Yatırımcının sesine yeni cevap “BOYABAT OSB“

Sinop Boyabat OSB Başkanı Kaymakam Ünal Çakıcı, bölgenin şuanda en büyük sorununun alt yapı ile ilgili çalışmalar olduğunu söyleyerek, “Bir an önce alt yapı ile ilgili çalışmaları bitirip yatırımcıların sesine cevap vereceğiz” dedi.

Yatırımcının sesine yeni cevap “BOYABAT OSB“

Sinop Boyabat OSB Başkanı Kaymakam Ünal Çakıcı, bölgenin şuanda en büyük sorununun alt yapı ile ilgili çalışmalar olduğunu söyleyerek, “Bir an önce alt yapı ile ilgili çalışmaları bitirip yatırımcıların sesine cevap vereceğiz” dedi.

10 Ekim 2011 Pazartesi 11:09
Yatırımcının sesine yeni cevap “BOYABAT OSB“
Sinop Boyabat OSB Başkanı Ünal Çakıcı, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. “Bölge olarak en büyük sorunumuz bir an önce alt yapı ihalesine çıkıp alt yapı ile ilgili bütün çalışmaları bitirerek, yatırımcıların sesine cevap vermek” diyen Kaymakam Çakıcı, kurulum aşamasında bir bölge oldukları için maddi kaynakta da sıkıntı çektiklerini söyledi. OSB dışı alanların sanayiye kapatılmasının doğru olacağını dile getiren Çakıcı, dağınık bir alanın kontrolünü yapmanın zor olduğunu belirtti.
 
Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
 
Boyabat Organize Sanayi Bölgesi Boyabat- Sinop Karayolunun 12. kilometresinde bulunmakta olup 72 hektarlık bir alana sahiptir. Ayrıca 100 hektar kadar genişleme rezervine sahip bir alanımız bulunmaktadır. Bölge olarak imar planlarımız ve parselasyon planlarımız bitmiş durumdadır. 2011 -2012 yılları arasında Alt yapı çalışmaları başlayacak olup kısa zamanda bölgeyi yatırımcılar için cazip bir çalışma alanı olarak inşa etmeyi planlamaktayız.
 
Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?
 
Bölgemiz Sinop- Boyabat Karayolunun 12. kilometresinde bulunmakta olup, Karayolu ağı bakımından Kastamonu – Samsun - Sinop illeri arasında jeopolitik bir öneme sahip ilçemizdir. Ayrıca Samsun ve Sinop Hava Yolları Limanları ile yine Sinop ve Samsun Deniz Ulaşımı Açısından da yatırımcılar için cazip bir alan teşkil etmektedir.
 
Bölgenin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neler?
 
Bölge olarak şuan en büyük sorunumuz, bir an önce alt yapı ihalesine çıkıp alt yapı ile ilgili bütün çalışmaları bitirerek, yatırımcıların sesine cevap vermektir. Konu ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak gerekli ortak çalışmaları yürütmekteyiz. Tabi şuan kurulum aşamasında olan bir bölge olduğumuz için en büyük sıkıntılarımızdan biriside maddi kaynakta sıkıntı çekilmesidir. Bu tarz sıkıntılarında yeni kurulan bölgeler ya da küçük çaptaki bölgeler için büyük sıkıntı yarattığı bilinmekte olup bununla ilgili olarak gerekli kurum ve kuruluşlardan çalışma beklemekteyiz.
 
Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?
 
Hali hazırdaki mevcut durumumuz itibariyle alt yapı ihalesi yapılacak olduğu için alt yapı sorularımızı tamamlamadan yatırımcılarımıza yer temini yapamıyoruz. Ancak yatırımcı firmalar ile gerekli ön görümseler yapıp ileriye dönük çalışmalarda gerekli bilgi teminini sağlıyoruz.
 
Bölgenin 2011 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?
 
Öncelikli olarak bölgemizin 2011 yılı içerisinde alt yapı ihalesini gerçekleştirip, havaların ve mücbir sebeplerin elverdiği kadarı ile yer teslimi yaparak işe başlanmasını sağlamaktır. İhale aşamasına gelmiş bulunmakta olup Bakanlıkça Resmi Gazeteye ilana verilmesini beklemekteyiz.
 
OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?
 
Bölgeler aslında küçük bir belediye hizmeti de vermektedir. Belirli bir mücavir alanı, imar planları, adalar ve parsellerle birlikte yine su elektrik ve bakım işlerini de yürütmektedir. İlgili Belediyedeki konut, işyeri sahipleri nasıl ki belediyeye emlak vergisi ödüyorsa, Bölgelerindeki yatırımcılardan da bu vergiyi almaları gerekmektedir. Alınan vergiler daha iyi hizmet ve daha iyi çalışma ortamı olarak muhakkak yatırımcılarımıza geri yansıyacaktır.
 
Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arşa teşviki nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?
 
OSB’ler için arsa teşvikleri amacı doğrultusunda kullanılırsa yatırımcı için bulunmaz bir fırsattır. Ama maalesef amacı dışında da kullanıldığı görülmektedir. Bunlar hem iyi niyeti hem de sanayiyi baltalamaktır. Buna dikkat edilip bununla ilgili gerekli yasa ve kararname çıkartılırsa çok yerinde bir uygulamadır.
  
OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu? Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar.
 
OSB yöneticisi olarak OSB dışı alanların sanayiye kapatılmasının doğru olacağı kanısını taşıyorum. Çarpık imarlaşma ve bunun doğrultusunda çarpık sanayileşme kentsel ve tarımsal sorunları çıkartabilir. Dağınık bir alanın kontrolünü yapmakta zordur. Eğer ki mevcut OSB alanı yetmiyorsa rezerv alanları bulup yeni etaplar imara açılmalıdır.
 
Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’ın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Bu kuruluşlarla ilgili OSB olarak beklentileriniz neler?
 
OSBÜK ve OSBDER’in sadece bölge müdürlükleri değil sanayici ve çalışanlarında hakkını savunduğunu düşünüyorum. Yalnız bizim gibi kuruluş aşamasında olan herhangi bir geliri olmayan aidat paralarının istenmemesi halinde bölgeler için daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda Bölge personellerine yeterince destek amaçlı sık sık bilgilendirme toplantıları seminerlerin de düzenlenmesi gerekmektedir.
 
OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çözüm önerileriniz neler?
 
Nitelikli personel konusunda tek adres İşkur ve halk eğitim kurumlarıdır. Gerek İşkur olsun gerek Halk Eğitim müdürlükleri olsun meslek edindirme kursları ile nitelikli elamanların istihdamında öncülük edecek kurumlardır. İstihdam edilirken ilgili yatırımcı kuruluş ile İşkur ve H.E.M. ile ortak bir çalışma içerisinde bulunmaları yeterli kalifiye personel sıkıntısını çözeceği kanısındayım.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.