Tabela OSB’ler kapatılsın

Eskişehir OSB Başkanı Savaş Özaydemir, yıllardır gelişmeyen ve gelişme ihtimali olmayan OSB’lere sağlanan desteklerin kesilmesini istedi. Özaydemir, “Ekonomiye hiçbir katkı sağlamayan sadece tabela ve iki binadan oluşan bölgeler OSB statüsünden çıkartılmalı” dedi.

Tabela OSB’ler kapatılsın

Eskişehir OSB Başkanı Savaş Özaydemir, yıllardır gelişmeyen ve gelişme ihtimali olmayan OSB’lere sağlanan desteklerin kesilmesini istedi. Özaydemir, “Ekonomiye hiçbir katkı sağlamayan sadece tabela ve iki binadan oluşan bölgeler OSB statüsünden çıkartılmalı” dedi.

07 Mayıs 2012 Pazartesi 11:23
Tabela OSB’ler kapatılsın


  Eskişehir OSB Başkanı Savaş Özaydemir, yıllardır yatırım alamayan OSB’lerle ilgili çok ses getirecek bir öneride bulundu. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Başkan Özaydemir, “bir tabela ve bir binadan” ibaret olan OSB’lerin kapatılması gerektiğini söylüyor.
  Özaydemir, OSB’lerde uygulanan bedelsiz veya kısmen bedelsiz arsa teşviğine de karşı çıkıyor; “Eğer bir yatırımcı sadece bedelsiz arsa için yatırıma özendirilecekse yanlış. Ancak gerçek anlamda endüstriyel faaliyet ortaya koyacak yatırımlarda ve ciddi kar oluşturan bir üretim ortaya konacaksa, arsa bedeli iade edilebilir” diyor.


Türkiye’nin OSB’leşme konusunda başarılı olduğu belirtiliyor. Size göre de öyle mi? OSB’leşme sürecinde eksik gördüğünüz noktalar var mı?
OSB modeli ülkemiz için başarılı olmuş ve KOBİ’lerimizin gelişimine büyük katkı sağlamış önemli bir projedir. Bu konuda çok başarılı örnekleri görmekteyiz. Ancak unutulmamalıdır ki güncel ve global rekabet şartlarına uygun, optimizasyon içeren politikalar da geliştirmeliyiz. Dünyadaki teknolojik gelişimlere paralel, OSB’lerin sunduğu altyapı hizmetleri de geliştirilmeli, klasik teknoloji yerine yeni ve çok yüksek teknolojik ürünlerin üretimlerine yönelik konsept ileri teknoloji üretimini her anlamda destekleyen, sosyal yaşamla daha fazla entegre yeni OSB modellerinin de zaman kaybedilmeden ülkemizde de geliştirilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de tüzel kişiliği kazanmasının üzerinden on yıllar geçmesine rağmen halen yatırım alamayan OSB’ler var. Bunların durumu ile ilgili düşünceleriniz neler?
Oldukça düşündürücü ve kaynak israfı olan bu durum işin açıkçası bizlere iyi bir ders olmalıdır. Çeşitli nedenlerle özellikle de politik amaçlarla buna benzer nice harcama yapılmıştır. Bu konuda daha dikkatli olmalıyız. Yıllardır gelişmeyen ve gelişme ihtimali olmayan OSB’lere sağlanan tüm destekler kesilerek, mevcut gelişmekte olan ve hızla büyüyerek, ülkemiz sanayine katma değer yaratan OSB’lerin alt yapı geliştirme ve diğer sorunlarına bu kaynaklar aktarılmalıdır. Ekonomiye hiçbir katkı sağlamayan sadece tabela ve iki binadan oluşan bu tür yerler, gerekiyorsa OSB statüsünden de çıkartılmalı, sadece sağlıklı gelişme gösteren bölgeler her anlamda desteklenmelidir.

OSB’lerdeki bedelsiz ya da kısmen bedelsiz arsa tahsisi uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz. Uygulama devam etmeli mi?
Eğer bir yatırımcı sadece bedelsiz arsa için yatırıma özendirilecekse yanlış. Ancak gerçek anlamda endüstriyel faaliyet ortaya koyacak yatırımlarda ve ciddi kar oluşturan bir üretim ortaya konacaksa, arsa bedeli iade edilebilir. Zaten mevcutta duruma baktığınızda bir yatırımın ortalama arsa bedeli yüzde 10-15 paya sahiptir. Bu nedenle bu destek genel yatırım maliyeti içinde fazla bir anlama sahip değildir. Ancak yatırımlarda ciddi bir ivme yaratacak destek kalemi olarak görülüyorsa, geri kalmış yörelerde uygulanmasında bir mahsur yoktur.

Islah OSB ile ilgili düşüncüleriniz neler. Bu modelle OSB oluşturmayı doğru buluyor musunuz?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın başlattığı çalışmalar sonrasında gündeme gelen “Islah OSB” kavramı üzerince ciddi düşünülüp karar verilmesi gereken bir konudur. Çünkü geliş güzel ya da kendiliğinden oluşan sanayi bölgelerini OSB içerisine almak ciddi bir maliyet ve idari tasarruf gerektiriyor. En önemlisi de düzgün yerleşim ve altyapı varsa bu bölgelerin söz konusu kapsama alınması düşünülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki gecekondu sanayileşmeyi desteklemek de doğru olmaz. Bu bakımdan Islah OSB’ler konusunda dikkatli ve titiz bir çalışma yapılmalıdır. O kadar kurulan OSB’ler boş dururken, bu şekildeki bir yapılaşmaya izin vermekte zamanla içinden çıkılmaz yeni sorunların doğmasına neden olabilecektir. Öncelikle OSB’lerde sanayileşmenin ve işletme kurmanın her şekilde desteklenmesi gerekmektedir.

OSB teşviklerini yeterli buluyor musunuz? Size göre OSB’lere mevcutların dışında ne gibi destekler verilmeli?
Bu gün şu haliyle OSB teşvikleri yeterli değildir. Özellikle 2000’li yılların başından beri 3 bine yakın KOBİ’nin ihracat atağına geçmesi, düzenli ve disiplinli sanayiyi teşvik eden OSB’lerimizin ülke sanayindeki önemini ve değerini arttırmaktadır. OSB’lerdeki sanayicilerimizin dünya ile rekabet edebilmesi, özelliklede katama değer oluşturabilmesi için OSB’lerimize yönelik özel teşvikler uygulanabilir. Özellikle yatırım indirimi az da olsa verilmelidir. Yatırımcıların OSB’lerde yatırım yapması, hem mali yönden, hem çevre kontrolü yönünden hem de istihdam ve Ar-Ge destekleri yönünden çok daha fazla desteklenmelidir.


Son Güncelleme: 07.05.2012 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.