Özdeğerlendirme kişinin veya işletmenin kendini belirli kıstaslara göre düzenli aralıklarda kontrol etmesidir. Tabii kontrol yapabilmek ve durumunu izleyebilmek için bu kıstasların ne olması gerektiğini bilmesi gerekir. Sorunlar yaşayarak bu kıstasları öğrenmek en zahmetli ve en pahalı olanıdır. Bireyden örnek vererek anlatacak olursak en kolayı sağlık durumunu ele almak olur. 


Genellikle, insanlar sağlık sorunu yaşayabileceklerine ihtimal vermezler ve ancak sorunla karşılaştıklarında farkına varırlar. İlk kez bir sorun yaşayanlar sorunu atlattıktan sonra unuturlar, sanki hiç öyle bir sorunla karşılaşmamış gibi yaşamlarını sürdürürler. Kimi insan aynı sorunu ikinci kez kimisi de üç veya daha çok yaşadığında sağlığıyla ilgili bir şeyleri takip etmesi gerektiğini anlar. Böylece, yaşadıklarından öğrendikleriyle, kan değerlerini veya kanında belirli özellikleri veya röntgen, MR gibi tetkiklerin sonucuyla kendi durumunu izlemeye başlar. Bir anormallik görmediği sürece normal yaşantısına devam eder, her seferinde doktora gitmez. Doktora gidip muayene olmak hem zahmetli hem de maliyetli bir iştir.


Şimdi bu yaklaşımı işletmelere uygulayacak olursak, tıpkı insan sağlığında olduğu gibi, yıl sonunda işletmenin kar etmiş olması bir sorunu olmadığı anlamına gelmez. İşletme ciddi bir sorunla karşılaştığında bir uzmanın yardımını isteyecektir. Ancak, bir sorunla karşılaştığını her düşündüğünde uzman yardımı alması mümkün olmayacaktır. Sorun belki gerçekten vardır veya hiçbir sorun yoktur. Eğer kendisi belirli kıstaslarla bunu test edemiyorsa her an tehlikeyle karşı karşıya demektir.


Bu konuda İstanbul Sanayi Odası Kalite ve İhtisas Kurulu (İSO-KATEK) 2011 yılında “Sanayide Özdeğerlendirme Modeli” isimli bir yayın çıkarmıştır. Gerekçesini ise şu şekilde açıklamıştır: Türk sanayi rekabet gücünü dünya çapında artırabilmek için gerçek ihtiyaçlarını tespit etmek ve kendini geliştirmek durumundadır. Bu ihtiyaçtan hareketle, İSO-KATEK firmaların kendi kendilerini test edebilecekleri anket metoduna dayanan bir Özdeğerlendirme Modeli hazırlamıştır.” 


Ayrıca, bu değerlendirme yönteminin, tamamen şirketlere özel, paydaşların algılamasını, geri bildirimini ve detaylı ölçümleri gerektirmediği ve belli aralıklarla yinelendiğinde, gelişmeleri gözlemlemenin veya iyileşmeye açık alanları tespit etmenin mümkün olduğu belirtilmiştir. 
ÜSİMP İnovasyon Karnesi İSO-KATEK tarafından öngörülen işleri web tabanlı olarak yapmaktadır. 7/24 erişilebilir durumda olan sistemin kullanımı ücretsizdir ve işletmeler altı ayda bir yeni veri girişi yaparak kendilerini önceki verileriyle kıyaslama imkanına kavuşmaktadırlar.
Ayrıca, İSO-KATEK modelinde olduğu gibi, işletmede uygun sayıda yönetici tarafından doldurulacağı öngörülmüştür. Sistem yönetici dışında 7 farklı birim yöneticisinin de veri girişine imkan vermektedir. Girilen tüm veriler ayrı ayrı görüntülendiği gibi ortalamaları da ayrıca görüntülenmektedir. Farklı kişilerin veri girişi yapması işletme hakkında farklı görüşlerin ortay çıkmasını sağlayacaktır. Sağduyulu bir tepe yöneticinin, diğer yöneticilerle birlikte toplantı yapması ve farklılıkların tartışılmasını sağlaması gerekir. Tartışmanın sonucunda bir uzlaşmaya varılması ve iyileştirilebilecek alanlar varsa bu işin kendi imkanlarıyla yapılıp yapılamayacağının belirlenmesi işletme için çok yararlı olacaktır. 


Böyle bir çalışmanın birim yöneticilerinde aidiyet duygusunu arttıracağı ve işletmenin temel konularının topluca ele alınabildiği, daha sağlıklı sonuçların elde edilebileceği bir platform yaratacağı açıktır. Böyle bir çalışma dışarıdan destek alınması gerekiyorsa, ne tür bir destek olması gerektiğinin de belirlenmesine imkan verir. En önemli husus ise, dıştan destek alınarak veya alınmadan yapılacak çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak değişimin yönetilmesini kolaylaştıracak olmasıdır. 


Diğer bir husus ise firmanın kendisi için yapacağı bu değerlendirmeyi hiçbir kuruma vermek durumunda olmaması tamamen kendi firmasına özel olmasıdır. Böyle bir çalışmayı ÜSİMP İnovasyon Karnesi aracını kullanarak yapması halinde, gireceği verilerin ve yapacağı değerlendirmenin hiçbir nedenle başka kişi veya kurumlarla paylaşılmayacağını bilmelidir. Verilerin girişi öncesinde ÜSİMP gizlilik konusunda yasal taahhütte bulunmaktadır.


ÜSİMP İnovasyon Karnesi, gerçekte sadece bir karne değildir; işletmelerin Ar-Ge, inovasyon,teknoloji gibi konularda yenilikçilik kapasitelerini belirlemeye yarayan bir ölçme aracıdır. Ölçüm sonuçlarını 24 temel yenilik boyutunda belirler; girilen verileri kendi özel algoritması aracılığıyla bu değerlendirmeyi yapar. Ayrıca, işletmenin ne kadar yenilikçi olduğunun diğer firmalar ile yenilik boyutlarında kıyaslamasını gösterir. Karşılaştırmayı Türkiye’deki tüm firmaların ortalamalarına göre (halen 950 firma) yapar. Ayrıca, firmanın kendi sektöründe olan tüm firmalarla karşılaştırmasını verir. Bunun yanı sıra; bulunduğu ildeki firmalar arasında ve faaliyet gösterdiği üretim alanındaki (OSB, TGB vb.) diğer firmalara göre, karşılaştırmasını da gösterir. Firmaların, ücretsiz olarak, altı ayda bir değerlendirmelerini yenileyebilecekleri ve kendilerini eski durumlarıyla da karşılaştırma imkanına sahip oldukları düşünülecek olursa yenilikçilik kapasitesini geliştirmek isteyen firmalar için vazgeçilmez bir araç olduğu açıktır (https://usimpinovasyonkarnesi.com.tr). 


Yöneticilik dünyasının duayenlerinden Peter Drucker’ın söylediği gibi; “Ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz ve iyileştiremezsiniz…”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.