banner110Bugünlerde çok önemli bir devrime tanıklık ediyoruz. Dijital teknolojilerdeki gelişmeler sanayi tarihinde ki bu önemli devrimi tetiklemiş durumda. Batı sanayisinin özellikle Çin merkezli Uzakdoğu sanayisi karşısında güç kaybının nedeni olan birçok negatif faktörü yok edecek Sanayi 4.0 Devrimi bu süreci kaçıran ülkeler karşısında yakalayanların büyük rekabet avantajı elde etmelerine neden olacak. Bu da dünyadaki zenginliğin ve refahın dünya toplumları arasında paylaşılmasında belirleyici bir etken olacak. 

Türkiye’nin bu yeni döneme hazırlanabilmesi için her ülkenin olduğu gibi kendine özgü yapısal faktörlerini düşünerek politikalarını oluşturması gerekiyor. Boston Consulting Group’un TÜSİAD için hazırlamış olduğu “Türkiye’nin Küresel Rekabetçiliği İçin Bir Gereklilik Olan Sanayi 4.0” raporunda Sanayi 4.0’ın teknolojileri kullanarak yenilikçi fabrika ve üretim süreçlerinin kurgulanması sırasında yeni yaklaşımların çıkacağını ama bunun gerekli ön şartlar oluşturulursa doğru temeller üzerine inşa edilebileceğini belirtiyor. Bunun teknoparklarla ilgili boyutunda ise aşağıdaki konular öne çıkıyor.

• Dijital dünyada temel gereksinim olan iş ortaklıklarının kurulması
• Teknoloji kullanımında standartların oturtulması ve katılımın arttırılması
• Yeni teknolojiler için tedarikçi ekosisteminin oluşturulması
TGBD olarak Türkiye’nin en önemli teknoloji merkezleri ve ekosistemleri olan teknoparkların üst çatı örgütü olma sorumluluğuyla bu üç ön şartın yerine getirilebilmesi için çalışmaya başlayacağız. Burada sanayi ile birlikte iş ortaklıkları kurulması ve yeni tedarikçi ekosistemleri oluşturulmasını ayrı bir yere koyuyoruz. Çünkü asıl konu olarak yeni iş yapış şekillerinde dijital teknoloji alanında faaliyet gösteren firmalarla birlikte çalışarak iş süreçleri değişirken gerekli teknolojiyi adapte etme konusu gündeme gelecek. Bu da ancak daha kolay bir şekilde teknolojik kaynaklara ulaşma yoluyla çözümlenebilecek.
Bunun dışında Sanayi 4.0’ı Tetikleyen Dokuz Teknolojik Unsur için hali hazırda teknoparklarda faaliyet gösteren firmaların yetkinliklerin artmasına ve bu alanlarda faaliyet gösterecek firma sayısının artması yönünde teknoparklarımızla birlikte çalışmalar yapacağız.
Sanayi 4.0’ı Tetikleyen Dokuz Teknolojik Unsur
1) Büyük Veri ve Analitik
2) Zenginleştirilmiş Gerçeklik
3) Eklemeli Üretim (Ör: 3D Baskı)
4) Bulut
5) Siber Güvenlik
6) Akıllı Robotlar
7) Simülasyon
8) Yatay/Dikey Yazılım Entegrasyonu
9) Nesnelerin İnterneti
Bu sayede Sanayi 4.0’a sanayi firmalarının geçişinde teknoloji boyutunda ithal ürünlerle değil Türkiye’de geliştirilmiş yerel teknolojilerle ilerleyerek Türkiye ekonomisine katkı sağlamamız gerekmektedir. TGBD bunun gerçekleşebilmesi için bu sürecetüm teknopark yönetim şirketleriyle ve teknoparklarda faaliyet gösteren teknoloji firmalarıyla katkı verecektir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.