banner110Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma ve büyümeyi yakalaması için üretimin, ihracatın, istihdamın artırılması gerektiğini fikrini savunan OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD), Türkiye’nin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetçi gücünün yükseltilmesinin zorunluluğuna, siyasal bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıktan geçtiğine inanıyor.


OSİAD, OSTİM’de küçük bir mekanda faaliyetlerine başlamıştı. Şimdi, büyüdü ve Eskişehir Yolu’nda Anadolu OSB’yi ekonomiye kazandırdı. Şimdi fabrika bacaları tütmeye, tezgahlar çalışmaya başladı. OSİAD olarak ne kadar övünsek azdır. Zira Ankara’nın memur şehri olmaktan çıkıp sanayi şehrine dönüşmesinde bizim de emeğimiz, katkımız oldu.


Ankara’da halen 10’un üzerinde OSB faaldir; özellikle Eskişehir Yolu Temelli kasabası, Ankara’nın sanayi havzası olarak gelişme göstermektedir. Nitekim bu sanayileşme trendi istatistiklere de yansıyor. Örneğin, Ankara’da üretilen gayrisafi katma değerde sektörlerin payına bakacak olursak hizmetler sektörünün oranı yüzde 71,5’dir. Sanayinin payı yüzde 25,7, tarımın payı yüzde 2,8’dir.  Söz konusu bu dönüşümde OSTİM’in çok önemli bir rolü bulunmaktadır.

OSTİM, 1960’lı yıllarda temeli atılan, ilerleyen zaman içinde küçük sanayi sitesinden OSB’lere geçiş yapan Türkiye’nin ilk sanayi yapılaşmalarından biridir. Geçmişte küçük atölyelerde ağırlıklı olarak usta-çırak ilişkisine dayalı bir üretimin biçimi hakimdi. İç pazarla yetinen, ihracat bilincine ulaşmış olsa bile ihracat yetenekleri sınırlı, kurumsallaşması eksik, Ar-Ge’de ilerleme kaydedemeyen, teknolojisi yetersiz, markasız bir OSTİM, günümüzde dönüşüm ve değişim geçiriyor. Ustaların yerini mühendisler alıyor, üçüncü kuşaklar işbaşına geçmeye başladı. Bu yeni yöneticiler dünyadaki gelişmeleri, teknolojik yenilikleri yakından takip etmekte, ihracatta daha atak davranmaktadır. Yeni pazarlara ulaşma açısından daha yeteneklidir, üniversite-sanayi iş birliğinin, markanın, standardın, kalitenin öneminin farkındadır. Ankara açısından çok önemli bir istihdam kaynağıdır. Bir kuluçka merkezi olma işlevini de yerine getirerek, işletmelerin bölgede deneyim kazanıp daha büyük ölçeklere ulaşmasının önünü açmaktadır.

Bugün çok büyük firmalara yan sanayi ürünü yapan OSTİM’li KOBİ’ler, hem kendilerini geliştirmekte, iş hacimlerini artırmakta ve kaliteli ürünler sunmakta hem de Ankara ekonomisine can vermektedir.  OSTİM, kabuğunu kırmakta, dünyaya açılmaktadır ve hatta pek çok ülke OSTİM’i örnek almaktadır.

OSTİM, son yıllarda başlattığı kümelenme çalışmalarıyla dikkati çekmektedir. Savunma sanayi, yenilenebilir enerji, elektronik, telekom, medikal sanayi ve iş ve inşaat makineleri sektörü olmak üzere 4 sektörde başlattığı kümelenme çalışmaları, atölyelerden fabrikalara geçiş yapan OSTİM’i rekabet açısından daha ileriye taşıyacaktır.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.