Sürdürülebilir bir iş ve misyon etkili planlama ve finansal yönetimi gerekli kılar. Yöneticiler uygulamaya koydukları stratejilerin finansal açıdan güçlü ve zayıf yanlarını görmek için finansal analiz yaparlar. Fonlayıcılar ise finansal analizi yönetimin etkililiğini ölçerek yönetim hakkında bir yargıya ulaşmak için kullanırlar.  Bu durum finansal tabloların geniş ölçüde kullanılmasına yol açmış ve finansal analizin önemini daha da anlamlı hale getirmiştir. Diğer taraftan bu analiz, denetim işlevi görmektedir ve geleceğe yönelik politika oluşturulmasında politika girdisi olarak da kullanılabilmektedir.

Mevzuat gereği özel hukuk tüzel kişiliğine sahip OSB’ler mevzuatta buna ilişkin açık bir hüküm olmamakla birlikte kar amacı gütmeyen ve kar dağıtımı yapmayan kuruluşlardır. Ancak bu durum OSB’lerin zarar edeceği ve profesyonel yönetilmeyeceği anlamına gelmemektedir.

OSB’ler kurumlar vergisinden muaf oldukları için elde edilecek dönem karı,  dönem net karına eşit olacaktır. Kar elde edilmesi durumunda, bu kaynaklar OSB içindeki firmalara daha iyi hizmet götürülmesi şeklinde kullanılacağı gibi OSB genişleme alanı yapımında da kullanılabilir.

OSB içindeki katılımcı firmalar mevzuat gereği OSB tüzel kişiliğinin finansal yükümlülüklerinin sorumlu bir tarafıdır. Bundan dolayı oluşabilecek ekstra finansal yükün OSB’deki katılımcı firmalara aidat bedellerinin, katılım paylarının ve benzeri ödemelerin artırılması şeklinde yansıması olacaktır. Bu durum profesyonel yönetilemeyen OSB’lerde sık sık karşılaşılan bir durumdur.

Aynı zamanda kredi borcunu ödeyemeyip de kanuni takip ya da icrai takip aşamasına düşmüş olan OSB’ler için bu durum daha da büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir OSB’de borcun tamamı muacceliyet kazandığından finansal yük, gecikme faizleri, temerrüt faizleri, takip masrafları gibi nedenlerle katlanarak artmakta ve yatırım iklimi bozulmaktadır. Ayrıca bu durumda olan OSB’ye dışardan yatırımcı gelmesi de zor olacaktır. Hiçbir yatırımcı kanuni takip ya da icrai takip aşamasındaki OSB’ye gelip yatırım yapmak istemez. Çünkü yatırımcı firma kendini riske ve belirsizliğe sokmak istemez.

Tabii buraya kadar söylenenler bu analizin sadece bir yönünü içermektedir. Bahsedilenler bütüncül bir yaklaşımla değerlendirildiğinde, OSB’lerde profesyonel yönetim anlayışının bir parçası olan finansal sürdürülebilirliğin sağlanması ve güçlü bir OSB algısı oluşturulması açısından belirli aralıklarla finansal performans analizinin yapılması büyük önem arz etmektedir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.