OSB’nin olduğu her yere sanayi odası kurulmalı

Bilecik OSB eski Başkanı Lüfti Çakır, OSB’leri bulunduğu her ilde ya sanayi odalarının kurulması gerektiğini ya da odalara sanayi meclislerinin ilave edilmesi gerektiğini söyledi.

OSB’nin olduğu her yere sanayi odası kurulmalı

Bilecik OSB eski Başkanı Lüfti Çakır, OSB’leri bulunduğu her ilde ya sanayi odalarının kurulması gerektiğini ya da odalara sanayi meclislerinin ilave edilmesi gerektiğini söyledi.

18 Temmuz 2012 Çarşamba 14:43
OSB’nin olduğu her yere sanayi odası kurulmalı

            Bilecik OSB eski Başkanı Lütfi Çakır, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Çakır, OSB’lerin kurulu bulunduğu bölgelere ya sanayi odası kurulması gerektiğini ya da ticaret odalarına sanayi meclisleri ilave edilmesi gerektiğini ifade etti. Çakır, ticaret odalarının sanayicilerin, OSB’lerin sorunlarına vakıf olmadığını ifade ederek, “Ticaret odalarındaki arkadaşlarımız isteseler dahi sanayicilerin penceresinden bakamazlar” diye konuştu.

Odalar, sanayicilerin sorunlarını yetkili makamlara yansıtıp çözümüne katkı sağlayabiliyor mu?
Anadolu’da sanayileşmenin temel nedeni istihdam sağlamaya yönelikti. Dolayısıyla istihdam sağlanırken de yerel sivil kitle örgütleri hüviyetindeki bir yapıya sahibiz. Her ne kadar bu konuda sivil kitle örgütü olarak ticaret odaları görülüyor ise de ticaret odalarının kentin yaşamında çok büyük etkisinin olduğuna pek inanmıyorum. Eğer ki ticaret odaları yerine OSB’lerin kurulduğu yerlerde ticaret odalarına sanayi meclislerinin ilave edilmesi ya da sanayi odalarının kurulmasına izin verilmesi gerekiyor. Ben bu önerimi dönemin Sanayi Bakanı Ali Coşkun’a ifade ettim. Kendisinden sanayi odası talep ettiğimde “Kaos olur başkanım. Buna izin veremiyoruz” dedi. Ben de kendisine ticaret odalarında sanayi meclisleri oluşturulması gerektiğini, odaların sanayi ve ticaret meclislerinden oluşarak başkanın da bu iki meclis tarafından belirlenmesi gerektiğini aktardım. Kendisi bu teklifimi çok beğenmişti, dönemin müsteşar yardımcısına bu konuyla yakından ilgilenmesi talimatı vermişti. Fakat bakanımız arkasından bir daha seçilmeyince konu unutulmuştu. Benim düşüncem şimdi de aynı.

Türkiye’nin 80 ilinde OSB var. Sizin önerinize göre ya 80 ile sanayi odası kurulması gerekiyor yada ticaret odalarında sanayi meclisleri oluşturulması gerekiyor. Peki hangisi daha mantıklı?
Eğer ki sanayi odaları kurulabilirse bizler onu tercih ederiz. Eğer olamıyorsa o zaman yapacağımız şey şudur ki; ticaret ve sanayi odalarının olduğu yerlerde ticaret meclislerinin yanında sanayi meclisinin oluşturulması ve bu iki meclisin aynı çatı altında olması, ikisinin de ayrı ayrı başkanının olması, yani yeni bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğine inanıyorum. Bakanlıklarımız da ayrıldı zaten. Şuanda ticaret odaları ile sanayi odalarının çelişkili bir görünümü de var. Çünkü ticaret bakanlığı yok şuanda. Sanayi bakanlığımızın da adı değişti. Ticaret ve Sanayi Müdürlüklerimizin isimleri de değişti. O zaman ticaret ve sanayi odaları unvanının bile değişmesi gerekir diye düşünüyorum. Mantık da bunu gerektirir.

Bu görüşleri dile getirirken ticaret odalarının sanayicilerinin sorunlarına vakıf olmadığını mı düşünüyorsunuz?
Kesinlikle öyle. Ticaret Odaları tek başına o bölgedeki OSB sanayicilerinin veya bölgedeki sanayicilerin sorunlarına tam olarak vakıf değil. Vakıf da olamıyor zaten. Biz ne kadar ticaret erbabının sorunlarına vakıf isek o arkadaşlarımız da bir o kadar sanayicinin sorunlarına vakıf olur.

Söylediklerinizden odalarda yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu anlıyorum? Peki bu mümkün mü?
Mevcut durumda ortada bir karmaşa var. Mutlaka ticaret ve sanayi odalarını ayırmak lazım. Dediğim gibi eğer ayıramıyorsak iki meclisin kesinlikle oluşturulması lazım. Olmaması halinde yaşanan sıkıntılar katlanarak artacak. Bugün artık Türkiye’de taban biraz daha oturuyor, bakanlıklar ayrıldı, vs. vs… Durum böyleyken hala aynı şeyde ısrar etmenin nedenlerini anlamakta zorlanıyorum. Eğer biz ortak akılda buluşacaksak öncelikle Türk sanayisinin sorunlarına el atmamız lazım. Ancak ticaret odası mensubu arkadaşlarımız isteseler de sanayicilerin baktığı pencereden bakamıyor. Yanlış anlaşılmasın ticaret odalarındaki arkadaşlarımız çok çalışıyor. Kendi pencerelerinden sorunları yansıtıyorlar. Ama bu sorunlar odanın yönetimde söz sahibi olanların bakış açısına, yapısına göre şekilleniyor. Biz sanayiciler, sanayi odası kursak bizim gündemimizde de ticaret erbabının sorunları yer almaz ki. Onların da böyle olmasından daha doğal bir şey yok.


Son Güncelleme: 15.08.2015 10:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.