Sanayici OSB’de rahat eder

Bursa Hasanağa OSB Başkanı Ahmet Sezgi Erceiş, “Çevresi, elektriği, suyu ve doğalgazı ile OSB’ler sanayiciyi çok rahatlatıyor. OSB’ler kendi sirkülâsyonu ile işletmeciye çözümler sunuyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?” dedi.

Sanayici OSB’de rahat eder

Bursa Hasanağa OSB Başkanı Ahmet Sezgi Erceiş, “Çevresi, elektriği, suyu ve doğalgazı ile OSB’ler sanayiciyi çok rahatlatıyor. OSB’ler kendi sirkülâsyonu ile işletmeciye çözümler sunuyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?” dedi.

21 Mayıs 2012 Pazartesi 10:10
Sanayici OSB’de rahat eder
            Bursa Hasanağa OSB Başkanı Ahmet Sezgi Erceiş, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuşan Ahmet Sezgi Erceiş, rahat nefes almak isteyen sanayicilere OSB’lerde yatırım yapmayı önerdi. OSB’leri, “Sanayicilerin kendi göbeklerini kendilerinin kestiği yer” olarak nitelendiren Erceiş, devletin OSB’lere verdiği teşviki arttırması gerektiğini kaydediyor. Erceiş, “Arsa fiyatlarında devletin kesinlikle yardımcı olması lazım” diyor.
 
Hasanağa OSB hakkında bilgi verir misiniz?
 
 Hasanağa OSB’nin temelini sanayiciler derneği 1995 senesinde attı. Daha önceleri burası ufak bir sanayi bölgesiydi. Ben geldiğim zaman 1 tane fabrika vardı. İkinci fabrikayı ben kurdum. Sonrasında başka sanayiciler yatırım yapmaya başladı. Beraberinde sorunlar ve sıkıntılar da artmaya başladı. Hasanağa Beldesi’nin Nilüfer Belediyesi’ne bağlanmasından sonra artık OSB olmamızın gerektiğini anladık. Gerekli girişimleri tamamlayıp 2003 yılında OSB olduk. OSB olduk ama bu seferde belediye problem çıkarmaya başladı. 2006 yılında mahkeme kararıyla bölgenin OSB olması ancak kısa bir süre sonra tekrar OSB tüzelkişiliğimize kavuştuk.
Hasanağa OSB 104 hektardan oluşuyor. Ancak bölgemiz daha da büyüyecek. Bizim bölgemizin bitişiğinde kalan bir firmamız bölge sınırlarımıza dahil olmak istiyor. Bölgemizin bu taleple ilgili çalışmaları devam ediyor. Biz OSB olurken tarım alanı olarak gözüken ancak içinde fabrika olmasına rağmen onaylamadıkları bir yerimiz de var. Burayı da bölgemize katmak istiyoruz. Bu iki yer Hasanağa OSB dahil olursa bölgemizin yıldızı daha da parlayacak. Ayrıca İzmir yoluna doğru çok büyük bir genişleme alanımız mevcut. Şuanda biz burada mevcudu en iyi şekilde halledip taleplere göre şekil alacağız. Toplanma 119 sanayi parselimiz mevcut. Bunlardan 67’sinin üzerinde yatırım var. Gerisi boş ancak çeşitli bölgelerden sürekli talep alıyoruz. Bu talepleri değerlendiriyoruz.
 
Hasanağa OSB’de istihdam ne kadar? Bölgede ağırlık olarak hangi sektörlerde üretim yapılıyor?
 
Bölgemizde 3 bin 500 istihdamımız var. Ağırlık olarak makine sektöründe faaliyet gösteren firmalar yer alıyor. Bursa’dan farklı olarak bölgemizde tekstil fabrikamız çok az. Boya fabrikamız olamaz çünkü suyumuz yok. Ancak şöyle bir durum var; yakın bir zaman önce çok bol suya kavuştuk. Hasanağa’ya Devlet Su İşleri (DSİ) tarafında baraj yapıldı. Bunun yüzde 17.70’ini biz satın aldık. Çok ufak bir kullanma bedeli ile proses suyu olarak sanayicilere veriyoruz. Bölge Müdürlüğü binamızın hemen arkasına 350+350 tonluk su deposu yaptık. Bu su depolarını yapmamızın nedeni rezerv olsun. Engebeli bir arazide bulunduğumuz için üst bölgelerde bulunan firmalara su iletebilmek için yaptık. Bu sene suyumuzun bir kısmını arıtarak içme suyu haline getireceğiz.  Altyapımız tamamen bitti. Kuruluşumuzda altyapı hedeflerimizi yüksek tuttuk. Arıtmayı bitirdik. Önümüzdeki sene tüm OSB’yi asfaltladıktan sonra yürüme yolunu da yapacağız.
 
Hasanağa OSB’nin avantajları nelerdir?
 
Artık çevrecilik çok ön plana çıkıyor. Sanayici OSB alanında yer almalı. Sanayici başta elektrik olmak üzere belediyeye takılmadan ruhsat gibi resmi işlerini OSB’mizde çok hızlı bir şekilde yapabiliyor. Ne yapılması gerekiyorsa her şeyinde yardımcı oluyoruz çünkü bizde sanayiciyiz. Yani devlet teşekkülünde çalışmıyoruz. Biz gönüllüyüz, zaten bu bölgenin bu kadar kısa zamanda kalkınmasının sebebi de bundan kaynaklanıyor. Kendi göbeğimizi de kendimiz kesiyoruz. Bizim 15 kişilik müteşebbis heyetimiz var. Dolayısı ile son derece hızlı karar alıyoruz ve aynı anda uyguluyoruz.
 
Yatırım yapacak sanayicilere OSB’yi öneriyor musunuz?
 
Yüzde 100 öneriyorum. Çevresi, elektriği, suyu ve doğalgazı ile OSB’ler sanayiciyi çok rahatlatıyor. OSB’ler kendi sirkülâsyonu ile işletmeciye çözümler sunuyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?
 
Siz sanayicilere OSB’leri öneriyorsunuz ama sanayiciler de OSB’lerdeki arsa fiyatlarından yakınıyor…
 
Evet, onda yüzde 100 haklılar veya haklıyız. Şuanda Hasanağa OSB’de metre kare fiyatları 200 lira civarında. Bu ucuz olanı. Biz gerçekten cefakâr bir sanayiciyiz. Dünyanın parasını veriyoruz. Altyapıları kapatıyoruz sonra işletmeye geçiyoruz birde işletme sermayesine harcıyoruz. Ve buna rağmen dünyanın 15’inci ekonomik ülkesiyiz. Bu çok önemli bir başarı öyküsü.
 
OSB’lerde yatırımcılara verilen teşvikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Benim şahsi kanaatim arsa fiyatlarında devletin yardımcı olması lazım. Tabi burada birde batıda olmanın durumu var Anadolu’ya doğru gittikçe bu fiyatlar düşüyor. Ama bunlarında işçilik, ihracat imkânları gibi avantajları var. Zaten her şey arz talep meselesinden kaynaklanıyor. Hem sigorta açısından hem eleman istihdamı açısından teşviklerin verilmesi lazım.
 
Sanayici ve işadamları dernekleri son zamanlarda TOKİ modeli OSB konusunda görüş bildiriyorlar buna katılıyor musunuz?
 
Yüzde 100 katılıyorum.
 
Islah OSB’ler sağlıklı işler mi?
 
Yüzde 70 oranı dolmadan o ilçede yeni OSB açılmayacak diye karar alındı fakat arkasından Islah OSB yasası çıktı. Şunu gözlemliyorum ben; arıtmasıyla, suyuyla, elektriğiyle kendi görevimizi kendimiz kesiyoruz. Hemen yanımızdaki sanayi bölgesinin doğru dürüst bir altyapısı ve arıtması yok. Bunların yapılması şart. Eğer bu şekilde sanayi bölgeleri OSB olur ise hemen bir an evvel buraya arıtma tesisi yapılsın diyecekler. Dolayısı ile devlet sanayiciye kendi göbeğini kendi kesme hakkını verdiği gibi bu mali külfeti de sanayiciye vermiş oluyor.
 
 
Heyecanla 2023 hedeflerini yakalarız
 
2023 hedeflerini yakalanabilir buluyor musunuz?
 
En azından hedeftir, yakalanabilir. İnsanların en azından bir hedefi olması lazım bu gidişle yaklaşırız diye düşünüyorum, çünkü herkeste bir heyecan var. Bakıyorum bütün sanayici arkadaşlarıma hareket içindeler. Ben yurtdışına çok sık gidiyorum ve nereye gitsem Türk sanayicilerimizle karşılaşıyorum. Gerçekten gurur duyuyorum. 2023 hedefi yaklaşılabilecek bir hedeftir.
 
 
Türkiye’nin yerli otoya ihtiyacı yok
 
Türkiye yerli otomobil yapabilir mi?
 
Yapabiliriz. Yani Türkiye’nin yerli otoyu yapabilecek donanımı var. Ancak yapmakla iş bitmiyor. Bir de bu işi satmak var. Bana göre satma işi hepsinden önemli yani siz bir malı satabiliyorsanız yapmak için her türlü gücü sarf etmelisiniz. Özellikle Bursa, Adapazarı ve İzmir bölgelerinde bu güç oldukça çok. Bırakın arabayı adam bile yapabilecek güce sahipler. Eğer istenirse hemen yanımızdaki Karsan firması bunu çok rahat bir şekilde yapar. Ama aracı kaça mal edeceksiniz kaça satacaksınız ve nerelere göndereceksiniz?
 
Şu anda Türkiye’nin yerli oto’ya ihtiyacı var mı?
Bence yok. Bunun yerine ülkemizde üretilen otomotivlerde yerliliği arttırmalıyız.
Son Güncelleme: 21.05.2012 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.