1-Tanım:
Saklama sözleşmesini Borçlar Kanunu şöyle tanımlamaktadır: Saklama sözleşmesi, saklayanın, saklatanın kendisine bıraktığı bir taşınırı güvenli bir yerde koruma altına almayı üstlendiği sözleşmedir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere sözleşmenin bir tarafı saklayan olup, saklatan tarafından kendisine teslim edilen taşınır malı güvenli bir yerde saklamayı üstlenmektedir. Saklama sözleşmesinin konusunu sadece taşınır mallar oluşturur.
Saklama sözleşmesinin konusu saklamak, korumak olduğu için mülkiyet saklayana geçmemekte ve saklatan korunmak için teslim ettiği taşınır malını her zaman geri istemek hakkına sahip bulunmaktadır. 
Saklama sözleşmesi, kural olarak belli bir şekle bağlı değildir.  Taraflar yaptığı sözleşme ile saklama işi için belli bir ücret kararlaştırabilirler. Ücret ödenmeden de saklama işi yapılabilir. 

2-Hukuki niteliği: 
Saklama sözleşmesi ile taraflar arasında sözleşme ilişkisi kurulmuş olur. Saklama sözleşmesi ile saklama, koruma görevi üstlenilmektedir. Saklama sözleşmesi taraflara karşılıklı borç yükleyen rızai bir sözleşmedir. Sözleşme, tarafların anlaşmasıyla, saklanması istenen taşınır malın tesliminden önce kurulmuş olur.

3-Sözleşmenin konusu:
Sözleşmenin konusunu saklanması, korunması ve istendiği zaman geri verilmesi mümkün olan taşınır mallar teşkil eder. Sözleşmenin konusunu taşınır malların saklanması teşkil etmekle beraber malın mülkiyeti saklayana geçmemekte, onu muhafaza etmekle yükümlü olmaktadır.

4-Saklayanın kullanma hakkı yoktur:
Saklayan, saklanmak, muhafaza edilmek üzere kendisine teslim edilen taşınır malı saklatanın açık izni olmadıkça kullanamaz. Taşınır malların teslimi ile mülkiyet teslim alana geçer. Ancak burada teslimin amacı kendisine telim edilen malı saklanmak, korunmak olduğu için mülkiyet saklayana geçmez. Saklayan, taşınır malı kendi malı gibi korumak zorundadır. Saklayan korunmak için kendisine telsin edilen malı kullanırsa, saklatana uygun bir kullanım bedeli ödemekle yükümlü olduğu gibi, mala verdiği zarardan da sorumlu olur. 

5-Geri verme borcu:
Saklama sözleşmesinde, bir süre tayin edilmiş olsa bile saklayan, saklatanın istemi üzerine, saklananı bütün çoğalmalarıyla birlikte geri vermekle yükümlüdür. Ancak saklatan, saklayanın belirlenen süreyi dikkate alarak yaptığı masrafları ödemekle yükümlü olur. 
Saklayan, belirlenmiş olan sürenin sona ermesinden önce saklananı geri veremez. Ancak saklayan, öngörülemeyen durumlar dolayısıyla sözleşmenin devamı saklanan için tehlikeli veya kendisi için zararlı sonuçlar doğuracak olursa, belirlenen sürenin sona ermesini beklemeden de geri verebilir. 
Taraflar arasında sözleşmede saklama işi için bir süre belirlenmemişse saklayan saklanan şeyi her zaman geri verebilir.
Birden çok kişi bir şeyi saklanmak üzere teslim etmişse, sözleşmede aksine bir hüküm bulunmadıkça veya hepsinin rızası olmadıkça, saklayan saklananı onlardan birine geri vermekle sorumluluktan kurtulamaz.

6-Geri verme yeri:
Saklanan, masrafları ve hasarı saklatana ait olmak üzere, korunmak üzere teslim aldığı taşınır malı korunması gereken yerde geri verir. 

7-Saklamanın içeriği nelerdir:
Borçlar kanununa göre: Saklama sözleşmesi, saklayanın, saklatanın kendisine bıraktığı bir taşınırı güvenli bir yerde koruma altına almayı üstlendiği sözleşmedir. Sözleşmede saklamanın ne şekilde yapılacağı kararlaştırılmışsa saklayan sözleşmeye uygun davranmak zorundadır. Saklamanın ne şekilde yapılacağı sözleşmede yazılı değilse o takdirde saklanan malın durumuna göre saklama işlemi yapılır. Kendisine saklanmak üzere hububat teslim edilen kimse teslim aldığı hububatı rutubetten uzak mutlaka güvenli bir depoda saklayacaktır. Kendisine kıymetli evrak, hisse senedi veya kıymetli maden teslim edilen kimse ise saklanmak üzere teslim aldığı şeyleri güvenli çelik kasalarda saklamak zorundadır.
Bu nedenle saklama işini meslek edinen kimsenin gerekli teknik ve bilgi ile donanımlı olmasının yanında saklama işini yapacağı kusursuz ve güvenli tesisi de kurması gerekir.

8-Saklayanın sorumluluğu:
Saklayan, saklanmak üzere kendisine teslim edilen şeyi kendi malı gibi saklamak ve korumak zorundadır. Saklanan şey geri istendiği zaman da o şeyi tam ve eksiksiz geri vermek zorundadır. Saklayan saklanmak üzere kendisine teslim edilen şeylerin kaybından, hasara uğramasından sorumlu olur. Saklayan birden fazla ise saklayanlar müteselsilen sorumlu olurlar.
Üçüncü bir kişi, saklanan üzerinde ayni hak iddiasında bulunsa bile, saklanan şeyler haczedilmedikçe veya saklayana karşı istihkak davası açılmadıkça saklayan, onu saklatana geri vermekle yükümlüdür.
Saklanmak üzere teslim edilen mala haciz konulması veya istihkak davası açılması hâlinde saklayan, durumu hemen saklatana bildirmek zorundadır.

9-Saklatanın borcu:
Saklatan, sözleşmede saklama işi için bir ücret kararlaştırılmışsa saklama bedeli olarak kararlaştırılan ücreti ödemek zorundadır. Aynı şekilde saklatan saklanmak üzere teslim edilen taşınır malların cinsini, miktarını herhangi bir tehlike içermediğini sözleşmede belirtmek zorundadır. Ayrıca saklayan her türlü önlemi almasına rağmen saklanan malın saklayana veya üçüncü şahıslara bir zarar vermişse bu zararı da karşılamak zorundadır. Saklayanın ihmali veya kusurundan doğan zararlardan saklatan sorumlu olmaz. 

10-Saklama sözleşmesinin sona ermesi:
Saklama sözleşmesinde, bir süre belirlenmişse o sürenin geçmesiyle sözleşme sona erer. Saklatanın sürenin bitiminden önce saklanmak üzere teslim ettiği şeyleri geri istemesiyle de saklama sözleşmesi sona erer. Ayrıca saklayanın geri verme hakkının doğması ile de saklama sözleşmesi sonar erer. 

11- Saklama Sözleşmesi ile diğer sözleşmelerin ayrımı:
Saklama sözleşmesinin esas konusu saklayan tarafından korumanın saklamanın üstlenilmesidir. Burada ki koruma zilyetlikten daha fazlasını ifade eder. Saklama sözleşmesi ile taşınır bir malın emin bir yerde güvenli bir şekilde korunması ve saklatan tarafından istendiğinde eksiksiz ve hasarsız geri verilmesi amaçlanmaktadır.
Kira sözleşmesiyle kiracı kiralanan şeyi kullanmak ve korumak zorundadır. Saklama sözleşmesi ile saklanan korunmakta ama kullanma hakkı vermemektedir. Ödünç sözleşmesi, eser sözleşmesi, taşıma sözleşmesi satım ve rehin sözleşmesinde de şeyin koruması amaçlanmakta ise de saklama sözleşmesinin kuruluş amacı sadece teslim alınan malı korumak saklamak ve istendiğinde eksiksiz geri vermek olduğu için diğer sözleşmelerden ayrılmaktadır

Kaynakça: 6098 sayılı Borçlar Kanunu


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.