banner250

“Sanayiciyi mağdur etmeyecek önlemler alınmalı“

İhracat İçin OSB’de Üretim Şartı konusunu değerlendiren OSBDER Başkanı Tuncay, "Sanayiciyi mağdur etmeyecek önlemler alınmalı" dedi.

“Sanayiciyi mağdur etmeyecek önlemler alınmalı“

İhracat İçin OSB’de Üretim Şartı konusunu değerlendiren OSBDER Başkanı Tuncay, "Sanayiciyi mağdur etmeyecek önlemler alınmalı" dedi.

20 Aralık 2013 Cuma 14:40
“Sanayiciyi mağdur etmeyecek önlemler alınmalı“ 
Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde basına yansıyan “İhracat İçin OSB’de Üretim Şartı” konusunu değerlendiren OSBDER Başkanı Tuncay, "Sanayiciyi mağdur etmeyecek önlemler alınmalı" dedi.

  OSBDER ve Anadolu OSB  Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Üretimin OSB’lerde gerçekleşmesinin kendileri tarafından da zaten desteklendiğini ve bunun pek çok yararlı sonucu olduğunu, ancak gerek verilen süre, gerekse durumun henüz netlik kazanmaması ve yeterli açıklamaların yapılmaması nedeni  ile belirsizlik yaşandığını söyledi.

  AB Müzakerelerinde,  ihracat için üretimin OSB’lerde yapılması şartının geldiği yolunda basına yansıyan haberleri değerlendiren TUNCAY yaptığı açıklamada “Üretimin ihracat için olsun ya da olmasın OSB’lerde gerçekleşmesinin önemli yararları var. Bizler sanayiciler olarak zaten sanayi yatırımlarının ve üretiminin OSB’lerde olması gerektiğini yıllardır dile getiriyoruz ve bunu destekliyoruz. Ancak AB müzakereleri sırasında görüşüldüğü ve taahhüt edildiği basında yer alan bu konunun sanayi politikalarından çok çevre ve enerji konusundaki uyum çalışmalarının bir sonucu olarak AB tarafından Türkiye’ye ve Türk sanayicisine dayatıldığını, basında yer alan biçimi ile de uygulamaya geçirilmesinin zor olduğunu düşünüyoruz”, dedi.

  Tuncay “Yapılan açıklamalardan edindiğimiz  bilgilere göre Türkiye’ye bu uygulama için verilen süre iki yıl. Yani 2015 sonuna kadar süreç tamamlanacak ve ülkenin ihracata yönelik üretimi OSB’lerden gerçekleşecek. Oysa bu günkü koşullara baktığımızda uygulamanın sağlıklı ve süreklilik sağlayacak biçimde başlatılabilmesi için her şeyden önce bu süre çok kısa. Sürecin bir şekilde işletilip tamamlanarak uygulama aşamasına geçilmesi halinde sanayicimiz ve Ülkemiz açısından önemli sorunların ortaya çıkması söz konusu.  Eğer bu açıklamalar doğruysa Türkiye OSB’ler dışında kalan münferit sanayi yerleşme ve yapılaşmasında kısa bir süre içinde ciddi bir yapısal dönüşümü gerçekleştirmek durumuyla karşı karşıya kalacak.  Zaten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün konuya ilişkin yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığı üzere iki yıl gibi bir sürede OSB’lerin ve sanayicinin tam anlamı ile ve yeterli biçimde bunu gerçekleştiremeyeceğini, bu nedenle başka bir çözüm arayışına gidilerek Islah OSB’ler formülünün uygulanmaya çalışıldığını görüyoruz” dedi.

   Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün Islah OSB’lerin altyapılarının oluşturulması ile ilgili olarak,  kredilendirme dahil her türlü desteğin sağlanacağı yönündeki açıklamasına değinen Hüseyin Kutsi Tuncay,  “Sayın bakanın açıklamalarında her türlü desteğin verileceğinden söz ediliyor olsa da açık ve net bir yol haritasının oluşmadığını görüyoruz,  bu nedenle sanayicinin henüz belirsizliğini koruyan bir uygulamanın içine çekilmesini sakıncalı ve riskli buluyoruz” dedi.

  Sadece Islah OSB’lerin desteklenmesi ile bu sorunun çözülemeyeceğini,  ivedi olarak hazırlanacak bir yol haritası/eylem planı çerçevesinde OSB’ler dışında kalan sanayi tesislerinin OSB’lere taşınabilmesine yönelik özel teşvik tedbirleri uygulamaya konulması ve bu kapsamda OSB’ye taşınma yatırım desteği verilmesi gerektiğini dile getiren Tıncay,  OSB’lerin 5 ve 6.  teşvik bölgelerine alınarak,  bu iki bölge teşviklerinden yararlanılmasının sorunun çözümünde çok büyük bir katkısı olacağını belirtti.

  Tuncay açıklamasında ,  Avrupa Birliği’nin üye ülkelere  uyum süreçlerinde, özellikle yapısal dönüşüm gerektiren ve maliyeti yüksek olan konular başta olmak üzere,  çeşitli konularda süre yönünden muafiyetler verdiğini belirterek,  Türkiye’nin bu muafiyetleri alması gerekliliği üzerinde durulmasının önemine de değindi.

  Türkiye’de 266 OSB bulunduğunu belirten Hüseyin Kutsi Tuncay,  bu OSB’lerin de istenen dolulukta olmadığını, daha önce OSB’lere verilmekte olan teşviklerin (başta enerji olmak üzere) durdurulması nedeni ile OSB’lere gelen yatırımların azaldığına işaret etti ve  “İstihdam başta olmak üzere kayıtlı ekonomiye katkıları, denetime her zaman açık olmaları, çevre dostu üretime uygun olmaları gibi pek çok olumlu nedenden dolayı üretimin OSB’lerde olması için gerekli her türlü desteğin sağlanması amacıyla gerekli çabayı gösteriyoruz. Ancak 2015 yılı sonuna kadar bu sürecin gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını düşünüyoruz” dedi.

  Hüseyin Kutsi Tuncay, OSBDER olarak, sanayici mağdur edilmeden, Türkiye ekonomisine zarar verilmeden ve yeni yükler getirilmeden belli bir planlama ve program çerçevesinde OSB dışındaki mevcut sanayi tesislerinin OSB’lere taşınmasını ve yeni yatırımların OSB’lerde yapılmasını desteklediklerini de sözlerine ekledi.Son Güncelleme: 21.12.2013 14:28
Anahtar Kelimeler:
Hüseyin Kutsi Tuncay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.