26 Haziran 2017 Pazartesi

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİYE DESTEK OLUYOR

27 Şubat 2017, 16:31
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİYE DESTEK OLUYOR
Prof. Dr. Muzaffer ELMAS
 

İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığıyla ulaşım hatlarının tam ortasında bulunan Sakarya, gerçekten müstesna bir şehir konumunda. Atmosferi, dinginliği, manzarası ve rahatlığıyla da öğrencilerin yaşamına uygun bir üniversite şehri olan Sakarya, hızla gelişmektedir. 

Sakarya Üniversitesi, kalite yolculuğunda 2010 yılında Ulusal Kalite Ödülü’nü ve nihayet 2015 yılında Avrupa EFQM Mükemmellik Ödülü’nü alarak kalite anlamında başarısını ispatladı. Türkiye’de Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü alan ilk ve tek üniversite olan Sakarya Üniversitesi, 2016 yılında ise Avrupa Üniversiteler Birliği’nin (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı tarafından başarılı bir değerlendirme sürecinden geçti.

Sakarya Üniversitesi’ni dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almasını sağlamak için yaptığımız çalışmaların sonucunu yavaş yavaş almaya başladık. Üniversitemiz her alanda bir yükseliş grafiği çizmekte, bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. 
Üniversitemizde başlatılan önemli projelerden bir tanesi de “Endüstri 4.0”. Sanayinin, akıllı üniversite, akıllı şehir, akıllı fabrika projelerinin, Türkiye’nin gelecek 10 yılının gündeminde olan endüstri 4.0 konusunda üniversitemiz ve Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte grup oluşturup, bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. 

Sakarya şehri ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu düzenledik. Sakarya’nın sağlık, kültür, hava kirliliği gibi özelliklerini de dikkate alarak, yaşanabilir bir şehir olarak mevcut durumunu ve gelecek projeksiyonlarını yapmak istiyoruz. Turizm, ulaşım, trafik, sanayi, ekonomi, eğitim projeksiyonları aslında nüfusa bağlı. Şu anda bu konuda analizler ve nüfus projeksiyonları yapılıyor. Biz Sakarya Üniversitesi’ndeki modeli burada da uygulamaya çalışıyoruz.  

Sakarya Üniversitesi, Türkiye ve dünya sıralamalarında da hızla yükselmektedir. Türkiye sıralamasında 2011’de 70. sıralarda olan Sakarya Üniversitesi, üniversite sayısı yüzde 50 artmasına rağmen şu anda 30’lara ulaştı. TÜBİTAK tarafından yayınlanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”nde ise 3 sene önce bulunmayan Sakarya Üniversitesi, şu anda 24. sırada. 15’inci sırayı hedefliyoruz. 

Şu anda bu seneki göstergelere bakıyoruz. Önümüzdeki yıl yapılacak sıralamalarda üniversite olarak daha ilerideyiz. Eksiğimizi biliyoruz ve bu eksiklere odaklanıyoruz. Sakarya’nın hangi alanlarında eksiği olduğuna karar vereceğiz. Bizim işimiz ortak proje yapmak. Zaten diğer kurumlarla birlikte yapacağız. İlerlemenin dünyada yolu böyle artık. 

Tüm akademisyenlerimiz için proje destek birimimiz var. O konuda da ön koşulumuz var. Sanayi, toplum, tarım, ziraat, çevren, sosyal hayat, kültür alanlarında akademisyenlerimizin yaptığı tüm projeleri biz üniversite olarak destekliyoruz. Şu anda pek çok proje yapılıyor. Artık dünyada da üniversitelerin öncelikle çevresine, bölgesine, sonra ülkesine ve dünyaya yönelik işler yapmasına bakılıyor. Bakış açımızı değiştiriyoruz. Hocalarımız sürekli bu tür projelerin peşinde. Tabi üniversitelerde hocaları dönüştürmek, hocaların yaptığı bu çalışmaların sonuçlarını almak çok kolay ve kısa sürede olmuyor. Bu bakımdan yaptığımız her toplantıda hedefler koyuyoruz. Uygulamaya yönelik, Sakarya’nın bir sorununun çözümüne yönelik proje yapana özel destek veriyoruz. Bunlar yüksek lisans, doktora ya da lisans tezleri olabilir. Her proje uygulanacak diye de bir şey yok, ama şu ana kadar yaptığımız 3-4 projenin çok büyük yararını gördük. Örneğin bir dönem işletmelerde stajı içeren 3+1 ve 7+1 projeleri tam olarak oturdu ve model oldu. Sakarya Üniversitesi’nde yeni bir yaklaşım olarak ortaya konulan 3+1 ve 7+1 Eğitim Modelleri ile eğitim-öğretimin 1 dönemi, işletmelerde 16 hafta ve tam zamanlı olarak uygulanıyor. Her dönem işletmeye gönderilen öğrenciler, işletme yetkilileri ve görev alan akademik personel ile yapılan değerlendirme anketlerine göre memnuniyet yüzde 90 civarında. Bu modeller sayesinde öğrencilerimiz teorik bilgileri uygulama ile bütünleştirerek uygulama becerisine sahip oluyorlar. Günümüz teknolojisini görerek yetiştiği için iş bulma imkânı kolaylaşıyor. İşletmeler ise işe almayı düşündüğü elemanı daha kısa sürede tanıyor ve istediği şekilde yetiştiriyor. Uygulama ile öğretim elemanlarının bilgi ve tecrübesinden sanayi sektörünün yararlanması da sağlanıyor.

Web tabanlı ve akıllı üniversite modelini içeren bir yönetim sistemimiz var. Sakarya Üniversitesi’nin yayın sayısını ya da diğer parametrelerinin anlık olarak izlenebildiği dijital üniversite modelini kurduk. Amerika’daki ya da İngiltere’deki sistemler doğrudan bizim üniversitelere uymuyordu. Biz sistemimizi kendi imkânlarımızla yaptık. Sistemler basit ve şeffaf olmalı. Bu olduğunda kötü olan yanlarınızı da geliştirebiliyorsunuz. Sakarya Üniversitesi olarak uyguladığımız bu sistem de diğer üniversitelere model oldu.  Sakarya Üniversitesi’nin yaptığı her şey dünyadaki yükseköğretimin gelişimine, değişimine çok uygun ve hemen rağbet görüyor. Zaten bir işi iyi yaptığınızda, diğer işleri de iyi yapmak zorundasınız. Bu konuda Türkiye’ye model olmaya devam edecek olan Sakarya Üniversitesi’nde her şey belli bir hedef doğrultusunda ilerliyor.Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  banner74
  banner75
  E-GAZETE
  • Sanayi Haberleri, Organize Sanayi Haberı, OSB, TGB, teknopark, Serbest BÖlge - 20 Haziran 2017 Manşeti
  • Sanayi Gazetesi, Haberleri, OSB, teknopark, ar-ge, portali, rehberi - 12 Haziran 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner82