Geçtiğimiz hafta, “Kurtuluş” mücadelesinin en önemli sembolü olarak kabul edilen, ismi Bandırma Vapuru’yla özdeşleşmiş, Orta Karadeniz’in en yüksek nüfuslu ve bayındır kenti Samsun’daydık...

Türkiye’de kurulu olan 327 OSB’nin tamamına, OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK)’ün Karadeniz’deki Bölge organizasyonuyla temas edilmiş oldu. Başkan Memiş Bey’le uçuş öncesi sohbet edip, 1 saat sonra Çarşamba’ya konduk.

OSBÜK’ün güçlü organizasyonu, Samsun OSB’nin eksiksiz ev sahipliğiyle birleşince ortaya güzel bir tablo çıktı.

Öğle yemeği organizasyonuyla başlayan istişare kaynaşması; Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon, Samsun ve Zonguldak’tan toplam 56 OSB’nin yoğun katılımıyla düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Bakanlığın önemli isimleriyle birlikte dahil olduğu etkinlikte düzenlenen “OSB İstişare Oturumu”yla sanayi bölgeleri sorunlarını teker teker aktarma imkanı buldu.

Boynuzun kulağı geçmesi için çalışan Karadenizli sanayiciler, “sanayide saltanat olmaz” anlayışıyla, tahta aday olduklarını hissettirdi. Lakin bölge sanayicilerinin ağırlıklı olarak altyapı sorunundan muzdarip olduğu görüldü. Öyle ki, jeolojik yapının da etkisiyle Karadeniz’de sanayi tesisi kurmaya elverişli bir arsanın elde edilmesi için altyapıya ayrılan payın daha fazla olması gerekiyor. Kentlerin üreten kaleleri OSB’ler, özellikle bu bağlamda altyapı harcamaları için bütçeden daha fazla pay almak istiyor.

Sanayicilerin dile getirdiği diğer bir sorun olan enerji, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün, “BOTAŞ, doğalgazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı gaza yüzde 4 oranında indirim yaptı. 1 Ocak’tan itibaren başlayacak bu indirim, aynı zamanda elektrikte de önümüzdeki dönemde bir indirim geleceğinin habercisi”  ifadelerinde de bahsettiği gibi, çözümlenmesi beklenen diğer bir konu... Aynı toplantıda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da enerji konusuyla ilgili sanayiciden yoğun bir talep geldiği anekdotunu paylaştı.

Kurumu temsilen, finansal erişim ve nitelikli eleman konularında da OSB’lerin taleplerini yerine getireceklerini söyleyen Bakan Varank, teşvik gibi yeri herhangi bir şeyle doldurulamayacak öneme sahip olan kavramın üzerine düştüklerini beyan etti. KOSGEB, devletin veren eli olarak nitelikli teşvik enstrümanı segmentinde öne çıktı.

Toplantının istişare etabında bölgelerini temsilen taleplerini ilk ağızdan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına duyurma fırsatı yakalayan sanayiciler, emsalde birtakım değişiklikler talep etti. İlki, Memiş Bey’in bahsettiği “1,5”, ikincisiyse “bodrum katı” meselesiydi…

Toplantı aralarında ve sonrasında birebir görüştüğümüz sanayicilerin ağırlıklı olarak bahsettiği konuların başında enerji ve teşvik geliyor. OSB sanayicileri, çarklarını gece-gündüz hiç durdurmayan ve üretimin ışığını söndürmemek için zaman harcayan sanayi bölgeleri için enerji revizyonu beklentisi içerisinde. Teşvik hususunda ise sanayici, devletin elini her daim omzunda görmek istiyor.

Bu eksende ilçe OSB’lerinin de varlığını hissettirmeye başladığını gözlemleyebiliyoruz. 

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım’ın, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’la ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’yla yaptığı güçlü istişarelere de sahne olan toplantıyla birlikte, Türkiye’deki 7 bölgenin tamamı ziyaret edilmiş oldu.

Toplantının en güçlü vurgularından biri hiç şüphesiz, Başkan Memiş Bey’in yerli üretimde OSB’lerin üstleneceği sorumluluğa yaptığı büyük puntolu vurgu; diğeri ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “Teknoparklarda yerinizi alın, Ar-Ge yetkinliğinizi artırın” mesajıydı…

“Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum” diyen Gazi Mustafa Kemal’in diğerleri kadar yaygın olmayan bir vecizesiyle daha konuyu kapatırsak:

“İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma- icat yeteneğidir.”

İşte bu işleyen parlak akılların kalesi ve akıtılan akıl terinin havuzu, günümüzde artık teknoparklardır. Tüm yollar teknoparka çıkıyor dersek, zannediyorum ki doğru bir çıkarımda bulunmuş oluruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut Nazım Can 2018-12-21 13:31:23

Büyük Atatürk'e saygılarımızla!
Onun ideallerinin izinden gitmek sanayimizin kalkınması için de büyük adımlar atmak anlamına gelecektir. Tuğçe Hanım o kadar güzel özetlemişsiniz ki Samsun gezisini, orada bulunamadığım için esef duymuyorum. Bizzat toplantılara katılmış gibi oldum.. Başarılar..

Misafir Avatar
Sanayi Gazetesi (Tuğçe Erol) 2018-12-22 10:33:33 @Mahmut Nazım Can

Mahmut Bey, katılımlarımızı okurlarımıza doğrudan aktarmaya çalışıyor ve detaylandırıyoruz genellikle. Bu da sizlerin daha güçlü lezzetler almanızın önünü açıyor olsa gerek yazılarda.. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için; saygılarımla...

Beğenmedim! (0)