Yaman büyüyecek

Adıyaman tarımdan elde edemediğini kısmen de olsa sanayiden edinmek için atağa kalktı. Adıyaman OSB Başkanı Abdulkadir Çelenk yeni ilave edilen parsellerinde tahsisinin yapıldığını ve kısa sürede üretime geçilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Yaman büyüyecek

Adıyaman tarımdan elde edemediğini kısmen de olsa sanayiden edinmek için atağa kalktı. Adıyaman OSB Başkanı Abdulkadir Çelenk yeni ilave edilen parsellerinde tahsisinin yapıldığını ve kısa sürede üretime geçilmesi için çalıştıklarını söyledi.

01 Ekim 2013 Salı 10:43
Yaman büyüyecek
 

  Akdeniz’in en doğusunda yer alan Adıyaman yakın çevresindeki illere nazaran gelişmişlik oranında geride kalsa da son yıllarda önemli bir ivmeyi, sanayileşme ile yakaladı. Adıyaman’da da sanayileşme OSB merkezli gerçekleşirken ivmenin daha da artması ilave alanlarda üretime geçilmesiyle sağlanacak. Adıyaman OSB Başkanı Abdulkadir Çelenk, Sanayi Gazetesi’ne yaptığı açıklamada bu hususa işaret ediyor:

 “Daha hızlı sanayileşmek istiyoruz”

 “Adıyaman OSB yeni ilave edilen parsellerin tahsisi yapılmış olup en kısa zamanda yeni yatırımlar gerçekleştirerek, daha hızlı sanayileşmek istiyor. Çünkü Adıyaman tarımdan elde edemediğini kısmen de olsa sanayi ile elde edebilmelidir. Bunun için sanayicimizin yeni ilave alandaki altyapı sorunlarını kısa zamanda çözmek, yine bölgemizde idari bina dahil bir çok sosyal tesisin eksikliklerini de kısa ve orta vadede çözmek istiyoruz. Çalışmalarımızı da bunun üzerine yoğunlaştırmaktayız.”       

“Büyük önem taşıyor”

 Adıyaman OSB Başkanı, İnşaat Mühendisi Abdulkadir Çelenk  kalkınmak ve gelişmek için potansiyeli oldukça yüksek olan Adıyaman’daki istihdama yönelik nitelikli, bilgili ve eğitimli insan gücünü ortaya koyacak ve bu ihtiyaca temel teşkil edecek genç işsiz nüfusa istihdam kapılarının açılması için düzenli ve planlı sanayileşmenin gelişimi Adıyaman OSB’ye ilave olarak kurulacak olan 1. ve 2. tevsi OSB’nin desteklenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

 “Yeni yatırımlar yapılmalı”

 Adıyaman’ın kendisine komşu olan ve özellikle sanayi alanında önemli atılımlarda bulunan Gaziantep başta olmak üzere büyükşehir olan Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır illeri arasında bir köprü konumunda olduğu halde en az gelişen il konumunda olduğuna dikkat çeken Çelenk, “İlimizde yeni yatırımların yapılması, istihdam sorununun acilen giderilmesi, işsizlik oranının düşürülmesi, yöre ve ülke ekonomisine katkıda bulunulması, altyapı şebekesinin de tamamlanarak faaliyete geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

 Bakanlıktan 1.7 milyon TL kredi

 Adıyaman OSB’nin tüm altyapı ve elektrik şebekesi için toplam 1.7 milyon TL tutarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kredisi kullanıldığına değinen Çelenk, “Buna karşılık bölgemizde kurulan ve kurulmakta olan tesislerin yatırım tutarı ise yaklaşık 400 Milyon TL.yi aşmıştır. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere OSB’ye aktarılan devlet kaynaklarına karşılık, bölgemiz girişimcisi çok daha büyük oranda fazlasıyla karşılık koyarak kendi kaynaklarını yatırıma dönüştürmüş ve faal olan sadece 75 tesiste yaklaşık 4 bin 500 kişi istihdam etmektedir. İnşaatı devam eden diğer tesislerinde faaliyete geçmesi halinde istihdam sayısının artması beklenmektedir. Şu anda arsa tahsis talebinde bulunan 98 müteşebbis var. Müteşebbislerin yaklaşık 3 bin 500 kişiyi istihdam edeceği, bununla beraber yatırım bedeli olarak da yine yaklaşık en az 185 Milyon TL tutarında yatırım yapılacağı öngörülmektedir” diye konuştu.

Son Güncelleme: 01.10.2013 10:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.