Türkiye’de ağustos ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında daralma göstermiştir. Piyasanın medyan beklentisi ise sırasıyla yüzde 5,1 ve yüzde 0,5 artış olması yönündeydi. Yıllık bazdaki veri piyasa beklentisine yakın gerçekleşirken, aylık değişimin ise beklentileri karşılayamadığını görüyoruz. Arındırılmamış verilere göre ise, sanayi üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre büyüme yüzde 3,8 oranında gerçekleşmiştir.

Baz etkisiyle beraber oldukça yüksek oranda artışa işaret eden temmuz verilerinden sonra, bir miktar dengelenme olmasını beklemekteydik. Nitekim yıllık artış oranı bizim beklentimize oldukça yakın bir seviyede gerçekleşti. İmalat sanayinde, sanayi öncü göstergelerinin de gösterdiği üzere güçlü yönde eğilim devam etmekte. Bu kapsamda, makine, teçhizat, ekipman üretiminde ve fabrika metalleri imalatındaki pozitif seyir ile birlikte canlanan ihracat ve dış talebe bağlı olarak, tekstil imalatının da pozitif katkısı görülmektedir. Aynı zamanda, 30 Eylül’de sona eren vergi teşviklerinin etkisinin ağustos verisi içerisinde görülmesi açısından da beyaz eşya ve mobilya üretiminin pozitif katkısından bahsedilebilir.

Detaylara baktığımızda; madencilik ve taşocakçılığı aylık bazda yüzde 1,5, yıllık bazda yüzde 4,7 daralma göstermiştir. İmalat sanayinde aylık bazda yüzde 0,2’lik büyüme görülürken, yıllık bazda ise yüzde 5,6’lık artış gerçekleşmiştir. Elektrik, gaz buhar ve iklimlendirme grubunda ise aylık bazda yüzde 1,1 daralma görülmüş, yıllık bazda ise artış oranı yüzde 7,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana sanayi gruplarına göre değişim oranlarında ise; ara malında yüzde 0,5, enerjide yüzde 1, sermaye malında yüzde 3,7’lik daralma aylık bazda sanayi üretiminin yüzde 0,1 gibi cılız bir oranda gerilemesinde etkili olmuştur. Bu dönemde aylık bazda üretimi artan gruplar yüzde 8,4 ile dayanıklı tüketim malı ve yüzde 2,6 ile dayanıksız tüketim malı olmuştur. İlgili kalemlerdeki yıllık artışlara bakıldığında ise; dayanıklı tüketim malının yüzde 9,5, enerjinin yüzde 7,6, sermaye malının yüzde 7,3, ara malının yüzde 3,7 ve dayanıksız tüketim malının yüzde 3,5 arttığı görülmektedir.

Aynı temmuz ayında görüldüğü gibi, eylül ayında da Eylül 2016’da görülen arındırılmış verilere göre yüzde 2,9’luk, arındırılmamış verilere göre ise yüzde 4,1’lik yıllık bazda daralmanın baz etkisini göreceğiz. Bu kapsamda, güçlü olan RKGE ve KKO gibi öncü göstergelerin de rehberliğinde çift haneli bir pozitif yıllık değişimin eylülde görülmesi mümkündür. Bu da 3Q17 GSYH büyümesinin, her ne kadar yeni büyüme serilerinden sonra korelasyon zayıflamış olsa da oldukça güçlü gelebileceğine işaret etmektedir. 3Q17 büyümesinin yüzde 5 bandı üzerinde gerçekleşme ihtimali neredeyse kesinleşmekle beraber, yüzde 5 olan yıllık büyüme tahminlerinde de olası sapma yönü yukarıya doğrudur. 2018 beklentilerimiz ise, büyümenin 2017’ye göre daha düşük kalacağı yönündedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.