümkün. Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Avrupa Merkez Bankası arasında iş birlikleri yapılabilir. Buna da oda ve borsalar eşlik edebilir. Eurochambres olarak, bu zorlu dönemi atlatmanızda size eşlik edeceğiz. Sorunların çözümü, birlikte çalışıp çalışmamaya bağlı” değerlendirmesini yaptı.

“İŞ SİYASETTEN ÖNCE GELİR”

Leitl, Avrupa’da 46 ülkenin Eurochambres'e üye olduğunu, tüm üye ülkelerin hükümetlerine inovasyon konusunda öncülük edildiğini dile getirdi. “Lütfen, siyasi gelişmeler iş dünyasını, şirketleri, çalışmalarımızı etkilemesin” diyen Eurochambres Başkanı, “Bizler şirketleri dinliyor ve destekliyoruz. Lütfen, hükümetler de şirketleri desteklesin. Bizim asıl işimiz ‘iş siyasetten önce gelir’ demektir. Avrupa, bu fikirler sayesinde birleştirilmiştir. Türkiye’nin en büyük hazinesi yetenekli insan kaynağıdır. Eğitimle bu kaynak daha büyük katma değer yaratabilir.

“7 GÜN 24 SAAT KAPIMIZ AÇIK”

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise Türk dış ticaretinin yarısının AB ülkeleri ile yapıldığını belirterek, Türkiye ve AB arasındaki partnerliğin uzun soluklu yapısına dikkati çekti. Avrupalı katılımcılara seslenen Bakan Yardımcısı, “7 gün 24 saat kapımız, Türkiye ile ilgili bir konuda desteğe ihtiyacı olan tüm şirketlere açıktır. Her zaman Türkiye’ye güvenen yatırımcının yanında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Güven hususunda hiçbir şüpheniz olmasın” dedi. ABD’nin küresel ölçekte başlattığı korumacı ekonomi politikasını eleştiren Metin, AB'nin ekonomik duruşunun bir örnek olması gerektiğini söyledi. AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals da Avrupa Komisyonu ve Türk hükümetinin global ortaklığa odaklandığı diyalog toplantılarının her iki partnere de güç kattığını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.