Yeni nesil OSB kavramı OSB’ler var olduğu sürece hiç bitmeyecektir. Çünkü yaşayan bir organizma olan OSB’ler zaman ilerledikçe, teknoloji geliştikçe ve sanayi var oldukça her zaman değişimin ve gelişimin paralelinde olmak zorundadır.  Bugün Türkiyede’ki OSB yapısının dünyadaki sanayileşmeye örnek alındığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla bu mevcut örnek modeli korumak adına OSB’lere pozitif ayrımcılık yapılması kanaatindeyim. Nedir bu pozitif ayrımcılık kısaca özetlersek ; 
Birincisi ve en önemlisi OSB’lerin kamusal niteliği konusundaki farklı düşünceler giderilmeli ve OSB’lerin kamu kurumu olduğu tescillenmelidir. Çünkü OSB’ler kamu yararına hizmet eden, kamulaştırma yetkisi olan, diğer kamu kurumlarında olduğu gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlardır.  OSB’ler kamuya hizmet ederken gücünü kamudan ve sanayicilerden alır. Dolayısıyla bu birlik ve beraberliği korumak adına bu konu netleştirilmelidir.  
Diğer bir konu ise OSB dışındaki alanlara sanayi ruhsatı verilmemelidir. Fakat mecburen OSB dışında yapılması zorunlu tesisler için değil tabiki. 
OSB’lerde faaliyet gösteren tesislerden kesinlikle emlak vergisi alınmamalıdır. Bu durumu OSB’ler yatırımcı çekmek için avantaj olarak kullanabilmelidir. Ödenen veya ödenecek emlak vergilerinin OSB’lere maddi bir katkısı yoktur. 
OSB’lerin kamusal nitelik kazanması ile ilgili anayasal bir değişiklik şarttır. Bunu en basit şekilde açıklarsak anayasanın 46. maddesinde kamulaştırma konusunda Devlet ve Kamu tüzel kişilikleri diye açıklanır. OSB’lerin tanımı ise özel hukuk tüzel kişilik diye geçer. Dolayısıyla oluşan tezatlığın giderilmesi için OSB ‘lerin anayasal çerçevede kamusal nitelikte olması şarttır.
Bugün tüm OSB’ler kendi içinde bir aile modelini zaten oluşturmuştur. OSB’lerin birlikteliğini ise başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve OSBÜK gerçekleştirmektir. Tüm OSB’ler diğer kamu kurumları ile paralel bir şekilde ve uyum içinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Geriye bir tek tescillenmesi kalmaktadır. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78