banner89

SANAYİDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Başkanı Memiş Kütükcü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından yasallaşan Üretim Reform Paketi'nin iş dünyasına hayırlı olmasını temenni etti.

SANAYİDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Başkanı Memiş Kütükcü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından yasallaşan Üretim Reform Paketi'nin iş dünyasına hayırlı olmasını temenni etti.

03 Temmuz 2017 Pazartesi 11:02
SANAYİDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI


Uzun süredir üzerinde çalışılan ve kamuoyunda Üretim Reform Paketi olarak bilinen ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Kütükcü, bu kanunla birlikte iş dünyası için yeni bir dönemin başladığının altını çizdi.

Kütükcü, kanunun iş dünyasının ve üretimin üzerindeki yükleri önemli ölçüde hafifleteceğini vurgulayarak, &Kanunun onaylanmasıyla birlikte sanayicilerimizin, belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı alma zorunluluğu kalktı. İşletmelerimizin organize sanayi bölgelerinde yapacakları yatırımlarda yatırım maliyetinin azaltılması amacıyla arsa tahsislerinden damga vergisi alınmayacak. OSB’ler ve diğer planlı sanayi bölgelerindeki işletmelerimiz emlak vergisinden muaf olacak. Yıllardır söylediğimiz TRT payı ise kaldırıldı. OSB’lerde arsa tahsis rakamlarına üst sınır getirildi. OSB’lere faaliyetleri için gerekli olan ve bakanlıkça uygun görülecek projeler için kredi verilebilecek, finans kuruluşlarından kullanılan krediler için ise kredi faiz desteği sağlanabilecek. Yine OSB’lerden KOSGEB payı kaldırıldı.& dedi. Kütükçü şöyle devam etti;

&Tüm bunların yanı sıra pek çok düzenlemeyi beraberinde getiren kanunla birlikte, Türkiye çok daha güçlü ve rekabetçi bir üretim yapısına kavuşacak. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan başta olmak üzere, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’ye, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a, Sanayi Komisyon Başkanımız Sayın Ziya Altunyaldız ile komisyon üyelerine ve emeği geçen herkese iş dünyamız adına teşekkür ederim.”

Türkiye’de ilk OSB’nin 1961 yılında kurulmasından bu yana çok önemli mesafeler kat edildiğini, şu anda 1 milyon 750 bin civarında istihdam sağlanan OSB’lerin artık küresel başarı hikayeleri yazdığını aktaran Kütükcü, bu kanunla Türkiye’nin Bakanlar Kurulu izniyle yurtdışında da OSB kurabilmesinin yolunun açıldığını belirtti.

Kütükcü, 2002 yılında OSB’lerin kendi aralarında yardımlaşmalarını sağlamak amacıyla kurulan OSBÜK’e de ‘özel hukuk tüzel kişilik’ kazandıran kanunun organize sanayi bölgelerinin temsil kabiliyetini artıracağının altını çizerek, “OSBÜK olarak artık OSB’lerimizi daha kurumsal bir yapıyla temsil edeceğiz. OSB’lerimizin sorunlarının çözümünde daha etkin rol oynayarak, bölgelerimizi ve ülkemizi hep beraber büyütmeye devam edeceğiz. Ayrıca kanunla birlikte, OSB’lerimizde seçimler iki yılda bir değil, dört yılda yapılacak. Böylece hizmette süreklilik olacak diye konuştu.

Kütükcü, kanunun üniversite-sanayi işbirliğine de yeni bir bakış açısı getirdiğini aktararak, devlet üniversitelerinin fen ve mühendislik bilimleri lisans öğrencilerinin, öğrenimlerinin son bir yarıyılını sanayi tesislerinde, teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde uygulamalı olarak geçirebileceklerini, öğrencilere bu eğitimleri sırasında asgari ücretin net tutarının yüzde 35’i kadar ücret ödeneceğini sözlerine ekledi.


Son Güncelleme: 03.07.2017 11:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET KOÇ 2017-07-04 08:26:07

kosgeb payı falan yok ki , yayımlanan kanunda