Hareketli bir salon,
Heyecanlı bir genel kurul…
200’ü aşkın OSB idarecisi ve OSBÜK üyesi…
Samimiyetin hissedilir ölçüde dikkatleri uyandırdığı bir salon ambiyansı…
 

Endüstri camiasına Üretim Reform Paketi’nin hoş kokusu adeta sinmiş. Kürsüye çıkan tüm bürokrat ve sanayicilerin dilinde reformun maliyet düşürücü pozitif ayrıcalıkları, yatırım yapmayı kolaylaştırıcı yönleri ve üretime endekslenen endüstri yapısı vardı.
 

Sanayi Gazetesi olarak bizler, sanayicinin sahadaki enerjisine vurgu yapan, nüktedan ve sıcak hitabetiyle dikkat çeken bir bürokrat gördük. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, sanayicilerin her durumda yol arkadaşı olduklarını bir kez daha kanıtladı. Altunyaldız, üretenin sırtının yere gelmeyeceğini vurgularken, bu memleket için ter döken ve yükün ucundan tutan sanayicileri baş tacı edeceklerini söylemiş oldu. 
 

Akabinde sanayi reformlarına olan güveniyle ve camiayı birleştirici duruşuyla Başkan Memiş Kütükcü dikkate değerdi. 
Şüphesiz, dikkatimizi en çok sanayicinin söylediklerini tek tek not alan Bakan Faruk Özlü çekti.

 

Derken eller, yeni yönetimi belirlemek adına inip kalktı. 
 

Oylar verildi, kuruldaki merakla karışık müphem hava dağıldı. 
 

Artık hem yönetim, hem de üretim adına ciddi bir döneme geçiş yapıldığının mesajını alıyoruz kürsüdeki her sesten… 
 

Renkli ve esprili kişiliğiyle öne çıkan Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütcü, adaletli kalkınma çağrısında bulunan Van OSB Başkanı Şemsettin Bozkurt, Türkiye’nin iki özel OSB’sinden biri olan Pagder Aslan Özel OSB’nin elektrik çıkmazını genel kurula taşıyan ve destek haykırışında bulunurken Türkiye’nin “nedensiz ve yavaşlatıcı bürokrasi”den hala tam manasıyla kurtulamadığının mesajını veren Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yalçındere, toplantının “enerjisini” yükselten Erzurum OSB Başkanı Zafer Ergüney, eğitimde ortak akıl ve iş birliği çağrısında bulunan İzmir’in sanayi değeri KOSBİ’nin yöneticisi Kamil Porsuk, divanı profesyonelce yöneten Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci… ve daha ismini zikretmeyi unuttuğumuz nice OSB yöneticimiz… 
 

Bir noktaya parantez açayım; Van OSB’mizin Başkanı Şemsettin Bey, Doğu illerinin sözcüsü olarak OSBÜK’te yer almak istediklerini toplantı sonrası gerçekleştirdiğim görüşmede bizzat dile getirdi. Yeni yönetim döneminde OSBÜK’ün büyük mesafe kat edeceğini dile getiren Bozkurt, Batılı OSB’lerin tecrübelerinin Doğu illerinde faaliyet gösteren sanayi bölgeleriyle paylaşılması konusunda istek ve kararlılık sahibi. Genel kuruldaki konuşmasında da zaten adil kalkınma vurgusunda bulunarak bu konuya özellikle dikkat çekmişti. 
Üzerindeki ölü toprağını çoktan silkeleyen Doğu Anadolu Bölgesi için bizce de “daha fazla temsil” zamanı…

 

Unutmadan… 
 

OSBDER Başkanı Vahit Yıldırım’ın, geçtiğimiz genel kurulda olduğu gibi bu seneki OSBÜK Olağan Genel Kurulu’na da katılması örnek bir davranıştı. OSBDER yönetiminden birçok ismin iştirak ettiği ve OSB camiasının nabzının tutulduğu genel kurulu Vahit Bey, büyük bir ilgiyle takip etti.
 

Sanayicilerimiz her yönüyle sıcak ve samimi bir birliktelik sergiledi…
 

6 ay sonra yapılacak olağanüstü genel kurulu, hem camianın en güçlü yayın organı olarak bizler, hem de yarınlarımızı şekillendirecek olan endüstri camiamız merakla bekliyor.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.