banner89
 

Verimli bir üretim yapısına ulaşabilmek için tüm dünyada sektörel kümelenme eğilimleri hızla yaygınlaşmaktadır. Bu durum ülkelerden ziyade artık şehirlerin ön plana çıktığı yeni bir küresel ekonomik düzen anlamına gelmektedir.
Yeni paradigma, özellikle gelişmekte olan ülkeleri, bazı şehirlerini ekonominin lokomotifi haline getirme mecburiyetine itmiştir. Bunun sonucunda, ulusal veya uluslararası ekonomik başarıların artık merkeziyetçi bir anlayışla değil aynı ülkenin şehirlerinin rekabeti sayesinde sağlandığını görmekteyiz.

Ülke ekonomilerini ayakta tutan bu stratejik şehirler, ekonomik bilgi birikim ve altyapıları sayesinde ülke politikalarına yön vermeye başlamışlardır. Sakarya’mız da Türkiye için bu stratejik şehirlerin başında gelmektedir.
Sakarya, coğrafi konumu ve insanının girişimci ruhu sayesinde Cumhuriyet döneminde önemli bir başarı hikâyesine imza atmıştır.
Bu noktada, Sakarya’yı diğer şehirlerden ayıran en büyük özelliği ise birçok ekonomik fırsatı birlikte barındırmasıdır. Bu sayede sadece bir alanda sıkışıp kalmamış bir yandan ülkenin sıfır hata politikası ile üretim yapan otomotiv sektörüne ev sahipliği yapıp işgücü sağlarken diğer yandan önemli bir tarımsal üretim merkezi haline gelmiştir.

Şehrimizin bu başarısının ardında yatan iki önemli gerçek vardır. Birincisi, Sakarya’nın taşı sıksa suyunu çıkaran insan kalitesi; ikincisi ise başarılı bir yönetim anlayışı ile iyi organize edilmiş kümelenme stratejisidir.
Bilinçli bir şekilde yapılan bu organizasyon sayesinde şehir, sanayiden ticarete tarımdan turizme birçok sektöre en iyi doğal ve lojistik altyapıyı sağlamaya devam etmektedir.

Tabi ki ekonominin bu dört büyük alanı içerisinde Sakarya ilk olarak sanayi şehri olarak anılmaktadır. Zaten ev sahipliği yaptığı otomotiv endüstrisi sayesinde en çok ihracat yapan ilk 5 vilayet arasına girmek için kendisi ile yarışmaktadır.
Ancak, Sakarya sanayisi sadece otomotiv sektörü ile sınırlı kalmamaktadır. Bu alanda edindiği bilgi birikim ve altyapı sayesinde taşıt teknolojisinde ön plana çıkmış ve özellikle savunma sanayi alanında kritik hamlelere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Arifiye’de bulunan OTOKAR ve Karasu’ya BMC tarafından inşa edilecek olan “savunma sanayi kenti” Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda savunma sanayi alanındaki projelerinin en büyük üretim zemini olacaktır. Bu iki büyük şirket de Milli ALTAY tankının seri üretimine taliptir. Yani Mili tank ALTAY’ın Sakarya’da üretilmesi kesinleşmiştir denilebilir.

Milli tankın yanında TÜVESAŞ’ta milli tren üretilmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir. Atılan bu adımlar otomotivin ardından savunma sanayi alanında Sakarya’da yeni bir kümelenmeye işaret etmektedir. Bu teknoloji birikimi yerli otomotiv yapımı konusunda da Sakarya’yı bir adım öne çıkartmaktadır.

Özelikle Karasu Limanı ve yeni demiryolunun yanında şehrimizin Yavuz Sultan Selim Köprüsü yol hattının üzerinde bulunması, söz konusu alanlarda Sakarya’nın tercih edilme ihtimalini kuvvetlendirmektedir.
Diğer yandan, şehrimizin bu zamana kadar başarıyla yazdığı sanayi hikâyesinin ikinci bölümüne geçilmesinin vakti gelmiştir. Bu geçişi Sanayi 4.0 teknolojileri sayesinde yapacağız.

Sanayi teknolojilerinin hızı 2000’li yıllarla birlikte katlanarak artmıştır. Yeni teknolojiler ile klasik üretim anlayışları arasındaki makas hızla açılmaktadır. Sanayi 4.0 olarak adlandırılan ve tamamen robotik dijitalleşmeye yönelmiş olan sanayi teknolojileri ile klasik endüstriyel üretim biçimlerinin rekabet edebilmesi imkansız gözükmektedir.

Türkiye’nin bu zamana kadarki sanayi serüveninde daima yeniliklere öncülük etmiş Sakarya’nın uluslararası rekabete devam edebilmesi için bu teknolojileri ivedilikle içselleştirmesi gerekmektedir.
Bu kapsamda şehrimizde önemli adımlar atılmaktadır. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Teknoparklar, Teknoloji Transfer Ofisleri, AR-GE ve Tasarım Merkezleri sayesinde yapılan çalışmalar üniversite & iş dünyası işbirliği içerisinde pratiğe dökülmektedir.

Bugüne kadar yapılan bu tarz çalışmalar, tüm Türkiye’nin özellikle ara eleman ihtiyacına ve klasik üretim yöntemlerine önemli katkılar sağlamıştır. Bundan sonraki süreçte, Sanayi 4.0’ın hızına yetişebilmemiz için bu ortaklılar, ileri teknoloji ürünleri ortaya çıkartacak ve bu ürünlere hâkim kaliteli elamanlar yetiştireceklerdir.

Cumhuriyet tarihinin tamamında Türkiye sanayisinin gündemini belirlemiş olan Sakarya’nın, Sanayi 4.0 serüveninde de Türkiye’ye öncülük edeceğinden eminim.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.