Barış ve af kelimesi insanoğlu tarafından hep sempatik karşılanır.

Ucunda menfaat vardır, isteyerek ve istemeyerek oluşan sorunlara ek çözümler getirir.

Vatandaşlar seçim döneminde af veya menfaat getirici olayların geleceğine kesin gözü ile bakar ve bekler oldu.

Çıkarılan imar barışı da bunun son örneğidir. Bir taraftan kanuna saygılı vatandaşlar kök sökerken, son dalga getirilen bu kararlar dürüst vatandaşın hakkını yemekle kalmayıp planlı yapılaşmayı da bozmaktadır.

Getirilen imar barışı OSB’lerde barış değil kargaşa getirecektir.

Kararname teknik bir çalışma ve hukuki süzgeçten geçirilmeden acil çıkarılmış, devlete gelir sağlayan vatandaşı aldatan bir karardır.

OSB’lerde planlı yapıyı bozacak, yangın tehlikesini ferdi değil tümüne sirayet edecek durumu yaratmaktadır. Şöyle ki; parsel arasındaki çekme mesafelerdeki yapılara da af getirmektedir.

Sanayici yer sıkıntısı çekmektedir, bu karardan yararlanıp mutlu olacaktır gibi gözükse dahi ileride cerimesini çekecektir. Sigortalar risk klozunu artıracak olsa dahi sigorta etmeyecektir. Tiner kullanan veya pamuk işleyen bir işletme ile sıfır komşu olmak ister misiniz?

OSB’lerde yönetim ve sanayici, prefabrik bekçi kulübesinden, elektrik trafo binası ve direkten rahatsızlık duyarken, geçinemediği komşusunun yangın köprüsü kurmasını, itfaiye müdahalesi olanağının kaldırılmasını hazmettirebilir misiniz?

Bu kararnamenin çıkışında asgari kriterler konulması gerekirdi.

OSB Kanunu’na göre yüzde 70 olan emsal, yüzde 10-15 oranını geçmeyecek şartı konulabilir, parseller arasında itfaiye veya hizmet aracını girebilmesi için asgari 3 metre şartı konulabilirdi. Halen tren kaçmış değil, ek birkaç madde ilave karar olarak eklenmelidir.

Planlı sanayileşmenin örneği olan OSB’lerin gecekonduya dönmesine, kalıcı hak sağlamayan sadece seçim ve hazineye rant sağlayan bu kararnameye OSBÜK, OSB’ler direnmeli, ucu açık kanunsuz ve haksız bu uygulamaya en azından kendi içinden çözüm üretmelidir.

Benim kısaca aklıma gelenler:

*-Komşu parsele asgari 2,5 metre yaklaşılmalı,

*-Ön cephede bırakılan yeşil alan çekme mesafeleri korunmalı,

*-Prefabrik inşaatlara müsaade edilmeli,

*-Kendi mülkiyetine ait iki bina arası kapatılabilmeli,

*-Sundurmalar yüksekliği 4 metre, altından araç geçebilir olmalı,

*-Komşu ara çekme bölmesinde, yanıcı, parlayıcı ürünler stoklanmamalı ve müsaade edilmemelidir.

Acil kararlar, senelere ve nesillere intikal edecek ise daha dikkatli olunmalı haksızlık olumsuzluk yaratmamalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.