Çalışmanın bu kısmı önceki çalışmanın devamı niteliğinde olup, bu kısımda OSB’lere sağlanan diğer teşvikler ele alınacaktır.

A9.5. Faiz desteği 
A9.5.1.İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar’ın 11’inci maddesine gore, talep edilmesi halinde, bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklerden yararlanacak yatırımlar için bankalardan kullanılacak en az 1 yıl vadeli yatırım kredilerinin teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının yüzde 70’ine kadar olan kısmı için ödenecek faizin veya kâr payının;
a) 3. bölgede yapılacak yatırımlar için Türk Lirası cinsi kredilerde üç puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde bir puanı,
b) 4. bölgede yapılacak yatırımlar için Türk Lirası cinsi kredilerde dört puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde bir puanı,
c) 5. bölgede yapılacak yatırımlar için Türk Lirası cinsi kredilerde beş puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde iki puanı,
d) 6. bölgede yapılacak yatırımlar için Türk Lirası cinsi kredilerde yedi puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde iki puanı,
e) Bölge ayrımı yapılmaksızın tüm bölgelerde gerçekleştirilecek stratejik yatırımlar, Ar-Ge yatırımları ve çevre yatırımları için Türk Lirası cinsi kredilerde beş puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde iki puanı,

Ekonomi Bakanlığınca da uygun görülmesi halinde azami ilk beş yıl için ödenmek kaydıyla bütçe kaynaklarından karşılanabilir.

A9.6. Gelir vergisi stopajı desteği
A9.6.1.İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar’ın 14’üncü maddesine gore, 6. bölge için düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlarla sağlanan ilave istihdam için, belgede kayıtlı istihdam sayısını aşmamak kaydıyla, işçilerin ücretlerinin asgari ücrete tekabül eden kısmı üzerinden hesaplanan gelir vergisi, yatırımın kısmen veya tamamen faaliyete geçtiği tarihten itibaren on yıl süreyle verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilir.

A9.7. Vergi indirimi yatırıma katkı oranı
A9.7.1. İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar’ın 15’inci maddesine gore, bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlarda, 5520 sayılı Kanun’un 32/A maddesi çerçevesinde gelir veya kurumlar vergisi, öngörülen yatırıma katkı tutarına ulaşıncaya kadar belirtilen oranlarda indirimli olarak uygulanır.

A9.8. Yatırım yeri tahsisi
A9.8.1.İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar’ın 16’ncı maddesine gore, Ekonomi Bakanlığınca teşvik belgesi düzenlenmiş bölgesel desteklerden yararlanacak yatırımlar için, 29/6/2001 tarihli ve 4706 sayılı Kanunun Ek 3’üncü maddesi çerçevesinde Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslara göre yatırım yeri tahsis edilebilir.

A9.9. Sigorta primi işçi hissesi desteği
A9.9.1.İlgili mevzuat
2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar’ın 13’üncü maddesine gore, 6. bölgede; bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında teşvik belgesine istinaden gerçekleştirilecek yatırımla sağlanan ilave istihdam için, tamamlama vizesi yapılan teşvik belgesinde kayıtlı istihdam sayısını aşmamak kaydıyla, işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gereken sigorta primi işçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı, tamamlama vizesinin yapılmasını müteakip 10 yıl süreyle işveren adına Bakanlık bütçesinden karşılanabilir.

Söz konusu Karara göre 31/12/2016 tarihine kadar (bu tarih dahil) başlanılan yatırımlar için büyük ölçekli yatırımlar kapsamında OSB’lere sağlanan teşvikler Tablo 5’te özetlenmiştir.

Tablo 5: Büyük Ölçekli Yatırımlar Kapsamında OSB’lere Sağlanan Teşvikler


Büyük ölçekli yatırımlarda sağlanan teşviklere ilişkin mevzuat, bölgesel teşvik uygulamaları kapsamındaki faiz desteği teşviki dışındaki mevzuat maddeleri ile aynı olup, teşviklerin oranında ve süresinde değişiklik bulunmaktadır. Bu yüzden ilgili mevzuat maddeleri tekrar ele alınmamıştır.

A10. Kısmen veya tamamen bedelsiz arsa tahsisi
A10.1. İlgili mevzuat
4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Kanunu’na eklenen geçici 9’uncu maddeye göre, OSB’lerdeki tahsis edilmemiş parseller, OSB’nin yetkili organlarının karar almaları halinde en az 10 kişilik istihdam öngören yatırımlara girişen gerçek veya tüzel kişilere tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsis edilebilir.

Bu madde kapsamında, il ve ilçelerin sosyo-ekonomik durumları dikkate alınarak OSB’lerdeki parsellerin tamamen veya kısmen tahsisleri Bakanlar Kurulu kararı ile belirleneceği ifade edilmektedir. Bu çerçevede, 25/05/2011 tarihli ve 2011/1808 sayılı Kararnamenin eki kararın 1'inci maddesinde, OSB’lerde yer alan parsellerin, 14/07/2009 tarihli ve 2009/15199 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın ekinde yer alan ‘Yatırım Teşvik Uygulamalarında Bölgeler’ gruplandırılması çerçevesinde;
a) 1. bölgedeki il ve ilçelerden sosyo-ekonomik gelişmişlik endeks değeri 1 ve altında olan il ve ilçelerde yüzde 50 indirimli,
b) 2. bölgedeki illerin merkez ilçelerinde yüzde 50, ilçelerinde yüzde 60 indirimli,
c) 3. bölgedeki illerin merkez ilçelerinde yüzde 70, ilçelerinde yüzde 90 indirimli,
d) 4. bölgedeki il ve ilçelerde bedelsiz,
olarak tahsis edilmesi kararlaştırılmıştır.

Ancak 6/12/2012 tarihli ve 28489 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6360 sayılı “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre büyükşehir belediyelerinin mücavir alanının il mülki sınırı olması, arsa indirim oranlarında değişiklikler getirmiştir. 

A11. Parselasyon harcı istisnası
A11.1. İlgili mevzuat
2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 80’inci maddesine göre, belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde İmar Kanunu’na göre ilk kez yapılan veya istek üzerine gerçekleştirilen müteakip parselasyon işlemlerinde teşvik belgesine haiz olan organize sanayi bölgeleri parselasyon harcından müstesnadır.
Sonuç itibariyle, yapılan çalışmayla Türkiye’nin kalkınmasında ve büyümesinde kilit öneme sahip OSB’lerin teşvik rejimi irdelenerek farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.