‘Verimli’ yönetilemeyen KOBİ küçük kalır

ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener, KOBİ’lerin sadece daha çok tezgah satın alarak, değil, aynı zamanda üretim ve hizmetin her aşamasında verimlilik ilkelerini hayata geçirdikleri takdirde büyüyebileceklerini söyledi.

‘Verimli’ yönetilemeyen KOBİ küçük kalır

ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener, KOBİ’lerin sadece daha çok tezgah satın alarak, değil, aynı zamanda üretim ve hizmetin her aşamasında verimlilik ilkelerini hayata geçirdikleri takdirde büyüyebileceklerini söyledi.

27 Nisan 2011 Çarşamba 16:07
‘Verimli’ yönetilemeyen KOBİ küçük kalır
Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Özcan Ülgener, “Verimlilik Haftası” dolayısı ile yaptığı açıklamada KOBİ’lerin iş düzenleme, üretim plânlaması, maliyet muhasebesi, verimlilik yönetimi gibi alanlarda ciddi problemler yaşadığını söyledi. Kurumsallaşamayan ve faaliyetlerinde verimlilik ilkelerine uymayan KOBİ’lerin kaynak israfı nedeniyle büyüyemediklerini vurgulayan ORSİAD Başkanı Ülgener, işletme sahiplerini bilinçlendirmek için “Verimlilik Haftası” dolayısı ile Milli Prodüktivite Merkezi’nin (MPM) OSTİM ve İvedik bölgesi firmalarına seminer vereceğini açıkladı. Ülgener, MPM’nin ulusal verimlilik çalışmaları kapsamında Türkiye genelinde KOBİ’ler için özel verimlilik programları ve seminerler hazırladığını, KOBİ’lerin verimlilik ilkelerine uygun faaliyet gösterebilmeleri için MPM’nin bilgi birikimini ve deneyimlerini ORSİAD’ın organize edeceği toplantılarda bölge sanayicileri ile paylaşacağını kaydetti.
Dünyada ekonomilerin dinamizmini sağlayan ve gelir dağılımındaki bozukluğu düzelten önemli bir unsur olarak kabul edilen KOBİ’lerin uzun ömürlü olmasının ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Ülgener, “KOBİ’lerin bilinen sorunlarından biri de verimsizliktir. Milli Prodüktivite Merkezi KOBİ’lerin ‘verimlilik’ sorunlarını yönetsel sorunlar, teknik sorunlar ve insan kaynakları sorunları bağlamında çözmeye çalışıyor. Verimlilik, ortaya konan ürünlerin değerinin ya da miktarının, bu ürünü elde etmek için kullanılan kaynakların değerleri ya da miktarları toplamına oranlanması yoluyla bulunan değerdir. Başka bir deyişle, kaynakların sabit olduğu var sayımıyla, aynı kaynaklarla, daha fazla ürün, çıktı ya da başarılı sonuç elde etmektir” dedi.
 
VERİMSİZLİĞİN BİR NEDENİ DE İŞLETME KÖRLÜĞÜ
 
İşletmelerin çoğu zaman kullanılan yöntem ve uygulamalardaki hataların o işletmede çalışanlar ve yöneticiler tarafından algılanamaması sorunu yaşadıklarını, buna “İşletme Körlüğü” denildiğini belirten Ülgener, verimlilikle ilgili sorunların kaynağında İşletme Körlüğünün de etken olduğunu ileri sürdü. Ülgener şöyle devam etti; “Verimlilikle ilgili sorunların büyük bölümü sorunların kanıksanmasından, fark edilememesinden kaynaklanıyor. İşletme körlüğü, bir şirkette kullanılan yöntem ve uygulamalardaki hataların ve gelecekteki olası fırsatların ve risklerin çalışanlar tarafından algılanamaması sorunudur. Çünkü çalışanlar, zamanla şirketteki uygulamalara ve iş yapış şekillerine alıştıkları için sorunları, riskleri ve fırsatları görmeleri zorlaşır. Üstelik bu durum, yöneticiler için çok daha sıkıntılı olabilmektedir. Nitekim günlük problemlerle meşgul olan yöneticiler, işletme körlüğü nedeniyle, halledilmesi son derece kolay olan problemlere bile çözüm bulmakta zorlanabilmekte ve özellikle şirketin geleceğini ilgilendirecek konularda, oluşabilecek fırsatları fark edemeyerek veya riskleri öngöremeyerek şirkette önemli kayıplar yaratabilmekte veya şirketi yüksek kazanımlardan mahrum bırakabilmektedirler.”
Son Güncelleme: 26.02.2013 09:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.