Dijital teknolojilerdeki gelişmelerin birçoğu insan ve insan merkezli yaklaşımlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sonuçta her yıkıcı ya da sarsıcı inovasyon veya icat insanlığa hizmet etmekte ve hayatı kolaylaştırmaktadır (Savunma sanayinin bazı icatlarını bu yaklaşımın dışında tutabiliriz) . Esas itibariyle, bir inovasyon veya girişimcilik çıktısı olan ürün veya hizmetlerin hümanist, faydalı ve akıllı olanı teknolojik olarak da bir yenilik olarak kabul görmektedir. Robotik ve yapay zekâ sistemlerinin vasıfsız veya yarı vasıflı ve hatta vasıflı ancak teknolojik gelişme karşısında yeterli olmayan iş gücünü işsiz bırakma noktasında tehdit etme dışında insanlığa ve özellikle endüstriyel üretime çok büyük katkılar sağlamaya başlamıştır.

Yapay zekâ ve robotik sistemlerin en önemli özelliklerinden birisi de insanların yerini alırken aynı zamanda insanların zaaflarını ortadan kaldırmasıdır. Başka bir ifade ile, söz konusu dijital robotik ve yapay zekâ sistemleri insan hata payını azaltmakta örneğin medikal teknolojide robot cerrahlar sıfır hata ile operasyon yapabilmektedirler. İnsandan daha hızlı, kusursuz, kaliteli ve düşük maliyetli olması bu sistemlerin hayatın her alanına girmesine neden olmuştur.

Bu bağlamda; yapay kaslı robotlar, insansı robotlar, giyilebilir robotlar, insan gibi düşünebilen, hisseden ve karar veren robot ve yapay zekâ uygulamaları, ev robotları, hastabakıcı robotlar, yönetici robotlar, eğiten robotlar, robotik oyuncaklar, dijital pazarlamada müşteri deneyimleriyle artırılmış teknoloji kullanımları (AR, VR, MR), sohbet botları ile etkileşimli müşteri deneyimleri, dijital içerik odaklı pazarlama ve yapay zekâ uygulamaları, pazarlamada biyometrik teknolojileri ve sensörler, gömülü sistem teknolojileri, lokasyon bazlı pazarlamada geofencing (GPS ve RRFID) teknolojileri, sosyal medya pazarlamasında yapay zekâ uygulamaları, izle ve geç videolar, kişiselleştirilmiş pazarlamada yapay zekâ uygulamaları gibi birçok versiyonu, birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Diğer taraftan, robot üreten fabrikalarında sayısı hızla artmaya başlamıştır. Tüm bu gelişmelerle birlikte yapay zekâ ve robotik temelli akıllı fabrikaların, yaşam ve fiziki mekan alanlarının (akıllı binalar) ve yapay zekâ ve robotik yaşam laboratuvarlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Robotik ve yapay zekâ sistemlerinin tercih edilme noktasında en önemli parametre olarak VERİMLİLİĞİ artırmak geliyor. Üretkenlik için işyerinde optimum yaşamsal iklimi sağlamak yeni bir kişiselleştirilmiş katkıyı sağlayacak dijital sistemlere olan ihtiyacı artırıyor. Verimlilik artışı sadece yeni teknolojilerin üretilmesi ve robotik ve yapay zekâ sistemlerinin desteği ile olmuyor aynı zamanda insanlarında yeni gelişen teknolojileri verimlilik artışı için kullanması ile de gerçekleşiyor. Giyilebilir cihazlar, biyo güncelleme teknolojiler, akıllı medikal çözümler ve implantlar, DNA bazlı tedaviler, kişiselleştirilmiş sağlık tedavisi için DNA analizi, yüksek performanslı protezler ve bellek artırıcı bileşenler gibi yenilikçi buluşlar vasıtasıyla robot veya insansı makinelerle rekabet eden insanlığın gücü ve dolayısıyla verimliliği de artmış olacaktır. Biyolojik zekâ ve makine zekâsı birlikte daha güçlü ve verimli hale gelmektedir.

Teknolojinin dönüştürücü gücü iletişim kurma biçimimizi, üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı, çalışma biçimi ve iş yapma modellerimizi ve hatta boş zaman değerlendirme, kültür, sosyal aktivite ve eğlence hayatımızı çarpıcı bir şekilde değiştirmekte ve insanlar yeni deneyimlerle birlikte agresif bir şekilde teknolojiye adapte olmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.